Anya leveszi a pelenkát a babáról

Pelenka kiütés – vörös foltok a baba popsiján

Biztosan te is sokszor hallottál, vagy olvastál már arról a bőrproblémáról, amelyet pelenkakiütésnek, vagy pelenka dermatitisnek nevezünk.

Azért fontos a tüneteiről és kezelési módjairól olvasnunk, mert azonnal felismerhetjük a kezdődő gyulladást, és gyorsan elkezdhetjük a gyógyítását.

Minél korábban állítjuk helyre a bőr állapotát, annál kevesebb kellemetlenséggel kell számolnunk, és elkerülhetjük a szövődményeket is. Ha tudjuk, hogy mi okozhatja a tüneteket, akkor kiszűrhetjük azokat az okokat, amelyek a saját gyermekünknél kiváltották a bőre gyulladását. Így megelőzhetjük, hogy kiújuljon, mert sajnos ennek az esélyei is fennállnak.

A pelenkakiütést a szülők általában még akkor észreveszik, amikor enyhe tünetei vannak, és időben elkezdik az otthoni sikeres kezelését. Ez azonban odafigyelést kíván.

 

Mi történik a baba bőrével pelenkakiütés során? 

 

Pelenkakiütés miatt vörös és gyulladt bőr fotója

 

A gyulladásnak vannak fokozatai a pár ponton, elszóródva látható hámhiányos, piros pöttytől kezdve a nagy kiterjedésű, mélyebb rétegű hámfosztott területekig. Mindegyik fázis kellemetlen a kicsi számára, mert égető, csípő, viszkető érzést okoz.

Ha a kialakulás elején vesszük észre a problémát, és fel is tudjuk ismerni, akkor szerencsés helyzetben vagyunk, mert megfelelő kezelés esetén – ha a szervezet is jól reagál –, akkor  nem terjed tovább a gyulladás. Súlyosabb állapot akár pár óra alatt is kialakulhat, ha épp nem történik pelenkacsere. Ekkor a bőr már vörös, égető érzéssel társul, nedvezhet.

A sérült bőrfelszín nem nyújt kellő védelmet a baktériumok és gombák ellen, így a pelenkában lévő szennyeződés könnyen fertőzést okozhat.

Forrás: Webbeteg Dr. Lesznyák Judit

 

A pelenkakiütés tünetei jellegzetesek 

Milyen elváltozásokat láthatsz kisbabád bőrén, amikor pelenkakiütéses lesz?

  • A gyermek popsiján, combjain, combhajlataiban és nemi szervén pirosan, vagy vörösen gyulladt a bőr, mely viszket, érzékeny
  • Sebek is előfordulhatnak
  • A pelenkázás nehezen zajlik, a baba nyűgös, esetleg sír

 

Mi okozhat pelenkakiütést a babánál? 

 

Baba nyűgös és sír amikor édesanyja pelenkázza

 

Többgyermekes szülők gyakran tapasztalhatják, hogy míg egyik csemetéjüknél semmilyen problémát nem okozott a pelenkás időszak, addig a másiknál akár többször is felüti a fejét a gyulladt popsi, holott mindent ugyanúgy csinálnak a babagondozás terén mindkét gyermeknél.

Vannak babák – ahogyan felnőttek is –, akiknek érzékenyebb a bőrük, és könnyebben kibillen az egyensúlyából akkor, ha irritáló hatás éri. Ilyen lehet a nedves és meleg pelenka, főként, ha benne egyszerre vizelet és széklet is található, vagy ha a babának hasmenése van.

A vizelet és a széklet olyan anyagokat tartalmaz, amelyek felmaródásokat okozhatnak a bőrön.

Ha a picinek ekcémája van (atópiás dermatitis), vagy seborrheás dermatitise, akkor a pelenkakiütésre még inkább oda kell figyelni, mert az esélye növekedhet.

