Háton, oldalt, vagy hason biztonságosabb altatni a babát?
Egy csöppség a napja jelentős részét alvással tölti. Az első komolyabb mozdulatokig, amelyek 4-6 hónaposan jönnek, az alvás végéig abban a pozícióban marad, amelyikbe lefektetted. Amikor képes lesz mocorogni és megfordulni, akkor már fel fogja venni azt a pózt, amelyikben a legkényelmesebben érzi magát. Ekkor már nem lesz olyan jelentősége annak, hogy hogyan fektesd le, hiszen bármikor megváltoztathatja az alvási helyzetét.
Az alvási pozíciók körüli vélemények eltérőek, a mai szakmai ajánlások (WHO és Amerikai Gyermekgyógyászok Szövetsége) szerint a háton altatás biztonságosabb a babák számára. A babáknak eltérő igényeik vannak. Ezekhez jó alkalmazkodni, hiszen az ő kényelme és pihentető alvása elsődleges. Emellett hasznos megismerni az egyes testhelyzetek adta előnyöket és hátrányokat is. Ehhez nyújtunk most segítséget.
Háton fekvés
A hátán alvó baba légzése teljesen akadálymentes, mert a mellkasa és a hasa nem nyomódik, légutai szabadok. Arca távol esik a matractól, ami biztonságossá teszi a pihenést.
Mivel a pici ebben a pozícióban kapja a legnagyobb mozgási szabadságot, ezért alvás közben előfordulhat, hogy a végtagjai akaratlan mozgása miatt felriad. Háton fekve éri a legtöbb képi inger a külvilágból, ami egyrészt fejleszti, másrészt nehezítheti számára az elalvást. Mégis, a háton fekvés a leggyakoribb pozíció, mert kényelmes, biztonságos, és láthatóvá teszi az anyuka számára kisbabája arcát. Az, hogy nem alszik túl mélyen, bizonyos tekintetben hátrány, a légzéskimaradás szempontjából viszont előny lehet.
Hason fekvés
A hason fekvést sok szülő kedveli, mert ebben a pózban a kicsik általában nyugodtabban alszanak. Maga a pocak enyhe nyomása ellazítja a babát, ez különösen jó lehet, ha épp hasfájós időszakban van. Ha a pici bukik, a tej akadálytalanul ki tud folyni a szájából. Gyakori bukás esetén mindenképpen készítsünk a feje alá nedvszívó textilt. Azért is kedvelik az anyukák a hason fekve altatást, mert a baba hátizmai így jobban tudnak erősödni és a fejecskéjét ebben a pózban tudja majd elkezdeni emelgetni.
Meg kell említenünk, hogy a félelmetes bölcsőhalál (SIDS) többsége hason fekvésben jön létre, melynek okai ma is ismeretlenek. A pár hetes gyermekek mozgásai még akadályozottak, és ha nem jutnak elég oxigénhez, nem tudják a fejüket elfordítani, tehetetlenek. A babák hason fekve mélyebben alszanak és könnyebben túlmelegednek. Ha ehhez bizonyos egyéb tényezők párosulnak – légzőközpont fejletlensége, alvás-ébrenlét zavara, izomtónus zavar, születéskori oxigénhiány, koraszülés - , amik miatt a picik légzése 20 mp-ig kimarad, akkor nagy esély lehet a SIDS-re.
Forrás: Kismamablog, Dívány
Oldalt fekvés
Biztonságos kitámasztással (leginkább a célhoz tervezett párnával) ez a helyzet a baba számára nem csupán kényelmes, de elősegíti a szabad légzést és bukás során a tej kicsorgását. Változatossá teszi az alvási pozíciókat, ezért sok édesanya szívesen váltogatja a jobb- és baloldali fektetést.
A túl sok háton fekvés miatt lapossá válhat a koponya hátsó része. A váltott oldalt fekvéssel ez az egyébként esztétikai probléma jól helyre hozható.
A természetes magzatpóz
A baba körülbelül 30 hetes korától a fokozatosan csökkenő hely miatt születéséig magzatpózban összegömbölyödve tölti a méhen belüli életet. Ez annyira természetes a számára, hogy a világra jövetele után is szívesen veszi fel a helyzetet, lábait felhúzva. Az ismerős pozíció megnyugtatja őt és mélyen tud benne aludni. Kaphatóak olyan babapárnák, amelyekkel könnyedén és biztonságosan tudja a pici felvenni a magzatpózt.
Mi a leggyakoribb aggodalom?
- Háton fekvésnél általában a bukástól való félelem áll első helyen. A feljövő tej a légutakba kerülhet. Ez ritkán fordul elő, csökkenthető az esélye megfelelő büfiztetéssel.
