alvó baba

Mennyi a baba alvásigénye?

A kisbaba alvásával kapcsolatos dolgokra a szülők a babavárás idején még keveset gondolnak. A hazajövetel első napjaiban tapasztalják meg azt, hogy milyen gyermekük ritmusa és a nappal-éjszaka váltakozását mennyire tudja a pici érzékelni. A gyakori elszendergések sokszor meglepik az újdonsült anyukát, apukát.

Az alvásigények nagyon eltérőek lehetnek. Az újszülöttek még nagyon sokszor képesek rövid időkre elszundítani, és kevés ideig vannak ébrenlétben. Gyakori a szoptatás közbeni elfáradás és elalvás is. Újszülötted 2 hónapos koráig csupán fél-1 órás ébrenléti fázisokkal váltogatja az alvást, és mire egy éves lesz, már csak két alkalommal alszik nappal.

Az alvással kapcsolatos aggodalmak általában a pihenés mennyiségére és néha a minőségére szoktak fókuszálni. A félelmek általában alaptalanok. Előfordul, hogy a szülők a saját fáradtságuk miatt érzékelik úgy, mintha babájuk keveset és kevés ideig aludna. Az alvási zavarok még nagyobb bizonytalanságot tudnak okozni, de a tapasztalatok azt mutatják, hogy ezek a problémák gyakran maximum 1-2 hét alatt megoldódnak.

 

Eleget alszik a baba? 

Gyermeked alapvető viselkedéséből meg tudod állapítani, hogy számára megfelelő-e az az alvásmennyiség, amennyire igénye van. Az általánosan megállapított értékek jó alapot adnak, de mindig figyelembe kell venni a baba fizikai-lelki jóllétét is. Lehet, hogy babád picit kevesebbet alszik az átlagosnál, mégis jól érzi magát, energikus és az evésével sincs semmi gond.

 

Milyen a baba, ha eleget alszik?

A kiegyensúlyozott és kipihent apróság alvás után ébredhet nyűgösen, de hamar aktívvá válik, és éberen figyeli a rácsodálkozó tekinteteket.

Ha keveset alszik, akkor ébredés után feszültté válik, hamar elfárad, nyűgös, sír, épp úgy, mint amikor fáradt.

A rendszeres kialvatlanság egészségügyi problémákhoz vezethet, ezért ha ilyet tapasztalsz, fordulj a picivel megfelelő szakemberhez, aki segít kideríteni, hogy mi állhat a gond hátterében. A baba alvásigényét összefoglaló táblázat ilyen gyanú esetén is hasznodra válhat. Ha a baba teljes napi alvásigénye jóval az átlagos érték alatt van, akkor a problémát meg kell oldani.

baba éjszakai és nappali alvásigényét mutató táblázat

 

Időnként változnak az alvási szokások 

 A baba fejlődése folyamatos változásokat hoz az alvási igényeiben és szokásaiban is, ez természetes. Míg az újszülött nappal és éjszaka együttesen akár 6, vagy több alkalommal is alszik, (és ezek többnyire rövid ideig tartó szunnyadások fél-1 órás ébrenléti szakaszokkal), addig az egyéves korához közelítő gyermek már csak körülbelül 3 alvást produkál egy napon, és képes 5 órán át is fennmaradni.

 

A fejlődés közben időnként tapasztalhattok kisebb-nagyobb változásokat, akár hirtelen, egyik napról a másikra. Ezek az adott pillanatban okozhatnak némi nehézséget, de gondoljatok rájuk úgy, mint természetes állomásaira gyermeketek fejlődésének, hiszen így alakul ki fokozatosan az egyre hosszabb ébrenlét. A gyakori rövidebb nappali szundítást lassan felváltja a napi 2, majd 1 alvás.

 

(Forrás: Koragyermekkori program, Kismamablog)

 

Minden gyermek alvási szokása más 

Ezt a többgyermekes szülők gyakran tapasztalják. Míg az egyik csemete esténként egymás után több esti mesét is meghallgatna, és hosszasan éber marad, a másik már korán érzi, hogy itt az alvás ideje, és magától ágyba bújik. Van, aki önállóan ébred kora reggel, és van, aki igazi kis hétalvó.

Eltérő lehet a babák alvásának minősége is. Az igazán mélyen alvók meg se moccannak, míg az éberebbek minden apró neszre felrezdülnek.

 

Alvási problémák

 Szinte minden szülő átéli azt az időszakot, amikor kisbabája eddig jól működő alvási szokásai hirtelen megváltoznak. Ilyenkor a pici nyűgösebb, türelmetlenebb, amit a szülei szeretnének minél hamarább helyrehozni és kialakítani az éjszakák és nappalok rendjét, nyugalmát.

Számtalan alvási nehézség adódhat egy csecsemő életében, most a leggyakoribbakat említjük meg.

