A kisbaba mászik

Hogyan fejlődik a baba 7-9 hónapos korában?

Ezt az időszakot meghatározza a felfedezés, a szabad mozgás lehetősége, és a kommunikációs igények, nyitottság erősödése.


A baba látása tovább fejlődik az apróságok, részletek, mélységek irányába 

Már 6 hónaposan észreveszi a baba a pici szöszöket, morzsákat például a szőnyegen, és igyekszik megcsippenteni őket ujjaival, felvenni, megnézni és szájával is felfedezni. Épp ezért legyünk körültekintőek, és ne hagyjunk a lakásban olyan apró tárgyakat, darabkákat, amelyeket lenyelhet! 


Nagy mozgásigényének köszönhetően – amennyiben adunk neki elég teret – távolba tekint, felismer tárgyakat, magával az elmozdulásával folyamatosan edzi a szemeit. Miket vesz észre? A kiemelkedő részeket, lyukakat, réseket, különböző textúrákat. Megvizsgálja őket az ujjaival, például amikor a lyukakba beledugja őket, majd szájába veszi, és így is tapasztalatot szerez. A szájjal való tapintás nagyon fontos része a gyermek fejlődésének, hiszen így nagyon érzékenyen tud tárgyakat megismerni.


Amikor teret adunk a babának, akkor tegyünk elé 1-1,5 méter távolságba olyan játékokat, amiket valószínűleg meg akar majd kaparintani. Ezzel fejlesztjük a látását, és a mozgását is. Sok olyan játékot lehet kapni, amelyeken kifejezetten az apró részletek vannak kidolgozva, de a konyhában is találhatunk érdekes tapintású eszközöket, ilyen lehet például egy lyukacsos szűrő.


Milyen veszélyek leselkedhetnek a kicsire ebben a korban?

Számtalan veszély lehet, de a leggyakoribb most a leesés, az apró tárgyak miatti fulladás és a veszélyes tárgyak megkaparintása, bútorok miatti sérülések.

Gyermekünk ebben a korban tapasztalja meg a mélységet, amit azonban még nem tud kellőképpen érzékelni. Ezért magasabb helyen nem szabad őt hagyni, mert könnyen lefordulhat például az ágyról. 

A földön lévő apró darabokat azonnal észreveszi, és bekapja, gyorsan eljut a lakásban ottfelejtett tárgyakhoz, ezért mindig legyen a lakás bababiztos! Egy-egy szekrény ajtaját rögzíthetjük, ha úgy látjuk, hogy veszélyes lehet számára, ha nyitogatja.


Minden izgalmas, ami hangot ad ki 


Kisbaba a konyhában a mosogatógépben sorakozó edények felé mászik

Miért olyan érdekesek a konyhai edények, kanalak? Mert nagyszerűen lehet őket egymáshoz püfölni, összeütni, és szép, erős, fémes hangjuk van. Ne csodálkozzunk ezért, ha gyermekünk szívesen időz a konyhában, és a konyhaszekrény ajtaját próbálja nyitogatni. Ő pontosan tudja, hol lehet hozzájutni ezekhez a kincsekhez.


A hangot adó játékok nagyon hasznosak ebben a korban is. Főként olyan mini hangszert válasszunk, amelyik képes szép, tiszta hangokat kiadni, pontos a hangolása, jó az intonációja. Az intonáció azt jelenti, hogy a hangszer minden hangja pontosan illeszkedik az adott skálához, úgy is mondhatnánk, hogy nem hamis. Hogy a gyermek zenei hallásának fejlődését minél jobban támogatni tudjuk, erre különösképpen figyeljünk oda!

Az éneklés továbbra is az egyik legnagyobb értékkel bíró közös tevékenység, fejlődési, tanulási, szociális értelemben is. A baba gyorsan megjegyzi ugyanazokat a dallamokat, szavakat, és egyre jobban szeretné őket ő maga is visszamondani, énekelni. Ezek a közös, együtt töltött éneklős percek azt is megtanítják a gyermeknek, hogy bátran énekeljen amikor boldog, amikor feszült, vagy bánatos. Általa ki tudja fejezni önmagát, az érzéseit és muzikálissá válik.

Forrás: Koragyermekkori program


Ugrások történnek a mozgásfejlődésben 

Talán a leglátványosabb változások most történnek a baba mozgásában. Egyrészt maga a helyváltoztatás olyan szinten motivált, hogy a gyermek már-már megállíthatatlan, másrészt a felegyenesedés folyamata is kifejezetté válik. 


