Megfelelő a babám mozgásfejlődése?
Az egyik leggyakoribb kérdéssel állunk szemben, mely egy szülőt foglalkoztathat rohamtempóban fejlődő csemetéje láttán. A baba mozgása olyan gyorsan változik, hogy valljuk be, nem vagyunk eléggé felkészülve az újdonságokra és a furcsa helyzetekre.
Cikkünkben körbejárjuk a témát, hogy segíthessünk nektek megismerni a szakmailag elfogadott általános fejlődési szakaszokat. Megemlítünk néhány problémát jelző helyzetet, és elmondjuk, hogy miért olyan fontos a kisbaba szabad mozgását biztosítanunk úgy, hogy közben ne hanyagoljuk el a megfelelő testi és kommunikációs kontaktust sem vele.
A babák mozgásfejlődése eltérő
Miért lehet az, hogy olyan sokszor lép fel aggodalom a baba mozgása körül? Talán azért, mert a folyamat lépcsőfokai szakemberek által meghatározott időintervallumokra van osztva, és mi kínosan figyeljük, hogy vajon gyermekünk nem késik-e valahol, vagy nem időz-e máshol túl sokat.
Az információ hiánya lehet a másik ok. Ugyanis az ember bizonytalan abban, amiről nincs elég tudnivaló a tarsolyában, pláne, ha a gyermeke egészsége a kérdés.
Minden aggodalom teljesen természetes, és az is jó hozzáállás, ha a számunkra gyanús, normálistól eltérőnek megítélt mozgásokat megemlítjük a csecsemő tanácsadáson gyermekorvosunknak. Ha ő bármit lát, biztosak lehetünk abban, hogy a megfelelő szakemberhez – gyermek gyógytornászhoz, gyermek neurológushoz, ortopéd szakorvoshoz – küld minket.
Az optimálisnak megállapított mozgásfejlődési skálák mutathatnak eltéréseket. Mivel a csecsemő mozgásánál nem csak az az egyetlen tényező, hogy mikor történik a legújabb nagymozgás, hanem figyelembe kell venni a napi mennyiséget és a mozdulatok milyenségét (minőségét) - mely utóbbi szakember feladata, - ezért a normális mozgásfejlődéstől eltérő eseteket mindenképpen orvossal kell tisztázni.
Melyek a baba mozgásfejlődésének szakaszai hónapról hónapra?
Az első hónapban a baba hason fekve átfordítja a fejét. Ez a mozdulat a 2. hónapban már erőteljesebb, így kis ideig meg is tudja tartani fejecskéjét. Lábaival aszimmetrikusan rugdos.
3 hónapos korában hasra fektetve alkarján már támaszkodni tud úgy, hogy fejét, mellkasát megemelve meg is tartja magát. Hátára fektetve is tesz előrelépéseket, hiszen karjaival szimmetrikusan kalimpál, míg lábaival aszimmetrikusan rugdal.
Néha látható, hogy kezeivel a játékok után nyúl, de még csak megüti őket, nem fogja meg.
4 hónaposan a fejét hason fekvésben már stabilan tartani tudja, tenyerére, vagy öklére támaszkodik és nézelődik. Már képes megfogni az elé tartott tárgyakat és egyik kezéből a másikba átadja őket.
Gyorsan fejlődik, 5 hónapos korára saját maga nyúl a játékokért és megfogja őket. Át tud fordulni hasról hátra és hátról hasra.
A 6. hónapban fontos szerepet kap a hason fekvés, ugyanis ebben a pozícióban elfordul a saját tengelye körül, teljes tenyerével támaszkodik, és innen indul ki a kúszás első próbája is.
7 hónaposan pedig már ügyesen kúszik, sőt, négykézláb helyzetbe tolja magát.
8 hónaposan az első mászó mozdulatokkal próbálnak hozzájutni a kiszemelt játékokhoz, de a rutinosabb kúszás még megmarad. Négykézláb helyzetből kiülnek.
A 9. hónapra gyorsaságban is belendülnek, hiszen ekkor már sebesen másznak. Sőt, nem elégednek meg a talajjal, állásba húzzák fel magukat időnként. 10 hónaposan már felállnak kapaszkodva és megtartva magukat egy kicsit álldogálnak is. A 11 hónapos baba már oldalazva jár, miközben kapaszkodik, és 12 hónapos korában néhány pillanatra önállóan áll, leguggol.
Az első önálló lépések ezután, valamikor a 13. hónapban kezdődnek el, és a 14. hónaptól indul az önálló járás.
(Forrás: Trappsifüles)
Milyen egyéni befolyásoló tényezőkkel találkozhatunk?
A két -vagy többgyermekes szülők tapasztalhatják, hogy minden gyerek más személyiség, temperamentum. Más az érdeklődése, és ennek megfelelően a mozgási motivációja is. Vannak merész és óvatos babák, kitartóak és a céljuktól hamarabb elállóak.
A kicsi testalkata és izomzata is eltérő. Lehet ő egy fürgébb alkat, vagy komótosabb, keményebb, vagy lazább izomtónusú.
