A kisbaba fejlődése hónapról-hónapra
A baba fejlődésének állomásait több fontos területen figyelhetjük meg. Mozgásának, érzékszerveinek, kognitív képességeinek előrehaladását, szociális, érzelmi és kommunikációs képességeinek változásait születésétől kezdve nyomon követhetjük. Az édesanyákat ezek mellett érdekli gyermeke testsúly- és hosszméreteinek gyarapodása is.
Cikkünkben röviden foglalkozunk ezekkel a területekkel a baba egyes fejlődési szakaszait érintve. Ha gyermeked korábban született, akkor korrigált életkor számításával lehet meghatározni fejlődésének optimális ütemét.
Lássuk az egyes fejlődési szakaszokat!
A baba fejlődése az első hónapban
A baba első hónapja főként az új környezetéhez való alkalmazkodásról szól. Számos reflexes szabályozás segíti őt. Végtagjai még hajlítva állnak, de ki tudja őket nyújtóztatni. Testrészeit még nem egymástól függetlenül mozgatja, hanem egyszerre jár a keze, lába. Fejét mindkét oldalra el tudja fordítani.
Figyeli a fényeket, a hangokat, mimikát. Vele született utánzási módszerrel tanul, ami most még nem akaratlagos. Kommunikációjára főként a sírás jellemző. A számára biztonságot adó anyaméh érzését idézhetjük fel, ha gyakran karunkba vesszük, beszélünk hozzá. Neki is szüksége van a biztonság érzésére, és rendkívül fontos a testi kontaktus az egészséges lelki fejlődéséhez. Ebből a biztonságból fog lassan elkezdeni a külvilág felé kíváncsian tekinteni.
Az újszülöttek könnyen felismerik édesanyjuk hangját, később a többi, gyakran hallott emberi hangot is meg tudják különböztetni. Látásuk pedig még nem éles, a színek és részletek megkülönböztetése ezután kezd fejlődni.
1-2 hónapos baba
Ebben az időszakban a pici még keveset van ébren, ilyenkor viszont próbál mozgolódni, főként a külvilágra reagálva. Fejét már egy-egy pillanatra megemeli. Ingerekre gyakran egész testével reagál, kézujjai még hajlítottak. Fogóreflexével meg tud fogni tárgyakat, amik a tenyeréhez érnek.
A babának már a méhen belül is jól működött a bőr, test, és egyensúly érzékelése. Ezért is olyan fontos számára az érintés, simogatás, ölelés, ringatás, ami egy kommunikációs csatorna is a szüleivel. Hamarosan hangadással fog reagálni rájuk.
A 2. hónap végén jelenik meg az első elbűvölő szociális mosoly, amely már nem utánzás, hanem kifejezetten a szülőnek szól. A baba érzi, hogy boldog az együttlétek alatt.
Szereti a fényes, mozgó tárgyakat, és főként az emberi hangokat.
2-4 hónapos baba
Két hónapos kor után már egyre több akaratlagos mozdulata van, és elkezdi felfedezni saját kezeit. A szimmetrikus mozgás már jellemző, izmai erősödnek. 4 hónaposan hason fekve támaszkodik a karjain. A szem-kéz koordinációja fontos állomása annak, hogy a játékokért célirányosan nyúlni tudjon.
Egyre többet figyel a saját hangjára, és elkezd rájönni, hogy nem minden hangot akar figyelni adott pillanatban. Szemei a 4. hónap végére többnyire párhuzamos helyzetben mozognak. Fontosak a baba mellé lerakott tárgyak, amelyeket nézni tud, odafordul hozzájuk, és megfoghatja őket.
A gőgicsélés folytatódik, minden hangot kipróbál. Utánozza a felnőtteket, és saját magát is. Visszaválaszol, visszamosolyog. Hanghatásokkal próbálja figyelmüket magára vonni.
4-6 hónapos baba
Ebben a korban már eltűnnek a primitív reflexek – fogó, kereső, járó reflex –, újdonságként lábfejét megfogja, és szájába is veszi. Hason fekve stabilan támaszkodik, hamarosan nyújtott könyökkel is. 4 hónaposan átfordul a hátáról az oldalára, 6 hónaposan pedig hasról hátra, és vissza.
Kezdi megtanulni a tárgyak állandóságát. Azt, hogy nem szűnnek meg attól, hogy ő nem látja őket. Kitalálja, hogy a tárgyakkal mit lehet csinálni, átadja őket egyik kezéből a másikba.
A beszéd hallgatásakor már felismeri, hogy milyen a mondatok hanglejtése. Fél évesen már főként a saját anyanyelve hangkészleteit használja, és lassan megjelenik a gagyogás, amely már nem csak hangokat, hanem hangkapcsolatokat jelent. Fontos, hogy több emberi hangot is halljon, és meg tudja különböztetni őket.
Kapcsolatot alakít ki a szülőkkel: közös figyelemmel fordulnak egy tárgy felé, visszareagál, sőt, a jelzéseivel irányít.
6-9 hónapos baba
Izgalmas időszak ez, hiszen a pici egyre tudatosabban mozog, rengeteg tapasztalatot szerez, és elkezd önállósodni. Felül, vagy félig ülő helyzetet vesz fel, négykézlábra áll. A stabil ülő helyzet fontos mérföldkő lesz, mert így végre mindkét keze felszabadul. Kúszik, mászik. Megjelenik a motiváció. Kezeivel össze tudja csippenteni a játékokat. Felfedezi a távolságot, mélységet, részleteket. Örömmel kelt zajokat, felismeri nevét a környezet hangjai között.
