baba felébred és nyújtózik

Sűrűn ébred a baba – mit jelent az alvási regresszió?

A baba első hónapjaiban gyakran azt tapasztalják a családok, hogy a pici alvása jó, pihentető, és probléma mentes. Kialakul egy ritmus, amire az édesanya is tud számítani, ez az éjszakai ébredésekre is igaz. Talán számodra is ismerős az, amikor ebben a kiegyensúlyozottságban mindenki ellazul, és nem is gondoltok arra, hogy egy pillanat alatt változás állhat be. 

Gyakran 4 hónapos korban érkezik meg az az időszak, amikor az alvás eddigi állapota megváltozik, felborul. A kisbaba gyakrabban ébred, akár fél óránként is éjszaka. Alvás beborulásnak is nevezik a jelenséget, amely lehet egy csupán átmeneti időszak, de van, hogy hónapokon át fennáll, hiszen a gyerekek alvásmintázata nagyon eltérő. Ami biztos, az az, hogy a baba sűrű ébredése teljesen normális jelenség, és a megfelelő fejlődésének része.

A regresszió kifejezés visszatérést jelent valamilyen korábbi, a mostaninál kevésbé fejlett állapothoz. Mivel a gyakori ébredés nem visszaesést jelent, hanem épp ellenkezőleg, a gyarapodás része, ezért a gyakran emlegetett alvási regresszió kifejezés valójában téves.

(Forrás: Kismamablog)

 

Mi állhat a jelenség mögött? 

Az alvási változásoknak, gyakori ébredéseknek tudományos bizonyítékai mai napig nincsenek. Nem történtek ez idáig olyan, megfelelő esetszámot felmutató kutatások, amelyek elégséges alapot szolgáltathatnának a várva várt bizonyítékokhoz. Megfigyelték azonban az állatvilágban, hogy ez a jelenség a szopizáshoz köthető, ekkor ugyanis az utódnál gyakoribb szopizási igény lép fel, mely után önállóbb korszakába lép. Az ember gyermekénél ez nem következik be, hiszen mi kiemelten hosszú ideig gondozzuk gyermekeinket, és különösen hosszú idő múlva válnak önállóvá. 

Nappal a 2-4 hónapos babák már aktívabbak. Sokféle inger éri őket, és van, hogy elkezdenek kevesebbet enni, míg éjszaka, a nyugalomban pótolják be a szükséges mennyiséget. 

Sokan 4 hónapos korban kezdik el a pici hozzátáplálását tápszerrel, ami miatt megváltozik a baba emésztése.

A mikroébredések, melyek a felnőttek alvásában is megvannak 4-6 hónapos kor között jelennek meg. Ez tehát egy fejlődési lépés, természetes folyamat. Ilyenkor a baba felkel, sír, nem tud könnyen visszaaludni. Szeparációs szorongás is megjelenhet.

 A nagymozgások olyan mértékben indulnak fejlődésnek, hogy a baba éjszaka is gyakorolja őket: forgolódik, karral kitolja magát.

baba hasra fordul

(Forrás: Profiszülő-alvásszakértő, Kismamablog)

 

Milyen állomásai vannak a baba alvás fejlődésének?

Ha folyamatában megismerjük ezeket a szakaszokat, akkor könnyebben felismerhetjük az épp aktuális jellemzőket, és felkészülhetünk a következőkre is. Azért hasznos tudatában lenni ezeknek a működéseknek, mert így elkerülhetjük a túlzott aggódást, és megérthetjük azt, hogy melyek a természetes lépések kisbabánk fejlődésében.

  • Újszülött - felszínes alvás, mikroébredések, mély alvás, rövid- és rendszertelen alvási ciklusok
  • 1-2 hónapos - hasfájás zavarhat, nappal és éjszaka megtanulása, altatási rutinok fontossága, saját alvási ritmus kialakulása
  • 3 hónapos – alvási rendszer alakul ki, éjjel csak enni kel fel
  • 4 hónapos kortól - hirtelen érdeklődés fények, zajok iránt, könnyen felriad, mikroébredések megjelenése, gyakoribb, rendszertelen ébredések
  • 5-12 hónapos kor között – rendszertelenebb alvások
  • 1-1,5 éves kor között – rendszeresebb és nyugodtabb nappali alvások, időnkénti alvászavarok
  • 1,5 éves kor után – alvásminőség javulás, mély alvás hossza 2 évesen eléri a felnőttekét

 

baba felébredt a kis ágyban, miközben anyukája alszik

Milyen megoldásokkal próbálkozhatunk? 

Mivel a baba fejlődésének természetes velejárói ezek az alvási nehézségek, ezért nem számíthatunk arra, hogy véglegesen kinövi őket. Eltűnhetnek, majd újra visszatérhetnek. Ha a baba és a család nyugalmáról van szó, mégis a legtöbben azért megpróbálnak valamiképp segíteni. Mi is hoztunk néhány jól működő ötletet, talán számotokra is beválik valamelyik!

 

Próbáld meg a nappali gyakoribb szoptatást 

Ha gyakrabban lakik jól napközben, akkor éjszaka jó eséllyel hosszabban és nyugodtabban alszik. Ez nem mindig sikerül, mert az 5-6 hónapos gyerekek gyakran nem akarnak hosszasabb időt evéssel tölteni. A külvilág ingerei egyre jobban elvonják a figyelmüket, és egyre többször tapasztalható a szopizás idő előtti megszakítása.

