Anyuka büfizteti kisbabáját

Kell-e aggódnom, ha csuklik a baba?

Egy igen gyakori jelenségről szól cikkünk. Sok szülőben kelt aggodalmat kisbabája gyakori csuklása. Attól tartanak, hogy ez a felnőttekétől eltérő gyakoriság esetleg problémás lehet. Érthető, hiszen minden apróságot fontosnak tartunk gyermekünk fejlődése során. Mi a teendő, ha a baba gyakran csuklik?

A baba csuklása már 10 hetes korától a magzati életében elkezdődik. Ekkor a kismama még természetesen nem érzi, de a terhesség véle felé érkezve gyakran figyelhet fel a pocakban zajló pici, ritmikus mozgásokra. A baba rekeszizmának összehúzódásai akár szabad szemmel, a pocak ficánkolásain is láthatóak. 


Az első életévben gyakrabban figyelhetjük meg a csuklást, mint a későbbi korban. Vannak, akik naponta többször is csuklanak. Szülőként ilyenkor aggodalom foghatja el az embert, hiszen egy olyan jelenséget tapasztal, amiről azt hiheti, hogy nem egészséges. Nézzük meg, hogy mi hozza létre a csuklást, kell-e miatta aggódnunk, és mit tehetünk, ha mégis szeretnénk megpróbálni csökkenteni az előfordulását! Arról is szólunk, hogy mit ne tegyünk.


Mi a csuklás? 

A csuklás egy természetes élettani jelenség. Hogy megértsük, képzeljük el a rekeszizmot, ahogyan folyamatosan, fáradhatatlanul mozog fel és le, emelkedik és süllyed. Amikor ez a mozdulat hirtelen megváltozik, és ritmikus összehúzódássá változik, akkor jelentkezik a csuklás. A csuklás akaratlan összehúzódás. 

Hangja azért keletkezik, mert a levegőt a hirtelen mozdulat felfelé nyomja a hangszalagok felé, melyek közelítenek egymáshoz, és gyorsan bezáródnak. A levegő a zárt hangszálakon keresztül kiszorul, ezzel a jól ismert csukló hangot keltve.

A babákat a csuklás nem zavarja, jó kedvvel tudnak közben nézelődni, pihenni, szunnyadni. 

Forrás: Dr. Kiss György, szülész-nőgyógyász


Miért csuklik a kisbaba? 

Anyuka ölben fogja gyermekét félig vízszintes helyzetben

A csuklás természetes folyamat minden embernél. Összefüggésben lehet azzal, hogy a rekeszizom mennyire feszül. Amikor például evés után a baba pocakja telve van, és elkezd forgolódni, tornázni az ágyában, akkor ezek a mozdulatok kiválthatják nála a csuklást azzal, hogy nyomást gyakorolnak a rekeszizomra. Gyakran akkor kezdődik el, amikor a baba pocakja, kis gyomra hirtelen megtelik étellel, vagy levegővel. Ezért is jobb, ha lassabban, nyugodtabb tempóban eszik a baba.

A csuklás néha pszichés okokra is visszavezethető, például izgatottságra, ijedtségre, örömre. 

Ha a kicsi mohón eszik, vagy cumisüvegből kapja a táplálékot, akkor előfordulhat, hogy közben levegőt nyel. A cumisüveg nyílásának mérete meghatározza azt, hogy a gyermek milyen gyorsan fogyasztja el a lefejt tejet, vagy tápszert, és azt is, hogy közben mennyi levegő jut a hasába. A gyomor feszítő érzést okozhat, ami elindíthatja a csuklást. A csuklás természetes működés, de lehetnek olyan körülmények, amelyek kiválthatják.

Forrás: dr. Batta Ildikó csecsemő-és gyermekgyógyász, Gyerekmosoly Egészségközpont


Túl gyakran csuklik a baba? 

Annak, hogy milyen gyakran csuklik a baba, nincs különösebb jelentősége az egészsége szempontjából. Őt általában nem zavarja, de ha mégis, akkor elkezd sírni, és gyorsan abbamarad. A szülőket általában jobban aggasztja az, hogy mi miatt csuklik babájuk, és miért jön elő viszonylag gyakran ez a jelenség. Sokan abból próbálnak kiindulni, hogy a nagyobbacskák és a felnőttek sem szoktak naponta többször csuklani, sőt, igen ritkán. Azonban a babák szervezete nem mindig úgy működik, ahogyan a felnőtteké.


