Pelenkázás közben nézzük meg a baba bőrét!

Érzékeny a gyermekem bőre

Ha azt tapasztaljuk, hogy gyermekünk bőrtünetekkel reagál valamilyen hatásra, akkor jó tudnunk azt, hogy a babák bőre alapvetően sokkal érzékenyebb, mint a miénk, felnőtteké.

Az újszülött bőre vékonyabb, érzékeny és sérülékeny. Az első hetekben nem tud verítékezni, és ezzel testhőmérsékletét szabályozni, ezért könnyebben fázik. Verejtékmirigyei 7-8 hónapos csecsemő korában érik el a teljes fejlettségüket.

Az újszülöttek több, mint felének vannak olyan bőrtüneteik, amelyek nagy része valójában nem betegség, hanem az érzékeny bőrüknek az új környezet ingereire való reagálás, bőrreakciók formájában. Cikkünkben kifejezetten ezekkel a gyakori tünetekkel foglalkozunk.

Olyan hólyagokat, pirosodásokat tapasztalhatunk, amelyek ártalmatlanok, és egyszerű kezeléssel képesek elmúlni. Vannak gyermekek, akiknek a bőrük alapvetően érzékenyebb – a felnőttekhez hasonlóan –, ezt főként a későbbi, néhány hónapos koruktól kezdődő időszakukban vehetjük észre.

Forrás: Bethesda Gyermekkórház

 

Ismerjük meg a baba bőrét! 

A baba bőrének külső rétege vékonyabb, mint a felnőtteké, ezért érzékenyebb is. A külső hatások könnyebben irritálhatják. A puhaságot, bársonysságot és rugalmasságot a magas víztartalma adja.

Az újszülöttek faggyúmirigy működésének éretlensége miatt bőrük nem eléggé zsíros, és irritációra is hajlamosabb. A kezdeti világos színt a pigmentek hiánya okozza, de ezek idővel majd kifejlődnek. Az érzékeny bőr még kevesebb védelmet nyújt a fertőzésekkel szemben.

Forrás: Dr. Berczik-Nagy Ildikó

 

Melyek a leggyakoribb bőrelváltozások, amiket a babán észlelhetünk? 

Van néhány jellegzetes bőrtünet, amelyet talán már a gyermekét váró kismamák is ismernek mások elmondásai alapján. Valóban, a leggyakoribb babákat érintő bőrproblémák sokszor ugyanazok, ezért mindenképpen érdemes olvasni róluk, így hamar felismerhetőek lesznek.

 

Száraz a baba bőre 

Az újszülött bőre gyakran száraz egy ideig, ami átmeneti jelenség, és napokon belül elmúlik.

Csecsemők, nagyobb gyermekek esetében is megjelenhet a bőrszárazság, ilyenkor a gyermek érzi, hogy bőre húzódik, esetleg viszket. Mivel még vékony a rétege, ezért lényeges, hogy megfelelően hidratált legyen olyan krémmel, testápolóval, amelyet a gyermekorvos ajánlásával napi szinten kell használni. A hidratálással záródik a bőrfelszín.

Az évszaknak megfelelően érdemes a krémet kiválasztani, nyáron például a bőr számára könnyebb terméket használjunk.

Az érzékenyebb bőrű babák hajlamosabbak az atópiás ekcémára (atópiás dermatitis). A bőr érezhetően érdesebb tapintású, fontos hidratálni napi két alkalommal. Ez esetben nem szabad túlzásba vinni a fürdetést, elég a naponta egyszer, rövid ideig csobbanni, mert a víz szárító hatással van.

A test hidratálása mellett azokra a testfelszínekre, amelyeken tünet látható, a gyermekorvos gyógyhatású krémet is felír.

Forrás: Szülőszoba Dr. Csitos Ágnes, Dr. Aschenbrenner Zsuzsanna

 

Hámlik a baba bőre 

 

Kisbaba lábfején a bőr hámlik

 

Születés után megfigyelhető felületi bőrhámlás a kezeken, csuklókon, lábakon, bokán, akár egész testen. Utóbbi főként a terhesség 40. hete után született babáknál jellemző, és általában 2 hetes korra megszűnik.

Ha a hámlást erősnek látjuk, akkor a hajlatokban kezelhetjük a bőrt krémmel, aminek kiválasztásához kérjük ki a gyermekorvos véleményét.

Forrás: Bethesda Gyermekkórház

 

Hidratálás belülről?

Tudjuk, hogy a száraz bőrt megfelelő folyadékbevitellel nagyszerűen lehet hidratálni, a szervezetnek szüksége van a megfelelő folyadék mennyiségre. Mi a helyzet a gyermekek esetében?

Bár régebben elterjedt a cukros tea itatása, gyakran az egész nap folyamán, sajnos ezt még ma is sokan alkalmazzák azért, mert a gyermek „azt szereti”. Mivel a tea általában finomabb és édesebb a víznél, ezért természetes, hogy a baba gyorsan hozzászokik az ízéhez, és a szervezete a bevitt szénhidráthoz. Ez ugyanígy megfigyelhető a gyümölcslevek esetében is. Azonban erre neki nincs szüksége.

A megfelelő folyadék a gyermek számára a víz. Ennek kell lennie az alapnak, így ehhez fog szokni, amivel elkerülhetjük a későbbi egészségtelen étkezést, és a fogak romlását.

Jó tudni, hogy az anyatejes babát fél éves koráig nem szükséges külön itatni. Nagy melegben 1-1 korty babavizet, vagy felforralt vizet kaphat. Tápszert fogyasztó babák esetében fél éves korukig tápszer adása után adjunk vizet.

A hozzátáplálás elkezdésével evés után kínáljuk vízzel a babát!

 

Forrás: Kismamablog

 

Kiütések újszülötteken 

A pici, fehér, vagy sárga fejű kiütések a verejtékmirigyek éretlensége miatt jelennek meg a születés után, és 2-3 hónapos korra elmúlnak. Ártalmatlan elváltozások, amik nem viszketnek, és nem fájnak. Ha nem érintjük őket feleslegesen, akkor fertőzés nélkül eltűnnek.

 

Melegkiütés  

Ha apró, vízzel telt hólyagokat látunk a baba arcán, testén, a nehezebben szellőző hajlatokban, akkor melegkiütésre gyanakodhatunk. A tünetek igen gyakoriak, főként nyáron, ezért korábban egy teljes cikket szántunk a melegkiütésre. Olvasd el!

 

Márványszerűen foltos a baba bőre 

A „márványozott bőr” leggyakrabban azt jelzi, hogy az újszülött, vagy csecsemő fázik. Mivel zsírpárnái még vékonyak, ezért a magasabb hőmérséklet is kevés lehet a számára. A láz kezdődő szakaszában is láthatunk hasonló bőrtünetet. Ha ennek lehetőségét kizártuk, akkor öltöztessük a babát kicsit melegebben.

Ha a márványozott bőr mellé szokatlan tünetek is kapcsolódnak – például szapora szívverés és légzés, rossz közérzet – akkor azonnal forduljunk orvoshoz!

 

Pelenkakiütés a baba popsiján 

A baba vékony, sérülékenyebb bőre a zárt, meleg, nedves és szennyezett pelenkában kiütéses és gyulladt lehet. Míg kezdetben apró pöttyöket láthatunk, pár óra leforgása alatt akár összefüggő, nagy foltok is kialakulhatnak, melyek fájdalmasak.

A pelenkakiütés gyakori és megfelelő figyelmet, otthoni, vagy orvosi kezelést igénylő tünet, előző cikkünkben részletesen olvashatsz róla!

  

Koszmó – barnás réteg a baba fejbőrén  

Kisbaba fejbőre koszmós

 

A koszmó (Seborrhoea capitis) főként a néhány hónapos csecsemők fejbőrén jelentkezik sárgásbarna, zsíros pikkelyszerű felrakódásokként. A fülei mögött és a szemöldökén is megfigyelhetjük enyhébb változatban.

A koszmó nem higiéniai hiányosság miatt alakul ki – ahogyan ezt elsőre talán gondolnánk –, hanem a baba fejbőrének fokozott faggyútermelése miatt. Amikor a hámsejtek elhalnak, akkor a termelt faggyúval egyfajta egymásra rétegzett lemezszerű képződményt hoznak létre, amelynek eltávolítása óvatosságot igényel (például babaolajjal), mert leszedve sebeket okozhat.

Ha a koszmós fejbőr piros, duzzadt, kellemetlen szagú, esetleg viszket, akkor gyermekorvoshoz kell fordulni.

 

Forrás: Egészségvonal

 

Válasszunk természetes alapanyagú kozmetikumokat! 

 

 

Anya babakozmetikummal hidratálja gyermeke száraz bőrét

 

A természetes összetevőjű termékek választásánál egyre tudatosabbak vagyunk. Ezzel magunk, gyermekeink egészségét védjük, és környezettudatosabban élhetünk.

A baba bőrének ápolásához is fokozottan figyeljünk a natúr összetevőkre, hogy elkerülhessük a szintetikus vegyi anyagoknak a szervezetükbe jutását. Nincs szükség illatanyagokra, színezékekre. A natúr kozmetikumok a baba bőrének a természetes védőrétegét támogatják.

A babák bőre mindig érzékenyebb a felnőttekétől, ezért fürdetésnél, ápolásnál, még az öltöztetésnél is szem előtt kell ezt tartanunk. A bőr rendkívüli gyorsasággal hozza a tüneteket, és ha nem vesszük őket észre, akkor gyorsan rosszabbodhatnak is – gondoljunk például a fájdalmas pelenkakiütésre.

Ezért pelenkázáskor, fürdetéskor, öltöztetéskor mindig nézzük át a baba testét, hogy észrevehessük az elváltozások első jeleit.

 

 

×