 

Próbálj ki több alvási pozíciót! 

Az alvási pozíciókról korábban már olvashattál cikkünkben. Lehetséges, hogy egy másik helyzetben jobban szeret aludni a baba.

 

 

Vizsgáld meg a baba környezetét!

Biztosítani tudod számára a megfelelő csendet, nyugalmat, sötétítést az alváshoz?

Megfelelő a levegő páratartalma? Nincs alvás közben melege? Megfelelő az öltözéke?

Ha a pici túl van öltöztetve, esetleg műszálas ruhákat hord, akkor könnyen előfordulhat, hogy alvás közben bemelegszik, leizzad, és kellemetlenül érzi magát. Hogy ez ne legyen gond, válassz természetes anyagokból készült ruhácskákat, alvózsákot a számára!

Termékeink a LiaaBébé-től minden felmerülő problémára egyszerre adnak megoldást. Az extra puha bambusz rostból készült bodyk, rugdalózók és hálózsákok a pamutnál is sokkal jobb nedvszívó képességgel rendelkeznek. Anyaguk rendkívül rugalmas, vékony, s mivel hőszabályozásra képesek, így nyáron hűtenek, télen fűtenek.

 

Talán életmódbeli gond lehet?

Ha a gyermek túl sok szénhidrátot (cukros, lisztes) ételt eszik, akkor ez túlpörgést okozhat nála, ami miatt nyugtalanul alhat. Ezért délután és este ezeket az élelmiszereket kerüld el!

A kisgyermeknek szüksége van minden nap megfelelő időt töltenie a szabad levegőn, aktívan mozogva, másképp magatartás problémák léphetnek fel nála, melyek miatt rosszabbul alszik.

 

Legyen napi rutinotok, amelyhez család szintjén alkalmazkodtok. A kiszámíthatóság az éjszakáit is nyugodtabbá fogja tenni.

 

baba boldogan mászik a fűben

Ha a baba túl sok ingert kap, akkor az idegrendszere terhelődik, ami miatt ingerlékenyebbé válik és éjszaka nyugtalanul alszik. A túl sok képernyő nézése, a sok családi program, zajos környezet miatt egy sor probléma indulhat útjára, többek között a nehéz alvás is.

 

Tapasztalsz pszichés problémákat?

Alapvetően a baba biztonságérzete az a pillér, ami azt a bizalmi légkört tudja létrehozni számára, melyben nyugodtan el tud lazulni. A kis testvér születése, közösségbe szoktatás, túl korai szobatisztaság erőltetése szorongást okozhat nála.

 

Egészségügyi faktorokról is beszélnünk kell

Felsorolni lehetetlen lenne, hogy mennyi probléma okozhat alvási nehézségeket, de a leggyakoribbakat megemlítjük. A fogzás kísérőtünetei, gyulladás, vagy nyomásérzés a fülben, nagy orrmandula miatti nehezebb légzés, reflux, hasfájás mind okozhat nyugtalanságot éjszaka.

 

(Forrás: Kismamablog)

 

Mi miatt szoktunk aggódni?

A baba gyakori ébredése amellett, hogy a család számára rendkívül kimerítő, aggodalmat is ki szokott váltani a szülőkből. Biztosan te is arra gondolsz, hogy a pici így nem fogja megkapni a megfelelő mennyiségű pihenést, amely elsődleges az agyi fejlődése szempontjából. Ez a gondolat abból az információból eredhet, amely szerint a csecsemő gyarapodása alvás során a legerősebb.

Az alvás valóban nagyon fontos a babáknak, de a gyakori ébrenlét utáni gyors elalvások megfelelően intenzív pihenést eredményeznek számukra. Tehát ebben a gyakran ébredős időszakban a pici képes elaludni, amikor elfárad. Kipiheni magát abban a mennyiségben és minőségben, amiben neki szükséges.

Ha olyan, egyéb probléma, diszkomfort érzet áll fenn, ami miatt nehezített a megnyugvása és elalvása, akkor annak a gondnak az orvoslása természetesen szükséges.

 

Szeretnél még többet olvasni az alvási változásokról?

Mivel nem mutathatunk fel érdemleges kutatási eredményeket, ezért megfelelő szakkönyvek sem állnak rendelkezésünkre.

Hetty Van De Rut Ph.D – Frans Plooij. PhD – A nyűgös baba című könyve bemutatja azt a 10 fejlődési ugrást, amely a gyermek első 20 hónapjában történik, az alvási változásokra is kitérve. Ha ismerjük ezeket az időszakokat, akkor szinte előre fel tudunk rájuk készülni, és ötletekkel, módszerekkel könnyebbé tudjuk tenni őket.

 A La Leche League kiadásában is olvashatunk egy angol nyelvű könyvet, Sweet Sleep címmel, mely az alvás változásokat írja le időszakonkénti bontással. A könyv kitér arra a 3-4 hónapos korszakra, amikor a babák gyakran elkezdenek sűrűbben ébredni.

A baba alvásával kapcsolatos problémáinkhoz segítséget kaphatunk a védőnőtől, alvásszakértőktől, gyermekkórházainktól is.

 

 

 

×