baba vízparton sétál édesanyja felé fehér pólóban és rövidnadrágban

Hogyan öltöztessük a babát nyáron, illetve kánikulában?

Míg régebben léteztek általános javaslatok arra, hogy mibe öltöztessük gyermekünket egyes évszakokban, addig ma ez a módszer már nem működőképes. Időjárásunk ma már annyira kiszámíthatatlan – gondoljunk csak a téli enyhe időszakokra, vagy az egyre forróbb nyári kánikulákra -, hogy mindig az adott helyzetben kell mérlegelnünk. Ez picit több figyelmet igényel, de ha ismerünk pár alapvető szabályt, akkor mindig tudunk helyesen dönteni.

A csecsemő öltöztetésére a leggyakrabban alkalmazott javaslat, hogy annál az öltözetnél, amiben mi felnőttként komfortosan érezzük magunkat, plusz egy réteggel adjunk többet. Ez a mai napig megállja a helyét, mellette azonban más egyéni tényezőket is vegyünk figyelembe. Számít, hogy mennyi idős a baba, mennyire mozgékony korszakában van, épp aludni készül-e, vagy játszik, és mik az ő sajátos testi adottságai. Vannak fázósabb, és könnyebben kimelegedő babák is. Mi szülőként meg fogjuk ismerni gyermekünket, és az öltöztetés teljesen rutinosan fog menni.

Hogy adjunk egy megfelelő irányvonalat, amihez mindig lehet nyúlni, néhány fontosabb szempontot említünk meg cikkünkben.

Forrás: Maternity Szülészeti és Nőgyógyászati Magánklinika, Szilvási Kata

 

Az újszülöttek öltöztetése

A baba 6 hetes korig még nem tudja a saját testhőmérsékletét megfelelően szabályozni. Nem képes kellőképpen ellensúlyozni azokat a környezetből érkező hatásokat, amelyek befolyásolják teste hőmérsékletét. Arra is gondoljunk, hogy ő még nem mozog, ezért szervezete nem termel úgy hőt, mint a nagyobbaké, akik már sokat kúsznak, másznak, forgolódnak. Ezért különösen fontos odafigyelnünk arra, hogy egy réteggel több ruhát adjunk rá, mint amennyiben mi magunk jól érezzük magunkat az adott levegő hőmérsékleten.

 

Mit jelent ez konkrét szobai és kültéri hőmérsékletek esetén?

 

Mix & Match Kisbaba Kezdő Csomag Bundle liaabebe

 

Az újszülöttre ideális 20-25 fok fölött bodyt és hosszú ujjú rugdalózót adni. 25-30 fok között már elég a rugdalózó, és 30 fok fölött egyetlen body. Ez már olyan magas hőfok, amikor zoknit sem szükséges a lábára húzni. Kánikula esetén nyugodtan lehet egy szál pelenkában, alváskor pedig takarjuk be egy vékonyka pamut textilpelenkával.

Forrás: Kismamablog

 

Csecsemő öltöztetése 6 hetes kora után 

Bátran figyeljük a saját hőérzetünket amikor öltöztetünk, illetve nézzük meg a szoba hőmérőt is. Sokat segít, ha az adott hőmérsékletet be tudjuk illeszteni egy bizonyos intervallumba – például 20-25 fok, vagy 25-30 fok közé, és ehhez már rutinszerűen tudjuk, hogy milyen ruhácskákat válasszunk. Így hamar gyakorlottak leszünk az öltöztetésben.

Mindig a pici tarkójánál vizsgáljuk meg azt, hogy nincs-e melege, esetleg nem fázik-e. A kezeit, lábait ne vegyük alapul, mert nem mindig mutatják meg a valós állapotot, gyakran hidegek. Már nem kell annyira óvatosnak lennünk, mint akkor, amikor még újszülött volt, de alapvetően hasonló módon állapítsuk meg a baba optimális öltözékét, mint ahogyan az első hetekben.

Mindig gondoljunk arra, hogy bár ők még kicsik, de ugyanúgy melegük van, ahogyan nekünk.

Számít, hogy a baba épp aludni készül, vagy pedig fent van, és élénken mozog. Korábbi cikkünkből olvashatsz arról, hogy miben aludjon a baba a külső hőmérséklet és a saját egyéni igényei alapján.

 Hogyan öltöztessük csecsemőnket nyári napokon?

 

 

Kisbaba pelenkában fekszik és nevet

 

A fél évesnél idősebbek már nyugodtan viselhetnek 20 fok felett egy réteg ruhát. 25 fok felett egy pelus is elég, de ha a padló hideg, mivel ők már kúsznak-másznak, kapjanak mindenképpen zoknit a lábukra.

 

Forrás:Szilvási Kata

 

Ha már járni tud a baba 

Nyári melegben, kánikulában ne öltöztessük túl a totyogó gyermeket. Egyrészt azért sem, mert sokat mozog, és hamar felmelegedhet, leizzadhat. Másrészt meg is fázhat, amikor ebben az állapotban hirtelen belép a klimatizált lakásba, vagy épp egy üzletbe bevásárláskor. Ezt minden életkorban fontos szem előtt tartani, és ha olyan helyiségbe visszük a őt, ami sokkal hűvösebb, mint az éppen aktuális kinti hő, akkor lassan szoktassuk hozzá.

