síró baba az anyukával és az apukával

Miért fáj a baba hasa?

A pocakfájás (csecsemő kólika) újszülött- és csecsemőkorban az egyik leggyakoribb panasz, amit a szülő általában úgy vesz észre, hogy a pici sír. Gyakran az is hallható, hogy ez a sírás másabb, mint például az éhség miatt produkált hang. Mégis, ha a pici gyakran sír, nem minden esetben következtethetünk azonnal hasfájásra. 

Érdemes ezeknek a viszonylag gyakori problémáknak a tüneteit már babavárás idején megismerni. Így azonnal felismerhetjük a gondot és tudni fogjuk, hogy milyen tüneteket kell figyelnünk. Ez hasznunkra válik, amikor pontosan el kell mondanunk a gyermekorvosnak a baba panaszait, mert olyan apróságokat is észre fogunk venni, amiket tudatosan vizsgálunk rajta.

 

Milyen tünetekre lehetünk figyelmesek? 

A hasi görcsök igen erős fájdalmat okozhatnak a babának, amit ő erős, sikító jellegű sírással jelez.

Ha étkezés után fél-1 óra múlva ébred így, esetleg a lábait is fel-felrántja, kezeit ökölbe szorítja, megfeszül, akkor már jó eséllyel gondolhatunk a hasfájásra. Tovább igazolhatja gyanúnkat az, ha ölbe vesszük őt és ennek ellenére sem tud tartósan megnyugodni, feltűnően fészkelődik. Vizsgáljuk meg a pocakját! Feszes és puffadt?

Vannak elcsendesedő időszakok, de a nyugtalanság alapvetően megmarad. A tünetek gyakoriságára jellemző, hogy a sírás már legalább egy hete fennáll és legalább három alkalommal jelentkezik egy héten, esetenként minimum három órán át tartva. 

A csecsemőkorban olyan gyakran tapasztalt hasfájás nem szervi okokra vezethető vissza, hanem működésbeli problémák okozzák. Általában 2 hetes kortól 4 hónapos korig tartanak a tünetek, főként a délutáni-esti órákban, és fokozatosan múlnak el. (Forrás: Webbeteg)

 

Mi okozza a görcsös hasfájást?

Több olyan okot is megemlíthetünk, amelyek előidézhetik ezeket a rendkívül kellemetlen tüneteket, azonban pontos diagnózist még nem sikerült felállítani.

 

Bélflóra egyensúly zavara

Időre van szükség ahhoz, amíg a környező baktériumok beépülnek a bélbe a szülés után. Az érzékeny babák hasfájással reagálhatnak erre az időszakra. A megfelelő bélflóra kialakulását nagyban támogatja a hüvelyi szülés, a korai mellre tétel és az anyatejes táplálás.

 

Átmeneti laktóz intolerancia

Körülbelül 3 hónapos korig előfordulhat a tejcukor bontásának zavara a laktáz enzim mennyiségének hiánya miatt. Ilyenkor a baba hasa puffadt, széklete híg, habos, vagy zöldes. A probléma magától megoldódik, amikor az enzim működése egyensúlyba kerül. Ahogyan felnőttek esetében is megoldást tud adni a laktáz enzim pótlása, ugyanígy babák esetében is meg lehet vele szüntetni a gondokat.

 

Tehéntej fehérje allergia

Nem csak a tehéntej alapú tápszerek, de az anyatej esetében is lehet gond a tejfehérje. Az ilyen jellegű érzékenység esetében azonban a pocakfájás mellett bőrkiütések, ekcéma is tünet lehet.

 

Fokozott bélmozgás 

Az éretlen bélrendszer gyorsult perisztaltikája okozhat hasfájást. Ez néhány hónapos korra legkésőbb elmúlik.

 

Szoptatási problémák

Ha a baba nem megfelelően kapja be a mellbimbót, vagy mohón eszik, akkor sok levegőt nyelhet. Ez fokozottabb, ha cumisüveges táplálásra van csak lehetőség. A túl erős tejleadó reflex miatt túl sok tej kerül a szájába. Ha az anyuka gyakran cserélgeti a melleit szoptatáskor, akkor érdemes megpróbálkozni az egy mellen való hosszasabb szoptatással. Az anyatej kezdetben hígabb és cukrosabb, amiből a túl gyakori váltogatással többet eszik a pici a kelleténél, és a tejcukor lebontása problémákba ütközhet.

 

anya szoptatja a kisbabáját

 

Az édesanya táplálkozása

Az anyuka által elfogyasztott ételekből származó anyagok bekerülnek az anyatejbe. Ezért pocakfájós baba esetében a legtöbben azonnal elkezdik kiiktatni a puffasztó ételeket étrendjükből: hüvelyeseket, káposztát, karfiolt, brokkolit, tejtermékeket. Gyakran ettől várják a javulást, és van, amikor ez be is bizonyosodik.

