Miben aludjon a baba?
A kisbaba öltöztetése szinte minden anyukában kérdéseket vet fel időnként. Bizonytalannak érezzük magunkat a ruhák kiválasztásakor, mert tudjuk, hogy a baba érzékeny a hőmérséklet változásaira. Félünk, hogy nehogy túlságosan felmelegedjen, leizzadjon, vagy nehogy fázzon.
Az is előfordulhat, hogy a saját érzékelésünket vesszük alapul: ha fázósak vagyunk, akkor például hajlamosak vagyunk túlöltöztetni.
Mit adjak rá alváshoz? Mennyire tér el a baba öltöztetése egy felnőttéhez képest alvásnál? Hány réteg ruhát adjak rá télen? Miben aludjon nyáron a nagy melegben?
Rengeteg kérdés merülhet fel, amikre idővel minden anyuka rutinosabban tud válaszolni. Cikkünkben olyan információkat osztunk meg, amelyek segíteni fognak neked abban, hogy kisbabádnak ki tudd választani az optimális öltözetet alváshoz bármilyen napszakban, évszakban, helyzetben, korának megfelelően.
Mit jelent tulajdonképpen testünk hőmérséklet szabályozása?
Az egyik legfontosabb élettani tényezőnk testünk hőszabályozása. Szervezetünk hőt termel a sejtek anyagcseréjével, és hőt ad le párologtatással, hősugárzással. Külső hatásokra is reagálunk, ilyen lehet például a kinti fagyos hideg, vagy a kánikula – ha két szélsőséges esetet szeretnénk megemlíteni. Belülről is érkezhet irányítás betegség esetén, láz formájában.
A csecsemők testhőmérséklete néha magasabb lehet hónaljban, vagy fülben mérve, mint a felnőttek esetében. Szervezetük több hőt tart vissza, kevesebbet izzadnak, láz esetén nehezebb hűteni őket. Szervezetük több hőt termel, mert metabolikusan aktívabb, és testfelületük is nagyobb a testtömegükhöz képest.
Mi a testhőmérséklet normál tartománya 2 éves korig?
Nem mindegy, hogy mely testrészen végezzük a mérést:
- Szájban 35,5-37,5 C-fok
- Végbélben 36,6-38 C-fok
- Hónaljban 34,7-37,3 C-fok
- Fülben 36,4-38 C-fok
Forrás: Webbeteg
Milyen az újszülöttek és a koraszülöttek hőszabályozása?
Az újszülöttek szervezete még nem képes kellően ellensúlyozni azokat a környezetből érkező hatásokat, amelyek a testhőmérsékletét befolyásolják. Nem tudják a saját testhőmérsékletüket megfelelő mértékben szabályozni. Ezért valóban fontos kellő odafigyeléssel lennünk, hiszen így könnyebben kihűlhetnek vagy belázasodhatnak, akár betegségtől függetlenül is. Az alacsony testhőt hipotermiának, a magasat pedig hipertermiának nevezzük. Hogy ezek ne alakulhassanak ki, tudatosan kell öltöztetnünk a babát.
Koraszülött baba esetében az alacsony születési testhőmérséklet magasabb egészségügyi kockázatot jelent. Ezért van szükségük olyan optimális környezetre, inkubátorra születésük után, ahol a testük hőmérséklete szabályozható.
Forrás: EFCNI Academy
Az éjszaka folyamán nem állandó a testhőmérséklet, és gyakran a szoba hőmérséklete sem
A szoba hőmérséklete a baba alvásához 20-22 C-fok körül ideális.
Alváskor a testhőmérséklet egyfajta ritmus szerint mozog. A baba 3 hónapos koráig ez a ritmus még nem szabályos, de utána rendeződik, a felnőttekéhez hasonlóan. Ez azt jelenti, hogy elalváskor az esti órákban a test lejjebb hűl, majd hajnalban és reggel melegedik.
Nyáron a lakás hőmérséklete a kinti időjárásnak megfelelően változik akár naponta, de egy éjszaka alatt is más az esti és a hajnali hőfok. Ezért ahogyan magunknak is, a baba számára is olyan öltözéket kell választanunk, amely „elviseli” ezeket a hőmérséklet mozgásokat, és nem lesznek benne sem fázós, sem leizzadós órák.
Forrás: Török Csenge
Babád lehet fázós, vagy izzadós
Az optimális öltözet lehetséges, hogy egy fázósabb picurka esetében eggyel több réteg ruhát, vagy a hamarabb kimelegedő baba esetében eggyel kevesebbet jelenthet. A pici igényei mindig egyéni megfigyelést igényelnek az ajánlott öltöztetési módok mellett.
Honnan tudod, hogy babádnak melege van alvás közben?
Ahogyan mi, felnőttek, úgy ő is nehezebben tud elaludni, és éberebb maradhat, nyugtalan lehet. A háta a nyak felőli résznél meleg, izzadt lehet, ezt gyakran a hajacskájáról vesszük észre, mert nedves. A magas hőmérséklet és a túlöltöztetés hatására a melegtől kiütések is megjelenhetnek a bőrén.