A járni tudó gyermek esetében nyáron nyugodtan adhatunk olyan öltözéket, amelyet mi magunk is viselünk: pólót, rövidnadrágot, de ha még szívesebben öltöztetjük egyrészesbe, akkor rövid ujjú bodyt. Ha szeretnénk, adhatunk a body fölé egy rövidnadrágot. A nagy melegben igazán jól érzik magukat egy szál pelusban, vagy épp anélkül, kint az udvaron.

 

Egyéni dolgokat is vegyünk figyelembe

Ilyen lehet az, amikor egy kisbaba fázósabb, vagy épp gyakran hamar kimelegedik, és izzadós. Ezt tapasztalat útján tudjuk észrevenni saját gyermekünknél. Szempont lehet az, hogy van-e légkondicionálónk, és hogy milyen a hideg-meleg levegő légmozgása a lakáson belül. Van-e szőnyeg a padlón? Ha nincs, akkor mozgolódó babáknál a zokni viselése nyáron is ajánlott.

 

Pelenka és nagy meleg

A pelenka az arra érzékeny babáknál könnyebben okozhat pelenkakiütést nyáron. Ezért ilyenkor érdemes extra vékonyságú terméket választani még akkor is, ha a kisebb befogadó képességük miatt gyakoribb cserére lesz szükség. Széles termékskálát találhatunk jól szellőző mosható textilpelenkákból is.

A legjobb azonban az, ha napközben minél többet lehet a baba pelus nélkül, hogy a bőre szellőzzön. Nagyon szeretnek meztelenül lenni, ilyenkor elkezdenek felszabadultan mozgolódni, hanggal jelezni, a nagyobbak pedig szaladgálni. Ha egy kis pancsolást is beiktatunk, akkor nem érdemes otthonra úszópelenkát ráadni. Hadd legyen szabadon! Ez a pelus átengedi a pisit, funkciója főként strandokon van.

 

Milyen textileket válasszunk nyáron?

Olyan babaruhákat és kisgyermek ruhákat válasszunk nyárra, amelyek jól szellőznek, és minél inkább természetes alapanyagokból készülnek. A pamut és a lenvászon jó választás, ma ezek a leggyakrabban viselt nyári textilek.

A bambusz viszkóz anyag egy innovációs és környezettudatos termék, amely rendkívül légáteresztő és a pamutnál is sokkal nagyobb nedvszívó képességgel rendelkezik. Vele elkerülhetjük azt, hogy gyermekünk nyáron izzadjon, melege legyen. A LiaaBébé babaruhák simogatóan puhák, csodásan rugalmasak, és kényelmesek egész nap. Attól sem kell tartanunk, hogy a játék hevében gyermekünk túlmelegedne, hiszen az anyag nyáron kellemes hűtő hatást ad a bőrnek, testnek.

 

Egyéb kiegészítők nyáron 

A babaruhák kiegészítőiről sem szabad megfeledkeznünk, főként akkor, ha a szabadba készülünk. Kint sokkal többféle környezeti hatással kell számolnunk – napsütés, magas UV, erős szél, eső, meleg, szúnyogok – amelyekre jó felkészülni.

 

Baba az udvaron a fűben kúszik nyári karimás kalapban

 

Nyáron a vékony, jól szellőző karimás kis sapka alap darab, megvédi a picit a napszúrástól. Akkor adjuk csak rá, ha valóban érheti a fejecskéjét napfény. Más esetben felesleges. Gondoljunk arra, hogy a legvékonyabb kis sapi is melegíti a baba fejét.

A babakocsira szerelhető napernyő, napvitorla sok esetben elegendő, és megfelelő UV és felmelegedés elleni védelmet ad nyári sapka nélkül is. Megakadályozza, hogy a kisbaba érzékeny bőrét károsítsa a napsugárzás. Ha nincs lehetőség ilyen eszközök beszerzésre, akkor a textilpelenka is megfelelő védelmet tud nyújtani a babakocsi kupolájára csíptetve, vagy a gyermek lába felé helyezve. Arra mindig figyeljünk, hogy megfelelően szellőzni tudjon fejrésznél a babakocsi, és ne alakuljon ki a kupola alatt túlzott felmelegedés, hőség.

Kaphatóak olyan babakocsi betétek, párnák, amelyek kifejezetten a nyári időszakhoz készültek. Légáteresztő anyagból készültek, kényelmesen támasztják alá a baba testét, és megakadályozzák a leizzadást. Hasonlóképpen gyermek autósülésbe is találhatunk ilyen célra huzatot. Ezt a funkciót jól betölti a sima pamut textilpelenka is babakocsi esetében, ha a gyermek alá terítjük. Autósülésben nem javasolt, mert elcsúszhat, ami biztonsági szempontból problémás lehet.

Vízparton óvjuk a gyerek érzékeny bőrét! Nyugodtan adhatunk rá egy vékony, kényelmes pólót, amit erre a célra rendszeresítünk a pelenkázó táskában. 

 

×