Mikor kell mégis orvoshoz fordulni?

Ha a csuklás mellett más problémákat is észlelünk a babánál, például a reflux tüneteit. Ha láthatóan fáj a hasa, köhög, akkor szakorvosi tanácsot szükséges kérni, hiszen ilyen esetben a csuklás mellett reflux gyakran felfedezhető. Akkor is forduljunk orvoshoz, ha a csuklás hosszasan fennáll.


Mikor gondolhatunk még refluxra?

  • Büfiztetés mellett is rendszeresen bukik a baba, aminek színe zöldes-sárgás, esetleg rózsaszínes
  • Nyugtalan, rosszul alszik, elutasítja az evést a visszaáramló gyomorsav okozta gyulladás miatt
  • Gyakran hátrafeszíti a nyakát és a hátát
  • Elmarad súlyának gyarapodása
  • Irritáció alá kerülhetnek a légutak is, emiatt gyakoribbá válhatnak a felső légúti betegségek


Hogyan segíthetünk elkerülni a gyakori csuklást? 

A kisbabát édesapja hason fekvő helyzetben tartja kezeiben

A baba csuklása nem okoz problémát, és nem is minden esetben megelőzhető. Ha mégis gyakori, és szeretnénk megpróbálni természetes módon csökkenteni az alkalmakat, akkor megpróbálhatjuk elérni azt, hogy a gyermek lassabban egyen, és kevesebb levegőt nyeljen. Szoptatás, vagy cumisüveges táplálás közben időnként emeljük fel függőleges helyzetben tartva, óvatosan a vállunkra fektetve és büfiztessük meg, hogy a levegő távozhasson, és ne feszítse a pocakját. Simizhetjük közben a hátát, ez segíti az ellazulást. Szoptatáskor a büfiztetést a mellek közötti váltáskor is megtehetjük.

A megfelelő szoptatási technikával a baba nem nyel le feleslegesen levegőt. Ha a szopizással gondok adódnak, akkor szoptatási tanácsadó segítségével elsajátítható a megfelelő mellretétel. 


Anyuka szoptatja csecsemőjét


Mikor van a baba helyesen a mellen?

Amikor

  • nem csak a mellbimbót, de a bimbóudvar egy részét is bekapja, rátapad a mellre
  • ajkai kifelé fordulnak
  • orra hegye és álla anyja melléhez ér
  • a szoptatás az édesanyának nem fájdalmas


Evéskor a levegő és az étel rétegesen kerül a baba gyomrába, és ahhoz, hogy a levegő kiszabadulhasson, a függőleges testhelyzet mellett jó néha vízszintesben is tartani a babát. Ha változtatjuk a pozíciót, könnyebben tud a levegő kimoccanni és távozni. Ha vízszintes helyzetben finoman mozdulatokkal lassan ringatjuk, akkor ez ellazítja az izmait, gyomrát, és egész testét. 

Cumisüveges táplálás esetén a gyakran csukló babáknál segíthet a megelőzésben az, ha picit függőlegesebb helyzetben tartjuk őt, amikor eszik. 

Ha a kicsi már jó ideje csuklik, és nem akar szűnni, akkor megpróbálhatjuk felvenni, megnyugtatni, vagy megszoptatni. Próbáljuk meg büfiztetni is! Ne alkalmazzunk semmilyen elterjedt praktikát – ne tegyünk egy kis citromlevet a szájába, és semmiképp se fogjuk be az orrát –, mert ezekkel teljesen feleslegesen okozunk kellemetlen és intenzív ingereket a pici babának, ráadásul veszélyesek lehetnek! 

Forrás: dr. Batta Ildikó csecsemő-és gyermekgyógyász, Doktor Mami, Heim Pál Gyermekkórház Anyatejgyűjtő Állomás


A baba csuklása természetes jelenség, mely összefügghet a táplálkozással, ezért néhány egyszerű módszerrel – főként a büfiztetéssel – megpróbálhatjuk előfordulását csökkenteni, ha zavarónak érezzük a gyakoriságát. Egyéb esetekben nem okoz problémát. Ha mégis tapasztalunk a csuklás mellé társuló más jellegű tüneteket, akkor keressük fel a gyermekorvost!

 

×