anyuka ásít kisbabával a kezében

Mentális terhelés anyaként

A terhesség és gyermekvállalás az egyik legtermészetesebb időszak az életünkben. Hiszen erre születtünk nőként, és ösztönösen tudjuk, hogy mit kell tennünk. Örömteli és izgalmas időszak, mégis beköszönthetnek olyan problémák, nehézségek, amikre előre nem számíthatunk.

Lehetetlen mindenre felkészülni, és az sem garancia, ha az ember alapvetően optimista, vidám és mozgékony alkat. Hiszen mindenkinek máshol vannak gyenge pontjai, más-más helyzetekben bizonytalanodik el, másképp bírja a terheléseket.

Nehéz lehet egyáltalán felismerni, hogy honnan eredhet a tünet. Ugyanis ez nem mindig egyértelműen mutatkozik meg, és valljuk be, egy kisbaba mellett amit legkevésbé tudunk megtenni, az, hogy elvonuljunk picit elmélkedni, és befelé fordulni.

Érdemes olvasgatni a mentálisan kialakult terhekről, mert közelebb kerülve a lehetséges okokhoz és megoldásokhoz hamarosan sokkal jobban érezhetjük magunkat.

Összegyűjtöttük azokat a leggyakoribb okokat, amelyek terheket jelenthetnek anyukaként.

Ezzel talán tudunk segíteni a saját problémák felismerésében, és a megoldás megtalálásában.

 

Mit jelent pontosan a mentális egészség?

Az ember pszichológiai és érzelmi jólétét takarja, ha igazán röviden szeretnénk megfogalmazni. Amikor mentális zavar lép fel, akkor a gondolkodás, hangulat, viselkedés negatív állapota észlelhető, melynek számtalan tünete, tünetegyüttese jöhet létre.

Mit érezhetünk, ha az egyensúly felborul? 

  • szorongunk
  • feszültek vagyunk
  • érzelmileg ingadozunk
  • hangulatváltozásaink vannak
  • alvásproblémák lépnek fel
  • elzárkózunk az emberektől
  • önértékelési problémákat érzünk
  • alacsony az energiaszintünk
  • ki vagyunk merülve
  • nehezen koncentrálunk

 

Forrás: Egészségfejlesztési Központ

 

Anyukaként milyen terhekkel találkozhatunk?

Teljesen eltérő lehet az, hogy hogyan tekintünk egy-egy helyzetre, és hogyan dolgozzuk fel.

Vannak, akiknek egyáltalán nem probléma az, ha gyermeke fél éves koráig szinte ki sem mozdul otthonról, sőt kifejezetten élvezi ezt, de van, aki már a terhesség utolsó trimeszterében nehezen viseli a fizikai kötöttségeket. A tipikusan jelen lévő nehézségek azok a kihívások, amik a leggyakrabban szoktak jelentkezni.

 

Túlzott stresszel való reagálás

A stressz, mint kifejezés mindenki számára egy negatív hatást jelent, pedig természetes működése szervezetünknek. Terhelés esetén olyan idegi -és hormonális változások történnek, amelyek segítenek nagyobb figyelmet, éberséget, készenléti állapotot kialakítani.

Akkor érezzük mindezt kellemetlennek, ha a stressz átlép egy optimális szintet, tartósan fennáll, és kihatással van a hangulatra, hétköznapokra, egészségre.

 

Forrás: Budai Egészségközpont

 

Kialvatlanság

Az kismamák alvása másabb, mint a többi felnőtté, hormonális, és lelki okok miatt. Az éberebb alvás teszi lehetővé, hogy a csecsemő minden rezdülését meghallja édesanyja.

Az alváshiány stresszt okoz, rontja a teljesítményt, figyelmet. Zaklatottá tehet, vagy lelkileg túl érzékennyé.

 

Kiégés 

Más néven „burnout” szindróma, mely modern életvitelünk egyik gyakori velejárója. Akkor jelentkezik, amikor hosszabb ideig stresszes helyzetekben, érzelmileg megterhelt állapotban vagyunk. Szinte pontosan felvázolható szakaszokon megy keresztül az anyuka, melyek során az alábbiakkal találkozhat: kezdetben extrém lelkesedés, önmaga háttérbe szorulása, szükségleteinek elhanyagolása, kapcsolataitól való eltávolodás. Komolyabbá akkor fordul a helyzet, ha megjelenik a közöny, motiváció elvesztése, állandó rosszkedv.

 

Toxikus környezet 

Előfordulhatnak olyan külső körülmények is, amelyek más személyekkel kapcsolatosak. Gyakran családi jellegű problémák ezek, a nem elég empatikus hozzáálláson, kommunikáción, tetteken alapulnak.

 

Elszigeteltség  

Az egyik leggyakoribb, kínzó érzés, ami főként a baba néhány hónapos korától kezd erősödni. Az otthon töltött napok - főként, ha épp őszi-téli időszakban járunk - egyhangúvá válhatnak, és gyakran már csak a lehangoltság állandó jeleiről vesszük észre, hogy ideje változtatni.

 

Trauma átélése  

Szülési trauma érheti a kismamát akkor, ha komolyabb komplikáció, sérülés lép fel szülés közben, vagy ha az alapvetően probléma mentesen lezajlott szülés során a szülő nő egyes beavatkozások, vagy bánásmódok miatt traumatizálódik.

A felsoroltakon kívül még számtalan egyéni stresszhelyzet alakulhat ki személyiségünktől, környezetünktől, a minket ért hatásoktól függően.

 

Forrás: Császárvonal

 

Hogyan tudunk segíteni önmagunkon? 