Mik a jelei annak, ha a baba alvás közben fázik?
Azt, hogy fázik-e a baba, úgy tudjuk leellenőrizni, hogy benyúlunk a nyakánál a ruhájába, és megnézzük, hogy nem hideg-e a teste. Önmagában a kezei vizsgálata nem ad pontos információt, érdemesebb inkább a lábacskáit megfogni. Ha hidegek, nagyobb a valószínűsége annak, hogy szüksége lehet plusz egy réteg ruhára.
Forrás: Gyerekszoba védőnő
Miért jó hálózsákban altatni a picit?
Amíg a baba nem tudatosan rúgja le magáról a kis takaróját, hanem fészkelődés közben lekúszik róla, addig mindenképp érdemes hálózsákot választani a számára, mert így egész éjszaka biztosan rajta fog maradni és melegíti őt.
A hálózsákok nagyon kényelmesek, jól tudnak a csöppségek mozgolódni bennük. A megfelelő darabok kiválasztásánál érdemes figyelembe venni az anyag minőségét, és azt, hogy a hálózsák felső szegélye kényelmesen kövesse a baba nyakvonalát. Ne legyen szoros, de túl nyitott sem.
A babaruha anyaga és szabása fontos szempont
A kis ruhák vásárlásakor mindenképp érdemes megnézni azt, hogy a termék anyaga milyen összetevőkből áll. A legjobb választás az a babaruha, amely minél természetesebb anyagból készül, jól szellőzik, de képes megtartani a hőt, amikor épp erre van szükség.
Az is lényeges szempont, hogy kényelmes-e a gyermeknek. Nem az épp aktuális trend követése az elsődleges, hanem az, hogy a baba megfelelően tudjon a ruháiban mozdulni, mozogni, és minél kevesebb tortúrával, kezei csavargatásával járjon az öltöztetés, pelenkázás. Ne legyen túl feszes, szoros, mert akadályozza őt a mozgásban, ami frusztrációkhoz és rossz közérzethez, síráshoz vezethet.
Mik a LiaaBébé bambuszból készült babaruhák előnyei?
Babaruháink tervezésekor épp azokat a szempontokat helyeztük előtérbe, amelyek a legtöbb problémát, kellemetlenséget szokták okozni a piciknek és szüleiknek. Ezeket tudatosan kiküszöböltük, hogy ezzel a gyermekeknek a lehető legnyugodtabb éjszakákat és alvásokat biztosíthassuk.
- A LiaaBébé természetes bambuszrostból készült babaruhák a pamutnál is jobb nedvszívó képességűek, és hőszabályozó tulajdonságuk van, ami azt jelenti, hogy télen fűtik a testet, nyáron pedig hűtik.
- Segítenek kiküszöbölni az alvási gondokat. Kiegyenlítik az éjszakai hőmérséklet változások hatásait, így elkerülhető az izzadás, vagy az, hogy a baba fázzon. Hálózsákjainkat használva gyermeked egész éjjel kellemes melegben fog aludni.
- Élményszámba megy az olyan öltöztetés, amiben a gyermek örömmel vesz részt. Babaruháink extra rugalmas anyagból készültek, így a vetkőztetés-öltöztetés ezentúl vidám esemény is lehet. Bennük szabadon mozoghatnak, emellett csinos, testhezálló darabok.
- A baba gyorsan kinövi a ruháit. Ha olyan bodyt, rugdalózót, talpas nadrágot, kezeslábast választunk a számára, amely olyan rugalmas, hogy szinte „együtt nő” vele, és strapabíró is, akkor jóval kevesebbszer kell ruhákat vásárolnunk.
- Mi is törekszünk a fenntarthatóságra. A bambusz növény ezt az irányvonalat képviseli.
Milyen vastagságú hálózsákot válassz?
A TOG egy mértékegység, amely az anyagnak a vastagságát jelöli, amelyből a babaruha készül. Megmutatja, hogy a termék mennyire tartja melegen a testet. Minél magasabb a TOG értéke, annál melegebb a hálózsák, ágynemű.
Ne az évszak alapján dönts. Minden esetben a szoba átlagos hőmérséklete a mérvadó:
- 0,5 TOG 23-25 °C (Nyári)
- 1,5 TOG 20-23 °C (Tavaszi, Őszi)
- 2,5 TOG 18-21 °C(Téli)
Ha elsődlegesen figyelembe vesszük a szoba átlagos hőmérsékletét, és megfelelő termékeket választunk, akkor biztosak lehetünk abban, hogy a legtöbbet megtettük kisbabánk zavartalan pihenéséért.
Ha pedig bizonytalanok lennénk, ellenőrizzük le a megfelelő módokon, hogy nincs-e melege, nem fázik-e. Erre szükség lehet időnként, hiszen nem mindig tudhatjuk, hogy hogyan reagál a szervezete például a változó páratartalomra.