A baba hasán apró fehér hólyagos melegkiütés tünetek vannak

Apró hólyagok a baba bőrén – melegkiütése van?

A melegkiütés (Miliaria) ismert fogalom a szülők körében, talán azért, mert elég gyakran okoz tüneteket. Már újszülött korban is megjelenhet. Általában nyáron vesszük észre a baba mellkasán, vállain, hátán, hónaljában azokat a pici, folyadékkal teli hólyagocskákat, amik nem okoznak kellemetlen tüneteket, nem viszketnek, nem gyulladtak – jobb esetben. Hasonlítanak a pattanásokhoz. Néha előfordulhat piros, viszkető, gyulladt változatuk is testszerte, csoportokban.

A melegkiütés egy ártalmatlan probléma, kis odafigyeléssel megelőzhető.

 Forrás: Gyerekmosoly

 

Hogyan néz ki a melegkiütés a baba bőrén?

Az apró, vízzel telt hólyagokat főként öltöztetésekor vehetjük észre. Ha az arcon is megjelennek, akkor még hamarább. A terület általában bőrszínű, ilyenkor nincs gyulladás. De lehet vörös is, ez esetben van. Attól függően, hogy melyik állapottal találkozunk, két típust említhetünk meg.

 

Kristályos miliaria – az enyhébb változat

 

Részlet a baba arcáról, amin bőrszínű apró hólyagos kiütések vannak

 

Pici, vízszínű folyadékkal telt hólyagocskák látszódnak közel egymáshoz a bőrön, és általában nagyobb foltokban jelennek meg a baba testén, főként a hónaljban, háton, mellkason. Nem gyulladt, nem piros, nem fáj. Ha a hólyagok vakargatás miatt kipukkannak, akkor a folyadék távozik belőlük.

Ezek a tünetek a gyermek számára semmilyen panaszt nem okoznak.

A kristályos miliaria túlhevülés miatt alakul ki, és gyorsan rendeződik, amikor a bőr lehűl, és a verejtékmirigyek szabaddá válnak. Ezt elősegíthetjük azzal, ha a gyermeket hűvösebb helyre visszük, esetleg egy kellemes fürdőt is kap.

 

Miliaria rubra – amikor már gyulladás is van 

A kiütések begyulladhatnak, viszket a bőr, közben fáj is. Vörös, duzzadt, a hólyagok nem pukkannak ki. A melegkiütés szerencsére ritkán fajul idáig. Ahhoz, hogy a verejtékmirigyek olyan súlyosan eltömődjenek, hogy ez már a bőr mélyebb rétegeit is érintse, és ott terjedjen tovább a verejték ahelyett, hogy a felszínre jutna, több napon át tartó meleg, szűk, nem szellőző öltözék viselése kell.

A gyulladás az eltömődött verejtékmirigyekben jön létre, de ezek a kivezető csövek sérülhetnek is. Ha ez az állapot találkozik a verejtékben lévő baktériumokkal és sóval, gyulladást okoz. Kérjünk tanácsot a gyermekorvostól, ha a baba bőre kipirosodott, és úgy látjuk, hogy számára is kellemetlenséget okoz a viszketés, vagy a gyulladt bőr.

 

Kisbaba fekszik egy zöld színű mosható pelenkában

 

A gyermeket nyáron igyekszünk szellősen öltöztetni, de gyakran nem jut eszünkbe az, hogy a pelenka alatt milyen meleg lehet. Figyeljünk oda az itt kialakuló állandó meleg, nedves környezetre is. Ha lehet, akkor gyakran vegyük le a babáról a pelust, és válasszunk olyan terméket, amiben nem fog túlságosan felmelegedni a bőre.

 

Forrás: Webbeteg - Melegkiütés

 

Mi a melegkiütés oka tulajdonképpen?

A csecsemők esetében természetes, hogy testük hőszabályozó képessége még nem megfelelően működik. Amikor a verejtékmirigyek elzáródnak a bőrükben, akkor pici kiütések, hólyagocskák jelennek meg főként a testhajlataikban, és egyéb testrészeiken.

Ehhez szükséges ezeknek a mirigyeknek a fokozott működése, egy olyan hőfok, amely a babának már sok. Ezért is kell mindig jól megfigyelni, főként nyáron a gyermeket, mert a kimelegedés hamar hozza a melegkiütés tüneteit.

 

Hogyan állapítsuk meg azt, hogy a babának melege van-e?

A csecsemő tarkójánál megvizsgálhatjuk, hogy nincs-e melege. Ha benyúlunk a ruhája alá, érzékelhetjük, hogy izzadt-e a bőre. Ha a hajacskája nedves, az mindenképpen azt jelzi, hogy kevesebb ruhát kell ráadnunk. A kezeit és a lábait nem érdemes figyelni, mert gyakran lehetnek hidegek.