 

nagyszülők segítenek a gyerekeknek rajzoln

 

Ha pontosan tudatában vagyunk annak, hogy mi okozza a rossz lelki állapotunkat, akkor komoly előnyben vagyunk. Meglehet, hogy olyan kellemetlen külső hatás miatt alakult ki, amit mi ismerünk. Ez esetben megpróbálhatjuk ezt a tényezőt orvosolni, kiiktatni.

Az első lépés, ami általában igen jó hatással szokott lenni az anyukára, a rendszeres énidő megteremtése. Ez a kis kikapcsolódás lehetőséget ad arra, hogy elvonulva a saját gondolatainkban elmélyülhessünk, felismerhessük a stressz okait, feltöltődjünk.

Elengedhetetlen a beszélgetés a család tagjaival. Hiszen ők talán nem is tudnak azokról a nehézségekről, amelyeken épp átmegyünk. A lehangolt állapot, szorongás, vagy fel-felbukkanó félelmek sokszor a külvilág számára nem láthatóak. Fontos elmondani szeretteinknek nyugodt körülmények között azt, hogy mivel küzdünk, és beszélgetni a megoldásokról. Gyakran egy-két változtatással jelentősen javítható a helyzet.

A kisbaba körüli teendők mellett a szülőknek szinte alig marad idejük egymással beszélgetni. A hiányzó kommunikáció általában az édesanyákat nyomasztja jobban. Teremtsünk alkalmat a kellemes és megnyugtató beszélgetésekre, mert ezáltal rengeteg feszültséget engedhetünk el, és érezhetjük társunk támogató közelségét.

Engedjük el – ha bennünk él – azt a hiedelmet, hogy a gyermek születése körül minden rózsaszín. Ne támasszunk magunk elé olyan követelményeket, amelyeknek a teljesítése hatalmas erőt, energiát követelne tőlünk.

Fogadjunk el segítséget! Ha nehezen megy, gondoljunk arra, hogy az előző generációk milyen szoros családi kötelékekben neveltek sokszor egyszerre 6-8 gyereket is. Szükségük volt egymásra, ez természetes volt. Ma a családok elszigetelve nevelik gyermekeiket. Ha nem is szeretnénk visszatérni őseink nagycsaládi modelljéhez, választhatunk középutat is, amelyben tudunk kérni, és szívesen elfogadjuk a támogatást.

 

anyukák találkoznak a parkban

 

A kisbabával való napi séta jó hatással van a lélekre. A természet nyugalma, vagy a vásárlás, barátokkal való röpke találkozás kimozdítja az anyukát az egyhangúságból. Az emberekkel való találkozás kifejezetten jó lehet, mert vidámsággal tölti fel az anyukát, és olyan dolgokról beszélgethet, amelyek nem csak a babaápolás témakörébe tartoznak. Kikapcsolódik lélekben is.

Ha egyedül nem megy, akkor keressünk szakembert! 

Ha komolyabb tüneteket észlelünk, amelyekkel a mindennapi élet egyre nehezebb, kihatással van azokra az alapvető rutinokra, melyeket eddig gond nélkül elvégeztünk, akkor ne várakozzunk, kérjünk szakszerű segítséget! Mik lehetnek ezek a tünetek?

 

Többek között: 

  • Pánikszerű érzések, vagy rohamok
  • Emésztési problémák
  • Szexuális zavarok
  • Erőteljes állandó lehangoltság
  • Félelmek
  • Fennálló szorongás
  • Örömtelenség
  • Negatív, esetenként ijesztő gondolatok

 

Fontos a kismamának tudnia, hogy ma már minden problémára megtalálhatóak a legjobb speciális szakemberek. Internetes világunkban könnyen felkereshetőek és elérhetőek. Szolgáltatásaik a legtöbb esetben online tanácsadásokkal, otthonról is kényelmesen elérhetőek.

Ma már pszichológusok, pszichiáterek, mentálhigiénés egészségügyi dolgozók, coachok állnak rendelkezésre, sőt, találhatunk kifejezetten édesanyák problémáival foglalkozó szakembereket is.

Vannak olyan ingyenesen hívható lelki segély szolgálatok, amelyek adott helyzetben akár azonnal elérhetőek, és a megfelelő segítség megtalálásában is közreműködnek.

 

Hívd, ha bajban vagy:

Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetsége (LESZ): 116-123-as számon 24 órában ingyenesen hívható

EMMA segélyvonal anyáknak szülés előtt és után, az anyaság bármely szakaszában: +36 80 414 565

Forrás: LESZ, EMMA

 

Van lehetőség arra, hogy elkerüljük a mentális problémákat?

 

kismama szakkönyvet olvas

 

Biztos módja azért nincs, mert sok mindentől függ az, hogy egy adott helyzetet, megpróbáltatást hogyan érzékelünk és dolgozunk fel. Mindenki másképp veszi az akadályokat, eltérő önállósággal, önbizalommal, önbecsüléssel. Másak a családi előzményeink, berögződéseink, személyiségtípusunk.

Az egyik legjobb módja a váratlan helyzetek kezelésének a felkészülés, és a tájékozódás. Jó mások tapasztalatait is meghallgatni, de érdemes előtérbe helyezni a valódi pozitív megoldásokon alapuló szakkönyveket, online oktató videókat is.

Nem csak a problémákról érdemes ismereteket olvasni, hanem magáról a baba gondozásról is. Ha az anyuka már a terhesség alatt úgy érzi, hogy talpraesetten fog a pici körül helyt állni, akkor jóval kevesebb aggodalmat élhet át a szülés után.  

×