Hajlamosító tényező lehet a ritkábban cserélt pelus, épp az előzőek hatása miatt. Mivel ilyenkor az érzékeny bababőr hosszabb ideig találkozik a meleg, nedves és szennyezett, bőrét irritáló környezettel, igen gyorsan kialakul a gyulladás, és minél tovább érintkezik a bőrfelülettel a pelenka tartalma, annál nagyobb kiterjedésű és mélységű gyulladt felülettel találkozhatunk.

A bőr kidörzsölődése apró sérüléseket okozhat, ami könnyen a gyulladás felé indulhat. Ha a pelenkát túl szorosra állítjuk, esetleg a ruha nagyon feszes a comb résznél, akkor kiütéseket vehetünk észre a baba popsiján, combhajlataiban.

Ha megtaláltuk a megfelelő babaápolási termékeket, amelyeknek a minőségében is bízunk, és ez idáig rendszeresen használtuk, akkor hirtelen történő termékváltásnál a pici bőre érzékenyen reagálhat. Egy új márkájú nedves törlőkendő, pelenka, mosószer, textil öblítő könnyen okozhat kiütéseket. Ezért minden újítást fontoljunk meg!

 

islány babát bébiétellel eteti édesanyja

 

Nem csak a kozmetikai termékekre lehet a gyermek bőre érzékeny, hanem a megváltozott étkezés miatti széklet változásra is. Amikor új ételeket vezetünk be, akkor a székletürítés gyakoribbá válhat, változhat az összetétele. Szoptatott babáknál még az édesanya által elfogyasztott étel is számításba jöhet, ezt azonban a legritkább esetben tudjuk felismerni.

Még a fogzás időszaka is ide vehető, ugyanis ekkor is kialakulhat a pelenkakiütés.

Az antibiotikum szedése a baba és szoptatás esetén édesanyja esetében is növelheti a pelenkakiütés lehetőségét, mert a gyógyszer elpusztítja azokat a baktériumokat, amelyek a gombák növekedését akadályozzák. Az antibiotikumok köztudottan növelhetik a hasmenés kockázatát is.

Forrás: Gyermekgyógyászti Központ

 

Mit tegyünk, ha pelenkakiütés tüneteit észleljük a babán?

Mivel gyermekünk bőrét azonnal el kell kezdeni kezelni, és az érzékenység miatt fennáll az újabb pelenkakiütés veszélye is, ezért két részre lehetne bontani a tennivalókat.

 

A már kialakult pelenkakiütés kezelése 

Ha a legelső jeleket észre tudjuk venni pelenkázáskor, akkor azonnal el tudjuk kezdeni a bőr kezelését. Általában egyszerűen, otthoni módszerekkel is sikert érünk el, de tanácsért érdemes felkeresni a gyermekorvost, aki olyan ápolási szereket javasolhat, amelyek segítenek megelőzni a fertőzéseket, és elősegítik a bőr hámosodását.

Ha azt látjuk pelenkázáskor, hogy gyermekünk popsija kipirosodott, akkor változtatnunk kell néhány babaápolási szokásunkon, és meg kell figyelnünk, hogyan reagál erre a gyermek bőre. A javulás több napig is eltarthat.

A gyógyítás folyamatában amennyire csak lehet, kerüljük a vegyszereket! Míg az egészséges bőr valószínűleg nem reagál a kemikáliákra – melyek esetleg a nedves törlőkendőkben, pelenkákban vannak -, addig a gyulladt és sebes bőrfelszínt komolyan irritálhatja, ezzel lassíthatja, vagy gátolhatja a gyógyulást.

Minden pelenkacsere alkalmával finoman, dörzsölés mentesen öblítsük le a baba bőrét tiszta vízzel. A legjobb folyóvíz alatt, vagy kis kádban óvatosan lemosni a popsiját, combjait. Puha kendővel itassuk le róla a vizet, vigyázva, hogy ne érje a bőrét dörzsölő mozdulat, ami a felszínén apró sérüléseket okozna. Hagyhatjuk szabadon is, a levegőn száradni.