Nem utolsó szempont, hogy hol tölti kicsinyünk idejének a jelentős részét? Gyakran van kézben, hordozóban, babakocsiban, vagy minél többet lehet talajon, kiságyban? Milyen a felület keménysége?
(Forrás: Mackórendelő)
Túl sokat van kézben, ölben kisbabád?
A gyermek egészséges lelki fejlődésének egyik alapja a baba és édesanya, édesapja között kialakuló korai kötődés. A babának veleszületett testi és érzelmi igényei vannak, melyek a nap mint nap létrejövő interakciók során tudnak kiteljesedni. Melyek ezek a hatások? Kommunikáció, gondozás, gondoskodás, fizikai kontaktus.
Éppen ezért a két véglet közötti egyensúly megtalálása a helyes út. Amikor a baba megkapja a számára szükséges közelséget, de hagynak neki megfelelő szabad mozgási lehetőséget is a kis ágyában vagy a talajon, hogy mozgása, izom -és idegrendszere megfelelően fejlődhessen.
(Forrás: Traumaközpont)
Néhány gyakoribb eltérés, melyet mi is észrevehetünk
Bár nehezen ismerhetjük fel gyermekünk mozgásának problémáit, mégis érdemes róla olvasni, mert adott esetben könnyebben emlékezni fogunk, és időben tudunk segítséget kérni.
1-5. hónapos korig:
- A baba születést követően nem tud megfelelő mennyiségben szopni.
- Születés után karba véve mintha tartaná a fejét, holott ő még erre nem képes, csupán izmai feszesek.
- A csecsemő nem emeli a fejét.
- Csak az egyik oldalra tudja a fejét fordítani.
- Nem használja a kezét támasztásra, túl széles a támasz.
- Csak az egyik oldalról kiindulva fordul át.
6 hónapos kortól:
- Nem kúszik.
- Nem szabályosan kúszik (jobb kar-bal láb, bal kar-jobb láb mozog egyszerre) – ez nem mindig jelent problémát.
- Kimarad a mászás.
- Bedőlő boka, karmoló lábujj, lábujjhegyen állás, egy lábra terhelés – amennyiben nem változnak idővel.
(Forrás: Trappsifüles)
Hogyan segíthetjük a kisbaba szabad mozgását?
A szabad mozgás azt a helyzetet jelenti, amelyet a baba önállóan képes felvenni, és végig vinni, akadályok nélkül. A mozgásfejlődés egy önmagától működő program.
Engedjük őt mozogni! Vajon mennyi időt tölt kisbabánk naponta olyan helyzetekben, amelyekben akadályozva van? Gondoljunk a szoptatásra, ölbe vételre, babakocsiba bekötésre, autósülésre. Elég lehetőséget kap az önálló mozgásra?
Ne legyen alatta puha a felület, mert így nem tud támaszkodni, és érezni sem tudja a stabil talajt maga alatt. Mivel ő tapasztalatokkal fejlődik, ezért azt a hamis visszajelzést kapja, hogy a talajon nem tud megfelelő erőkifejtést létrehozni, nem tudja hatékonyan véghez vinni a mozdulatait. Amikor pedig majd kemény talajra kerül, ezek a testélmények csalódások sorozatát fogják okozni számára.
Ha a baba ruhája megfeszül a testén, akkor sok mozdulatot elkezd, de nem fejez be, mert akadályokba ütközik. Nem is gondolnánk vásárláskor, hogy milyen sok olyan babaruha létezik, amelyik küllemben igen csábító, de használatra alkalmatlan.
A LiaaBébé rugdalózók, talpas babanadrágok testhez simuló szabásvonalai és rendkívül rugalmas, bambuszrostból készült anyaga a lehető legnagyobb mozgásteret adja a piciknek, ami nem csak kúszás és mászás közben fontos, de az öltöztetést is könnyűvé teszi.
Ritkábban függesszünk fel a baba fölé játékokat, így ugyanis behatároljuk a kicsi figyelmét azzal, hogy beszűkítjük a teret körülötte. A játszószőnyegek hasonló hatással vannak, és azt is meg kell említenünk, hogy a fentről lógó játékokat a gyermek csak ritka esetben éri el jól. Ha el is éri, nem tudja magához közelebb húzni. Ezért jó, ha a pici köré teszünk le néhány számára érdekes, színes babajátékot.
Válasszuk olyan pozíciót a gyermek számára, amelyet már ő maga is fel tud venni önállóan. Ugyanis ebben a helyzetben teljesen akadálymentes a mozgása szabad akarata szerint. Ha azonban úgy tesszük őt le, amely pózba ő maga még nem tud egyedül belekerülni, akkor ezzel korlátozzuk a cselekvésben.
Mivel a gyermek mozgását magunkon kívül védőnőnk és gyermekorvosunk is folyamatosan nyomon követi, az eltérések hamar kiderülnek és általában megfelelő fejlesztéssel, tornával, masszázzsal hatékonyan helyrehozhatóak.