- Az oldalt fekvést gyakran az elborulás miatti félelemből nem alkalmazzák az anyukák. Egy megfelelő stabil pozíciót elősegítő speciális babapárna ezt a gondot megoldhatja.
- A hason fekvés a légzéskimaradás miatt okoz aggodalmakat. A légzésfigyelő alkalmazása ebben a pozícióban javasolt és megnyugtató lehet a szülők számára.
Figyeld meg a baba reakcióit!
A legjobban akkor tudsz dönteni, ha az első hetekben megfigyeled a kisbabádat minden testhelyzetben.
Hogyan szeret leginkább aludni? Mikor alszik legmélyebben? Mikor ébred kipihenten?
Ehhez szükséges, hogy minden egyéb körülmény megfelelően nyugtató legyen a számára: csönd, levegő hőmérséklet, kényelmes öltözet.
Érdemes a pozíciókat váltogatni, hogy ne legyen egyoldalú számára a testhelyzet és ez a gerince, mozgása, koponyája miatt is előnyös. Időnként jó újra és újra megpróbálni azokat a helyzeteket, amelyeket eddig nem kedvelt, mert lehetséges, hogy az idő előrehaladtával már örömmel fogja venni őket. Amikor pedig eléri a 4-6 hónapos kort, már maga fogja megválogatni az alvási pozícióit.
Óvatossági szempontok
Minden alvási helyzetnek vannak előnyei és hátrányai. A hátrányok leggyakrabban biztonsági okokra vezethetőek vissza. Ismerjük meg a veszélyeket, mérlegeljünk, és tegyük meg a megfelelő óvintézkedéseket!
Mire figyeljünk különösen?
Hason altatásnál fokozottan ügyelj a biztonságra
Ha a baba SIDS szempontjából nem tartozik a veszélyeztetett csoportba (oxigénhiányos születés, koraszülés stb), és hason szeret a leginkább aludni, akkor néhány szabály betartásával csökkenthetőek a kockázatok:
- Matraca legyen kemény
- Ne legyen cumi a szájában alváskor
- Ne legyen felesleges játék textil, párna a kiságyban
- Használj minden alváskor légzésfigyelőt!
- Tanuld meg a csecsemő újraélesztést!
- Ne öltöztesd túl a babát
- Váltogasd az oldalt fekvést
- Ne hagyd felügyelet nélkül!
(Forrás:Kismamablog)
Babatakaró ne kerüljön az arcra
Az újszülött nem képes a takaróját megmozdítani, de eljön a pillanat, amikor az egyre jobban izgő-mozgó csecsemő teljesen véletlen magára húzza a plédjét. Ilyenkor megijed, és kezeivel, lábaival kalimpálni kezd. Hogy ne legyen ebből gond, érdemes a textil alját 2-3 ponton ez erre a célra kapható egyszerű csíptetővel rögzíteni addig, amíg forgolódni nem képes. A merevebb tartású kis takaró nehezen tud a baba arcára teljesen rásimulni, ha véletlen magára húzza, ezért ez biztonságosabb a lágy esésű plédeknél.
Kerüld el a baba túlmelegedését!
Ha a szoba hőmérséklete túl magas, a takaró nagyon vastag, vagy a ruhácskák nem szellőzőek, akkor a baba túlságosan felmelegedhet. Figyeld a helyiség levegőjét és ha szükséges, szellőztess! Olyan babaruhát válassz, amely légáteresztő, és ne öltöztesd túl a gyermeket.
Ha olyan megoldásban gondolkodsz, amellyel babád nem fog alváskor túlmelegedni, és nem tudja a takaróját sem az arcára húzni, akkor a LiaaBébé bambusz hálózsákjainkat ajánljuk számodra, melyek légáteresztő és hőszabályozó tulajdonságukkal meggátolják a felmelegedést, nyakvonalat követő szabásvonaluk által pedig biztonságosak.
Ha szeretnéd hason fektetni, de óvatos is vagy
Biztosítanád babád számára a hason fekvés mozgási lehetőségeit, de nem szívesen altatod őt ebben a testhelyzetben? Esetleg gyakran fáj a pocija? Használd ezt a pózt nappal, amikor fent van, és még motiválja is őt a külvilág a mozgásokra, feje emelgetésére, később pedig a kartámaszra.
Csupán néhány ismert alvási pozíció van, amelyet a szülők alkalmaznak. A baba igényeinek megfigyelésével és a pozitív-negatív hatások mérlegelésével meg fogod találni a legkényelmesebb megoldást, s ne feledd, amit ma elutasít, azt lehet, hogy néhány hét múlva szeretni fogja.