 

Felcserélődnek a nappalok és az éjszakák

Amikor a baba éjszaka felkel, és több órán át fent van, ez tulajdonképpen olyan, mintha számára elérkezett volna a reggel. Gyakran veszik észre a szülők azt, hogy a baba alvása olyan, mintha felcserélődtek volna a nappalok és az éjszakák. Ez a felnőttek számára rendkívül fárasztó időszak tud lenni, hiszen éjszakai kialvatlansághoz vezet.

Az élő szervezetnek vannak olyan biológiai folyamatai, amelyek 24 órás napi ritmus szerint ismétlődnek. Ezt cirkadián ritmusnak nevezünk. Az újszülött cirkadián ritmusa még nincs teljesen kialakulva - habár ennek kezdetleges képessége már a várandósság utolsó heteiben elkezd formálódni -, ezért a nappalok és éjszakák megfelelő ritmusa zavart lehet.

Mivel a nappali és éjszakai ritmus általában legkésőbb 2 hónapos korra kiegyensúlyozottá válik, ezért ha hasonló problémát észleltek, megnyugtató lehet számotokra, hogy mindez csak időleges. Segíthettek azzal, ha megteremtitek a pici számára a nappali és éjszakai viszonyokat – aktívabb, világos nappalokkal és csendes, sötét éjszakákkal -, így könnyebben ki fogja alakítani a saját ritmusát.

 

(Forrás: Szülőcsecsemő)

 

Felsír éjjel 

Nem minden esetben van komoly probléma, amikor a baba esetleg ijesztően harsány hangon sírva felriad. Mivel ő még hanggal tudja a szükségleteit felénk jelezni, ezért kisebb dolgokat is így közöl. Éhség, fogzás, zajra való felriadás, sőt, szeparációs szorongás is állhat a háttérben.

Vannak viszont olyan esetek, amikor szakorvoshoz érdemes, illetve kell fordulni. Ha a baba beteg, például lázas, vagy rendszeres hasfájástól szenved.

 

Nem alszik eleget

Ha a csecsemő kialvatlan, akkor első lépésként a napi rendszerességet, napi ritmust kell szemügyre vennünk, melynek ugyanúgy a mi életünkre is vonatkoznia kell, mint a gyermekére. Elkerülhetetlen a saját napjainkat is átszervezni úgy, hogy teljes mértékben igazodni tudjon a kicsi pihenő idejéhez.

Amikor új rendszert viszünk a mindennapokba, akkor erre rá kell szánnunk a megfelelő időt, ami néhány hetet is jelenthet, de megéri. Ezalatt az idő alatt a család – és főként a baba – ritmusa kialakul. Ezután már csak arra kell figyelnünk, hogy a napi rutint ne változtassuk meg semmilyen körülmény miatt, mert zavart okozhatunk vele. Ha elutazunk, vagy a nagyszülőknél alszik kis unokájuk, akkor is gondosan tartsuk, illetve tartassuk be a már jól kialakított és megszokott fontosabb szabályokat.

 

Nehezen alszik el

Ez lehet egy adottság, mégis megpróbálhatunk segíteni a helyzeten. Az alvási rituálék segítenek a picinek ellazulni. Általában az esti fürdetés, a besötétítés jelenti számára a pihenés közeledtét. Az egyes lefekvés előtti rutinok – például a nyugtató fürdő - kialakítják a kisbaba természetes várakozását az alvás iránt és fokozatosan mélyítik el az ellazulását.

Olvashatunk esti mesét, énekelhetünk. Így biztonságos közeget teremtünk, amelyben a pici nyugodtan ellazulhat és könnyebben átléphet az alvási fázisba. Vannak babák, akik egy bizonyos megszokott alvási pozícióban gyorsan elszenderednek.

apa alvás előtt mesét olvas a kisgyermeknek

 

Érdemes a jól kialakult szokásokat megtartani, amíg lehet, mert ezek sokat segítenek a zavartalan pihenésben. Ha mégis valamilyen változás történne a napirendben, akkor is fontos a következetesség, hiszen néhány nap alatt felborulhat a már jól kialakított menetrend. 

esti fürdetés ellazítja a babát

 

Szakemberek alvási problémákhoz 

 

Ha olyan alvási problémát észlelünk, amit nem tudunk magunk megoldani, akkor bátran forduljunk szakemberhez! Több egészségügyi intézményünk (például a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet Koragyermekkori Evés-alvászavar Ambulanciája és más magán intézmények) is hatékony segítséget tudnak nyújtani, szükség esetén részletes kivizsgálással.

Tanácsadást is kérhetünk, ha szeretnénk megelőzni az alvási gondokat, vagy ikergyermekek esetében alakítanánk ki a testvérek közös pihenését.

Ma már nincs olyan probléma a csecsemővel kapcsolatosan, amivel magunkra maradnánk. A baba érzelmi állapota, kiegyensúlyozottsága, pihenése épp oly fontos, mint a testi egészsége, és szinte minden helyzetben kérhetünk szakszerű segítséget.

 

 

×