Elkezdi utánozni a felnőttek egyszerű mozdulatait.
Gőgicsél, és már egyre tudatosabban rendezi össze a hangokat (papapa, tötötö). Ebben az időszakban különös jelentősége van a közös játéknak, melyben a baba már saját magát uralni tudja.
Fél éves kora körül fontossá válik, hogy a szopás mozdulatai mellett elkezdje megtanulni a rágást, harapást, a kanállal evés és pohárból ivás technikáit. Ekkor már felismeri és várja az étkezést.
9-12 hónapos baba
A baba mozgásfejlődése látványos változásokat hoz ebben az időszakban. Kúszik, mászik, felegyenesedni igyekszik, a szakasz végén pedig felkapaszkodik, és feláll. Gyakran feltérdel, majd felállva testsúlyát egyik-másik lábára helyezi. Innen fog kiindulni az oldalazva lépegetés. Már nem csak egy játékkal játszik egyszerre, hanem többel is, sőt, összefüggésbe akarja őket hozni egymással, például összeütögeti őket. Kezeivel már biztosan nyúl a tárgyakért.
A felegyenesedés más rálátást ad a világra. Bátran mozog, és megfigyeli a részleteket.
Szeret dobálni, kipakolni, tárgyakat keresni. Érzelmeit egyre jobban kifejezi mimikával, vagy karjaival. Tartózkodóvá válik az idegenektől, ez a szorongás első megjelenése. A szülőktől való eltávolodás-visszatérés is bizonytalanságot okoz nála.
Szavakat alkot, melyek még nem értelmesek, de gyakran használja is őket. Egyszerű kérdéseket megért, és reagál rájuk.
12-18 hónapos baba
Az egyedül járást az önálló megállás előzi meg. Ez egyensúly gyakorlat, általában két stabilnak látszó ember, tárgy, bútor között. Az önálló járás során meg kell tanulnia elindulni, megfordulni, megállni, és kikerülni az akadályokat.
Mindent levesz a polcokról, megismeri a tárgyakat. Megtanulja, hogy melyik mire való. Elkezdi őket egymásra pakolni, és kisebb játékokat nagyobb üreges tárgyakba rak. Megismeri így a méreteket, formákat. Nagyon aranyos, amikor észrevesz egy kis foltot a szőnyegen, vagy ismert tárgyakat fényképeken.
Kommunikációjában a gagyogás egyre felismerhetőbb szavakat jelent, szókincse folyamatosan növekszik. Érzelmeit játszás közben is kifejezi, például ölelgeti a mackóját. Már képes a testrészeket felismerni, megtanulni.
Szereti a zenét, dúdol, ezért fontos számára megadni a közös éneklés, mondókázás örömét.
Az önállóság előtérben van. A pelenkázás már nehézkes lehet, hiszen nem szereti a fekvést és a tortúrát. Evés közben szívesen kanalaz egyedül, ám ez még nem elég hatékony ahhoz, hogy jól is lakjon, így a szülő pótlólagos segítsége mindenképp szükséges.
Nagyon szeret hintázni, ez különösen fejlesztő hatású is egyben. Szereti a mozgalmas dolgokat nézni, figyelni. Beszéde lehet már halandzsa, néhány értelmes szóval. Fontos, hogy szépen és érthetően formáljuk a szavakat, amelyekből ő is tanul.
Forrás: Koragyermekkori program
A baba súlygyarapodása
Az egyik legfontosabb jelzőértékkel bíró otthoni vizsgálódási módszerünk kisbabánk súlyának rendszeres, kezdetben heti, majd kétheti és havi lemérése. A születés után megfigyelhető „élettani fogyás” egy természetes testsúlycsökkenés, ami 100-150 grammot jelent, és 10-15 napon belül visszagyarapodik majd. Oka a születés utáni alkalmazkodás, a kezdetben kevés tej szopása.
Általános értékek
- 1 hónaposan a születési súlyához 800-1000 grammot gyarapodott, heti 150-200 grammokkal haladva
- 3 hónaposan 5100-7900 gramm
- 6 hónaposan 6300-9800 gramm
- 12 hónaposan 7800-11800 gramm
- 2 éves korban 10,3-15,3 kg, ebben a korban a lányok és fiúk átlagsúlya kezd különbségeket mutatni.
A gyarapodás lehet eltérő gyermekenként, nem lehet általános értékeket megadni. Azonban feltűnő jelenségeket észrevehetünk, például ha nem történik két héten belül növekedés, vagy fogyást mérünk. Ilyenkor orvoshoz javasolt fordulni.
Forrás: Dr. Czeizel, Babafalva
A baba fejlődése a hossznövekedés szempontjából
Az újszülött hossza 50-51 cm körül mozog. Csecsemőkorban nagyobb mértékű növekedést fog mérni védőnőnk, vagy a gyermekorvos. A hossznövekedést befolyásolják genetikai tényezők, a magzati korban történő növekedésre kiható negatív hatások (dohányzás, alkoholfogyasztás, méhlepény-elégtelenség). Ezért főként a növekedés ütemét lehet figyelni és észrevenni, ha az nem megfelelő.
A baba havonta átlagosan 2 cm-t nő, az első 3 hónapban 1 éves korára átlagosan 75 cm magasságot ér el.
Forrás: Egészségvonal, Fiziológiai adatok
Az adatok és fejlődési mérföldkövek egyénenként eltérést mutathatnak, mégis érdemes alapul venni őket, hiszen általuk hamarabb észrevehetjük, ha valami eltér a szokásostól, és időben szakemberhez tudunk fordulni.