Amíg tapasztalatokat szerez a külvilágról, addig a saját testének a működését is felfedezi. Rájön, hogy mi mindenre képes, mi mindenre tud hatni, és ez önbizalommal tölti őt fel, bátorítja. Megszületik az önállóság érzése, amellyel meg tudja élni saját képességeit, készségeit. Lassan felül, vagy félülő helyzetet vesz fel, négykézlábra áll. 


Kisfiú baba felült


Milyen módokon szoktak a babák felülni?

Van, aki négykézlábról oldalra teszi ki a popsiját, és van, aki oldalfekvésből alkarjára, majd tenyerére támaszkodva tolja fel magát. Ezen kívül még számos más attrakció is létezik, gyakran a legelső felülés úgymond véletlen történik meg, és maga a technika fennmarad. 9 hónapos korára a baba már egyenes háttal tud kitartóan ülni.


Hogyan indul meg a kúszás?

Mivel komoly erőkifejtésre van szükség az előrefelé jutáshoz, a baba gyakran erre nem jön rá, kezeivel hátrafelé nyomja magát, és tolatva indul el. Ekkor csalódik, mert ahelyett, hogy elérte volna az áhított játékot, még messzebb került tőle. Ezért elkezd erőlködni, próbálkozni, amíg nem sikerül a haladás előre. Kezdetben a kúszás lehet aszimmetrikus, de később ellentétes kéz-láb mozdulatokkal működik.


A mászás első lépése a négykézlábra emelkedés. Ebben a pozícióban kezdi el magát előre-hátra hintáztatni, majd megteszi az első lépéseket. 

A kúszás és mászás időszaka nagyon fontos. Ebben az időszakban figyeljünk oda arra, hogy ezek a mozgások ne maradjanak ki. Ha úgy látjuk, hogy probléma van velük, forduljunk mihamarább mozgásfejlesztési szakemberhez, aki személyre szabott tornagyakorlatokkal előzetes felmérés után speciális és hatékony segítséget tud adni. Így elkerülhetjük, hogy a későbbiekben a gyermeknek tanulási nehézségei legyenek, hiszen a mozgásfejlődés és a tanulási képességek közötti összefüggés erőteljes. Fontos, hogy ne magunk akarjuk megoldani a problémát, és ne az internetről keressünk mozgásfejlesztő videókat, mert a gyakorlatsort egy szakembernek személyre kell szabnia!

Forrás: Fejlesztőház, Koragyermekkori program


A baba az anyanyelvének hangjait választja 

A sok-sok beszélgetés hatására a gyermek már képes a saját anyanyelvének a hangjait beépíteni a saját kommunikációjába. A gőgicsélést a gagyogás kezdi felváltani. A hangokat egyre tudatosabban rendezi össze (tete, kekeke), mintha ő maga is beszélne. Ezzel próbál velünk kommunikálni, amelyre fontos, hogy választ is kapjon tőlünk. Észreveszi, hogy így képes ránk hatni. Már nem önkéntelen a hangadás, hanem célja van. 


A szavak megértése 9 hónapos kor körül kezdődik. Megmutathatjuk neki, hogy az egyes tárgyaknak mik a nevei. A gagyogásról ugyanis a szavak felé fogjuk őt irányítani lassacskán. 


A közös játék nagyon fontos  

Bár nagyon szeret egyedül is felfedezni, hiszen önállósága megszületett, mégis megnyugtatóan hat rá a szülőhöz való odabújás, a közös játék, éneklés. Használjunk ehhez tárgyakat. Mutassunk rá a tárgyra, majd hozzuk közelebb és beszéljünk róla. Így a gyermek megtanulja a rámutatást.


Apa és kisgyermeke bohóckodnak


Az apa és anya szerepe a közös játékban eltérő, mindkét fél más értékeket tud átadni általa és másképp fejleszt. Erről az izgalmas témáról korábbi cikkünkben olvashatsz, melyben bemutatjuk, hogy mi az értéke a gyermek számára az édesapjával történő játéknak. 

 

Mit tanul a baba? 

Például azt, hogy az egyes tárgyak egymásra is tudnak hatni. Össze tudja érinteni őket, összekoppintani, hogy hang keletkezzen. A nagyobb edénybe bele tudja tenni a kisebbet, kezdetben persze csak véletlenül történik ez meg. Felismeri a tárgyak tulajdonságait és azok alapján most már válogat is közülük tetszése szerint. 

A közös játék során utánoz. A baba sikert él át, amikor a felnőttől megerősítést kap. 


Egy korábbi cikkünkben összefoglalóan olvashatsz a baba fejlődéséről hónapról-hónapra, ajánljuk számodra ezt az olvasmányt is jó szívvel!

×