 

Tünet, ami kezelés nélkül is elmúlik

Igen, a gyulladás nélküli melegkiütés (Miliaria crystallina) magától elmúlik csecsemők, és kisgyermekek esetében is, ha segítünk a bőrnek a szellőzésben, és elkerüljük, hogy továbbra is leizzadjon. Ezt úgy tudjuk elősegíteni, ha laza, szellős ruhába öltöztetjük a babát, vagy egyszerűen hagyjuk meztelenül lenni, amikor a hőmérséklet megfelelő.

 

A gyulladt hólyagok kezelése

Ha mégsem múlnának el a hólyagok, akkor a gyermekorvos segítségét kell kérni, aki megfelelő gyógyhatású készítményt fog a gyermek számára felírni.

A gyulladt változat bár igen aggasztó látvány, mégis hasonlóképpen tud gyógyulni. Gyógyszeres kezelést nem igényel mindaddig, amíg a baktériumok nem szaporodnak el nagymértékben. Mivel ez az állapot kellemetlen érzéseket – viszketést, égő érzést, fájdalmat – okozhat a babának, mindenképpen kérjük ki a gyermekorvos tanácsát, aki elfertőződés esetén antibiotikumos kenőcsöt ír fel.

 

Forrás: Gyermekgyógyászati Központ, Webbeteg – Melegkiütés

 

Fontos a megfelelő öltöztetés

Vannak gyermekek, akik hajlamosabbak a melegkiütésre, az ő esetükben gyakrabban ellenőrizzük, hogy nincs-e melegük. A baba nyári öltöztetésénél vegyük mindig figyelembe a környezet hőmérsékletét. Fontos, hogy olyan gyermekruhákba öltöztessük a kicsit, amelyek hagyják a bőrét szellőzni, nem engedik felhevülni. A természetes anyagokból készült textilek ilyenek. Választhatunk a népszerű pamut összetételű anyag közül, lenből, bambuszból.

 

A LiaaBébé prémium bambusz viszkóz babaruhák kimagasló légáteresztő tulajdonsággal rendelkeznek, emellett nagyon rugalmasak is. Ez azt jelenti, hogy a baba semmilyen kellemetlen dologgal nem találkozik a ruhácskái viselése közben: nem izzad le, nem melegedik fel, nem dörzsölődik ki a bőre, és igazi kényelemben érezheti magát, szabadon mozgolódhat. Mert ez is számít.

 

 

Mit tehetünk még a melegkiütés megelőzése érdekében?

 

Anyuka fürdeti gyermekkádban a gyermekét

 

Az említett túlöltöztetés elkerülése mellett a nyári melegben jól eshet a babának a fürdetés, és a pelenka nélküli mókázás. Ezek amellett, hogy a közérzetére nagyon jól hatnak, a bőrét is segítenek tisztán tartani, és a bemelegedést elkerülni. A gyakoribb pelenkacserére legyen gondunk, hogy elkerüljük a bőrének a meleg, nedves közegben való bepállását. Nyáron érdemes olyan terméket használni, ami extra vékony, de a mosható pelusok is megfelelő szellőzést tudnak nyújtani.

Ha babakocsiba, vagy autósülésbe fektetjük a kicsit, tegyünk alá jól szellőző textil pelenkát, vagy speciális üléshuzatot, hogy ne tudjon a háta leizzadni. Autóban ma már elengedhetetlen a klíma használata nyáron, óvatosan, a gyermek igényeit szem előtt tartva állítsuk be a megfelelő hőmérsékletet.

Azt mindenképp meg kell említenünk, hogy a jó tanácsok mellett teljesen biztos megelőző praktikák nem léteznek. Ha mindenre odafigyelünk, és tudatosan öltöztetünk, akkor is előfordulhat néhány apró kiütés a pici testén, azonban ezek ritkábban, és kisebb területen fognak megjelenni.

Azt is tapasztalhatjuk, hogy míg a nyár elején melegkiütésekkel indítottuk, a további meleg hónapokban már elő sem jöttek, és vannak gyermekek, akiknél többé nem is jelentkezik.

 

Hasonló tüneteket okoz a napallergia is 

A napallergia UV-sugárzás hatására alakul ki. A fedetlenül hagyott bőrfelszínen általában viszkető kiütések jelennek meg a fényhatás után pár órával, vagy 1-2 nappal később. Ez a legtöbbször egy immunológiai folyamat, maga a nap általi allergia gyermekeknél ritka.

 

×