 

Hogyan segíthetünk a babán?

Ha szoptatási probléma adódik, amin nem sikerül javítani, akkor érdemes szoptatási tanácsadó segítségét kérni. Ők olyan szakemberek, akik készséggel segítenek, akár házhoz is jönnek, és mindent megtesznek azért, hogy a kisbaba és anyukája összhangja megteremtődjön, a probléma megszűnjön.

Próbáljuk meg első körben elhagyni a puffasztó és allergén ételeket étrendünkből. Próbálkozzunk meg a tej elhagyásával is, és figyeljük meg az eredményeket 8-10 nap múlva!

A gyermekorvossal történő konzultáció hasfájás esetén természetes. Az ajánlott gyógykészítményeket szükség esetén érdemes megpróbálni. Kaphatóak olyan gyógyszerek, amelyek nem szívódnak fel a szervezetben. Érdemes megpróbálni a probiotikumok hatását is. Nagyon erős fájdalmak esetén lehetőség van simaizom görcs oldására is, ha a gyermekorvos javasolja. Az édeskömény tea az elsők között szerepel a hasfájás csillapításában.

A babamasszázs és a kíméletes babatorna kifejezetten hasfájás esetére is létezik, és elősegíti a gázok távozását, gyakran kellemesek a pici számára.

 

kisbaba lábait tornáztatják hasfájás ellen

 

A meleg mindig jótékony hatású a fájó pocakra. Egy meleg fürdő a maga megszokott, kellemes rutinjával nem csak nyugtató, de oldja a görcsöket is. Melegítéshez használhatunk meleg vizes palackot, melyet a pici hasa alá teszünk hason fekvő pozícióban.

A nyugodt környezettel és a pihentető alvással segíthetünk gyermekünknek ellazulni. Ő sajnos ebben az időszakban rosszul alszik, és nem mindig tudja magát jól kipihenni. Gyakran ébred keserves sírással.

A LiaaBébé baba hálózsákok és rugdalózók rendkívül kényelmesek a picik számára. Extra puha anyaguk és hőszabályozó képességük segítenek abban, hogy semmi se zavarja meg a csöppség álmát. Az öltöztetés pocakfájós sírás közben nem könnyű kihívás, de a LiaaBébé ruhácskák rendkívüli nyúlóképessége ezen is segíteni fog!

A babákra nyugtató hatással van, ha édesanyjuk hordozóban a saját testén tartja őket. Érdemes kipróbálni ezt a természetes módszert is!

 

anyuka babát hordoz a mellkasán és egy másik gyermeket a hátán

 

A szülőknek is kemény időszak

Valóban együtt érezhetünk a családdal, amikor a gyermeküknél fellép a hasfájós időszak. Nagyon nehéz elviselni azt, hogy sokszor nincs kézenfekvő megoldás, és nem tudunk a kicsinek segíteni. Csak a szenvedését látjuk nap mint nap.

Kimerítőek az így eltelt hetek, hónapok, éjszakák is a babának, szülőknek egyaránt. Ezért jó minden segítséget elfogadni és a fáradt szülőt leváltani egy picit, hogy pihenni tudjon.

 

Minden hasfájás ártalmatlan?

Vannak olyan ritka esetek, amelyek azonnali orvosi vizsgálatot, sürgősségi ellátást igényelnek. Ha ismerjük ezek tüneteit, akkor gyorsan tudunk reagálni:

  • A tünet hirtelen kezdődik
  • Igen heves fájdalommal jár
  • Extrém keménységű hasfalat tapinthatunk
  • Erős puffadás
  • Hányás
  • Székrekedés
  • Hideg, verejtékes bőr
  • Szapora pulzus, mely könnyen elnyomható

 Ha a gyermek állapota komolyabb problémákat mutat, akkor azonnali orvosi vizsgálatra van szükség. Ilyenkor ne adjunk neki görcsoldót és fájdalomcsillapítót, mert megnehezíti a diagnózis felállítását.

 Mi a különbség a síráskor fellépő hasfal feszülés és a kemény hasfal között?

 A baba sírásakor is keménynek érezhetjük a pocakját, de ahogyan hangja elhalkul, a hasfal is ellazul. A kórosan feszes hasfal viszont folyamatosan tapintható.

 Általában a lehetőségek próbálgatásával szokták a szülők megkísérelni enyhíteni a panaszokat, több-kevesebb sikerrel. Gyakran beválik egy-egy módszer, vagy készítmény, de van, amikor sajnos nem. Ilyenkor az idő oldja meg a problémát, mert a gázok oldásán kívül más eszközünk nem mindig van arra, hogy a puffadás ne térjen újra vissza. Ahogyan a baba fejlődik és érik a szervezete, a hasfájás fokozatosan, nyomtalanul eltűnik.

 

Forrás: tunderidoktorneni.hu

 

×