Jobb, ha hűvösben alszik a baba
Sokszor előkerül az a kérdés, hogy hány fokos szobahőmérsékleten kellene a babának aludnia, és a szülőkben megoszlanak a vélemények a válaszokat illetően. Vannak, akik informálódnak a védőnőtől, gyermekorvostól, esetleg utána olvasnak, és az ajánlások szerint igyekeznek az optimális környezetet megteremteni gyermekük alvásához.
Mások saját véleményükkel vezérelve, mondhatni aggodalom nélkül nagyobb tartományban engedik a hőmérsékletet mozogni, és gyermekük öltöztetésével alkalmazkodnak a külső változásokhoz.
Mi ezt a kérdést úgy szeretnénk megválaszolni, hogy mindkét oldalnak tudjunk segíteni. Egyrészt azért, mert van, aki a szabályokat szereti betartani, és van, aki a saját érzékelései mentén maga próbálja a gyermekének ideális környezetet megteremteni. Sőt, van, aki bár szeretne a szakmai ajánlásokra hallgatni, nem tudja megoldani azt, hogy a lakásban a hőmérséklet szabályozható legyen, ezért más megoldásokhoz kell folyamodnia, amivel ezt korrigálni tudja.
A megfelelő hőmérséklet 20-22 fok a baba alvásához
Míg nappal a mi számunkra is kellemes hőmérséklet megfelelő a babának, addig az alváshoz a leginkább elterjedt nézetek szerint a kicsit hűvösebb, de azért nem hideg 20-22 fok körüli hőmérséklet a legideálisabb. Azért, mert ha a levegő hűs, akkor az alvás is pihentetőbb tud lenni.
Alacsonyabb hőfokon elkerülhetjük az izzadást, a felriadást, éjszakai ébredéseket. Ezt talán mi magunk is tapasztaltuk már.
Van a szervezetnek egy olyan működése, ami az alvás közbeni testhőmérsékletet egyfajta ritmus szerint mozgatja. A baba 3 hónapos korától ez a ritmus szabályossá válik, hasonlóan a felnőttekéhez. Ez a működés azt eredményezi, hogy az esti órákban, elalváskor a test lejjebb hűl, hajnalban és reggel viszont melegedik. Ha túl magas a szoba hője, akkor a hajnali melegedéskor kellemetlenül megizzadhat a baba, ami miatt alvása is zavart lehet.
Ha túl meleg van a szobában, akkor az egész család nehezebben alszik el, és az alvás minősége is romlik. A hideg levegő viszont a gyermek végtagjainak vérkeringését csökkenti, teste lejjebb hűl, és a nyálkahártyák védelme csökken, ami miatt kialakulhat orrfolyás, torokfájás, köhögés.
Az újszülöttek hőmérséklet igénye más
Ők még nem tudják a saját testhőmérsékletüket megfelelően szabályozni, és ellensúlyozni sem a környezetből érkező hatásokat. Számukra egy picit melegebb, 22-24 fokos szobahőmérsékletet válasszunk körülbelül 1 hónapos korukig, és figyeljünk oda arra, hogy melegebben öltöztessük őket.
Mit tegyünk, ha a lakás hőmérséklete nem szabályozható?
Ha a lakás fűtését nem tudjuk változtatni, és nagyon meleg, 23-24 fok van a téli fűtési szezonban, akkor néhány módszerrel sikerülhet a levegőt hűteni. Az egyik leggyakoribb, egyébként pazarló módszer, amikor az ablakokat folyamatosan résnyire nyitjuk, és a kintről jövő hideg levegő megteszi a hatását.
Ennek előnye, hogy friss levegővel telítődik a lakás – amennyiben nem túl forgalmas, vagy poros út mellett van –, és viszonylag jól megteremthető az állandó optimális hőmérséklet.
Ne nyissuk ki az ablakot közvetlenül a babára, helyette keressünk egy olyan helyiséget, ahonnan finom áramlással tud a friss, hűvös levegő a baba szobájához érkezni.
Ma már sok lakásban van klímaberendezés, ami egyenletes hőmérsékletet biztosít. Vannak, akik érzékenyen reagálnak rá, ezért jó, ha minél távolabb esik a berendezés a gyermek ágyától.
Bármelyik módszert használjuk, arra mindig figyeljünk, hogy a baba ne kapjon huzatot, ne érje őt közvetlenül hideg levegő.