Válasszunk megfelelő popsikrémet! Ideális, ha a regenerálódás során olyan terméket használunk, amelyik távol tartja a nedvességet a bőrtől, és csökkenti a gyulladást, miközben minél természetesebb összetevőket tartalmaz. A megfelelő krém kiválasztásához érdemes a gyermekorvos tanácsát kikérni.

 

Baba pelenka nélkül fekszik

 

Fokozottan figyeljünk arra, hogy a pelenkát gyakran cseréljük, ha székletet észlelünk, akkor pedig azonnal! Ezt a gyógyulásig éjszaka is tegyük meg. Nagyon hatásos, ha hagyjuk a babát pelus nélkül lenni hosszabb ideig, naponta többször, hogy a bőre tudjon levegőzni.

Ha a tünetek néhány nap elteltével sem javulnak, akkor kérjünk segítséget a gyermekorvostól, aki javasolni fog a baba bőrére megfelelő gyógyhatású, vagy gyógyszertartalmú krémet, kialakult fertőzés, szövődmény esetén pedig antibiotikumot.

Forrás: Gyermekgyógyászti Központ

 

A pelenkakiütés kiújulásának megelőzése 

Amikor végre meggyógyul csöppségünk bőre, akkor lazíthatunk némiképp a kezelés során alkalmazott dolgokon, de továbbra is legyünk résen! Hiszen ha ugyanazok a hatások érik a bőrét, amelyek előtte, akkor újra szembesülhetünk a visszatérő gyulladással. 

  • Mivel a szennyezett, kimelegedett pelus az első számú probléma, ezért a jövőben gyakrabban cseréljük ki! Előzzük meg azt, hogy a bőre a vizelet és széklet elegyével hosszabb ideig találkozzon. A pelenkát ne rögzítsük túl szorosra!
  • Válasszunk minél természetesebb babaápolási termékeket. Az előzőekben jól bevált készítményekkhez visszatérhetünk, amennyiben nem merült fel a gyanú, hogy közülük okozta valamelyik az érzékenységet. Ha egy babaápolási termék minőségét jónak tartjuk, és elégedettek vagyunk vele, akkor ne cseréljük le!
  • Olyan ruhát adjunk a kicsire, amiben könnyen mozog, ami rugalmas, jól szellőző, és nem izzad meg benne. Ha pamut, főként ha bambusz összetételűt választunk – mint például a bambusz rostból készült LiaaBébé babaruhák – akkor biztosak lehetünk a legjobb minőségben!
  • Ha antibiotikum szedésére kerülne sor, akkor konzultáljunk a gyermekorvossal a megfelelő probiotikum szedéséről is, amely megakadályozza, hogy a gyermeknél hasmenés alakuljon ki.
  • Próbáljuk megtalálni azt a pelenkatípust, amelyben a lehető legjobban szellőzik a baba bőre, és amely összetétele a leginkább közelít a természeteshez. Nyáron a fokozott melegben érdemes extra vékonyságú pelust vásárolni, és azt gyakran cserélni.
  • Számos szülő számolt már be arról, hogy a mosható pelenka és mosható popsitörlő használata mellett búcsút mondhattak a kellemetlen bőrproblémáknak. Így elkerülhetőek a vegyszerek, és jobban szellőzik a bőr. 
  • A napközbeni lemosó fürdetés hasznos lehet az újabb pelenkakiütés megelőzésénél, ha azt minden pelenkázás után rutinszerűen bevezetjük egy kis lavór segítségével. Így a baba bőre kizárólag tiszta vízzel találkozik. 

A pelenkakiütés a legtöbb esetben néhány nap alatt gyógyuló és könnyen kezelhető tüneteit kellő óvatossággal és gondossággal a jövőben is megelőzhetjük.

 

×