Tavasz és ősz – amikor még nincs fűtés
Gondba kerülhetünk akkor, amikor a nappali hőmérséklet magasabb, mint a hajnali. Ez általában akkor fordul elő, amikor ősszel és tavasszal nagy a napi hőingás, és még nincs fűtés. A vegyes tüzelésű kazánnal rendelkező lakásoknál télen is hasonló lehet a helyzet, hiszen az esti begyújtás hirtelen felemeli a hőt, ami viszonylag gyors ütemben ki is hűl éjszaka.
Ha szabadon dönthetünk afelől, hogy mikor indítjuk el ősszel a lakás éjszakai felmelegítését, akkor szabályozni tudjuk a hőt, ez így ideális tud lenni. Ha azonban ezt nem tudjuk megtenni, akkor főként az öltöztetéssel, és egy kis esti szellőztetéssel variálhatunk.
Hoztunk egy jó és egyszerű tippet nektek egy édesanyától arra az esetre, ha este melegebb van, és hajnalra lehűl a levegő:
„Este kezeslábasban tettem le a gyereket aludni, közben a pelenkázóra kikészítettem a hálózsákját kinyitva. Éjszaka, amikor etetésnél megébredt, akkor beletettem a hálózsákba, és már úgy fektettem vissza. Így nem fázott hajnalban, amikor lejjebb hűlt a szoba levegője.”
Hőmérsékleti különbség a lakás helyiségei között
Ha tehetjük, akkor próbáljuk úgy beállítani a szobák hőmérsékletét, amelyekbe a babát is bevisszük, hogy ne legyen közöttük túl nagy eltérés. Főként a hirtelen hideg okozhat problémát, de a légmozgás és a huzat-érzet is erősebb akkor, amikor a helyiségek hőmérséklete eltérő. Olyan helyen legyen a baba, ahol nincs erős levegőmozgás, klímaberendezés, zavaró huzat.
Az baba alváshoz öltöztetése
Mivel nagyon fontos téma az, hogy miben aludjon a baba, ezért erről egy teljes cikket írtunk, amit javasolunk neked elolvasni. Megtudhatod belőle, hogy milyen a baba testhőmérséklet szabályozása, mi a normál tartománya, hogyan alakul az éjszakai testhőmérséklet, és miből láthatjuk, ha a gyermek fázik, vagy melege van.
Páratartalom
Mivel ez az érték összefüggésben áll a levegő hőmérsékletével, jó, ha beszélünk róla.
Egészséges felnőttek számára a 40-60%-os páratartalom optimális. Gyermekek esetében ez magasabb, 60-70%. A páratartalom befolyásolja a hőérzetünket: magasabb értéknél a levegőt melegebbnek, alacsonyabbnál hidegebbnek érezzük.
Miért gond, ha túl alacsony a levegő páratartalma?
Azért, mert könnyebben kiszáradhatnak a nyálkahártyák, ami miatt irritáció léphet fel: torokkaparás, szemszárazság, szájszárazság, száraz köhögés. Ha a nyálkahártya nem tud kellőképpen védelmet nyújtani a kórokozókkal szemben, akkor a baba gyakrabban megbetegedhet.
Túlzásokba sem szabad esnünk!
A túl magas páratartalom kedvez a kórokozók szaporodásának, a penészedésnek, dohosodásnak, főként régebbi épületek esetében.
Alakítsuk ki a megfelelő értéket!
Ha kell, párologtassunk. Jó megoldás lehet a ruhák kiteregetése a lakásban abban az esetben, ha körültekintően választjuk ki a mosószert. Gondoljunk arra, hogy a mosószerek és az öblítők vegyszerek, szintetikus anyagokat tartalmaznak. Amikor a ruha szárad a lakásban, akkor ezek az anyagok párolognak ki belőle a légtérbe, és ezt a levegőt szívja be a tüdejébe a csöppség és a család nap mint nap.
Használjunk ezért természetes összetevőket tartalmazó mosószereket, az öblítést pedig ecettel is megoldhatjuk, ami fertőtlenít, puhít és friss illatot ad a ruháknak.
Ha magas lenne a páratartalom, akkor gyakori szellőztetéssel, vagy páramentesítő készülékekkel próbálhatunk javítani az értékeken.
Tudtad?
Az alváshoz optimális hőmérsékleti ajánlás más kultúrákban eltérhet a miénktől. Van olyan európai ország, ahol 18-19 fokot tartanak ideálisnak. Az északi népek például jellemzően jobban alkalmazkodtak a hűvöshöz, ezért gyermekeiket is gyakran altatják kint a hideg levegőn, babakocsiban. Számukra ez természetes.
Forrás: