Négytagú család nyaral a tengerparton

Napszúrást kapott a gyermekem?

Egyre melegebb nyarakat és gyakran igen erős UV-sugárzást tapasztalhatunk. A melegtől való rosszullét nem új keletű dolog, mégis jó, ha fokozottan figyelünk a gyerekekre, és önmagunkra, családtagjainkra is.

Nyaraláskor igyekszünk teljesen kikapcsolódni, és kihasználni a néhány nap adta lehetőséget, még akkor is, ha épp kánikula, vagy nagy meleg van. Azonban jó óvatosnak lenni, és megfelelően megszervezni a napokat, hogy ne rontsa el a kikapcsolódásunkat egy nem várt rosszullét, ami a gyermeket is megviseli, veszélyezteti.

Több tünet van, amelyek a sok ideig történő napon tartózkodástól, kevés folyadék fogyasztástól jöhetnek létre. Jó, ha ismerjük ezeket, hogy el tudjuk egymástól különíteni, és egyáltalán észre tudjuk venni őket minél hamarább. A legfontosabb pedig a megelőzés. De hogyan?

Cikkünk alapvetően a gyermekeket érintő napszúrásról szól, de a hasonló jellegű rosszulléteket is megemlítjük, mert fontos látni az összes akár aprócska jelet. Tüneteikről is írunk, hogy adott esetben könnyebben felismerhetőek legyenek.

 

A nyári meleg rosszullétet okozhat

Leggyakrabban napszúrást, hőkimerülést, hőgutát, kiszáradást okozhat az, ha nem vigyázunk eléggé magunkra és a gyerekekre. Rengeteget tehetünk a megelőzésért, és alapvetően elkerülhetjük a bajt azzal, ha megvárjuk, amíg a hőség elmúlik, és csak ez után visszük ki a gyerekeket a szabadba, megfelelő folyadékkal, nyári kalapban. Ne induljunk el gyermekekkel közvetlen dél előtti órákban strandra!

 

kisfiú fogja a fájó fejét

 

Legyünk figyelmesek már az első tünetekre! Ha a gyermek jelzi, hogy melege van, esetleg bágyadtabb, nincs kedve, akkor ezt vegyük komolyan, és vigyük őt hűvösebb helyre. Gyakran elég annyi, hogy egy árnyékos helyen játszhat tovább, ahol a hőmérséklet érezhetően alacsonyabb.

 

Mi okozza a napszúrást? 

Amikor a fedetlen fejet hosszasan éri a napsugárzás, akkor túlzottan felmelegedhet a fejbőr, és az agyhártya enyhe gyulladása következik be. Ez a kórkép viszonylag gyakran jelenik meg nyaranta kisebbeknél, nagyobbaknál, sokszor a strandolók körében. Azért a strandon, mert ott általában több időt töltünk, gyakran árnyék nélkül, és elfelejtkezhetünk az óvatosságról is a felhőtlen szórakozásban.

A napszúrás első tünetei gyakran csak órákkal később jelentkeznek.

Napszúrás tünetei a gyermeken: 

  • fejfájásra panaszkodik, a kisebbek esetleg fogják, dörzsölik a fejüket
  • szédül
  • gyengének látszik
  • hányingere van, esetleg hányt is
  • a csecsemő nyűgös, vagy érdektelennek tűnik
  • elutasítja az ételt
  • légzésproblémái lehetnek
  • láza lehet
  • bőre vörös és meleg
  • ha súlyosabb a probléma, eszméletvesztés is bekövetkezhet

 

Mit tegyünk a helyszínen?

A legelső feladatuk, hogy a gyermek állapotát megvizsgáljuk. Rendben van -e a légzése, teljesen tudatánál van -e? Ha zavartnak látjuk, figyeljük meg, hogy mennyire tud reagálni a környezetére, vagy ránk. Milyen a bőre? Verejtékes, vagy esetleg forró?

Ha a tünetek súlyosak, akkor azonnal hívjunk mentőt. A gyermeket vigyük hűvös helyre, tegyünk a homlokára vizes borogatást, adjunk megfelelő folyadékmennyiséget neki.

Csecsemőket minden esetben gyermekorvoshoz kell vinni, aki mindent részletesen megvizsgál és felállítja a pontos diagnózist. Ez kisgyermek esetében is ajánlott!

A napszúrás súlyos állapothoz is vezethet, ezért a gyermek folyamatos megfigyelést igényel még az enyhébb esetekben is.

 

Forrás: Semmelweis.hu, Webbeteg, RMC Clinics

 

Egyéb melegben kialakuló rosszullétek

Több olyan tünet is van, amit mi talán nehezen tudunk elkülöníteni egymástól, mert sokszor átfedésben vannak. De jó ismerni őket, mert könnyebben beazonosíthatjuk a konkrét problémát, és ha szükséges, az orvosnak is el tudjuk mondani azt, amit a gyermeken tapasztalunk.

 

Hőkimerülés

Erős izzadás következtében alakul ki víz -és sóhiánnyal. Tünete a szédülés, magas pulzus és a fejfájás.

 

Hőstressz

Amikor kánikulában izzadunk, és folyadékot veszítünk, akkor gondolnunk kell arra is, hogy a víz mellett ásványi anyagok is távoznak szervezetünkből. Ha nem pótoljuk ezeket a sókat, akkor koncentrációs zavar, stressz alakulhat ki a szervezetben.

 

Hőpangás 

Hőpangás esetén a hő leadása akadályozott. Amikor a verejték nem tud elpárologni, mert például nagyon magas a páratartalom, vagy a test felmelegszik a túlságosan zárt öltözékben, akkor magas pulzus, hányinger, hányás, kiszáradt ajkak, verejtékezés alakulhat ki.

 

Hőkollapszus

A meleg miatti ájulás oka az agy vérkeringésének pillanatnyi zavara. Társulhat mellé görcsroham is gyermekeknél.

 

Hőguta 

Életveszélyes állapottá alakulhat, amikor a szervezet nem képes a hőt levezetni, és felborulnak az anyagcsere-folyamatok. A bőr hűvös, sápadt, a pulzus magas, és nincs verejtékezés. Első tünetként az egyre emelkedő testhőmérsékletre lehetünk figyelmesek. A bőr kipirult, meleg és száraz. A szívverés gyors, a légzés kapkodóvá válhat. Tudatzavar léphet fel, az eszméletlen állapotig is fajulhat. Azonnal mentőt kell hívni és el kell kezdeni a gyermek testét óvatosan langyos vízzel hűteni.

 

Forrás: Családinet, Semmelweis.hu

 

Kiszáradás

A szervezet folyadék és ásványi anyag vesztesége dehidratációhoz vezet. A gyermekek gyorsabban ki tudnak száradni, mint a felnőttek. Súlyosabb esetben ez életveszélyes is lehet. Ekkor a gyermek már nem mozog, erőtlen, gyengén sír, és kevés, sűrű vizelete van, szemei beesettek. Nyálkahártyái szárazak. Egy év alatti babánál érdemes a kutacsot is megvizsgálni, mert beesettsége szintén folyadékhiányra utal.

 

Az újszülöttek még nagyon érzékenyek

 

A babák 6 hetes korukig még nem képesek a saját testhőmérsékletüket megfelelően szabályozni. A környezet hatásait sem tudják kellőképpen ellensúlyozni.

 

Amire nagyon figyeljünk!

 

anyuka két kisgyermekével pihen egy pléden a fák alatt

 

A csecsemőket nem szabad napoztatni. Az örökmozgó kisgyermekek is csak bőrvédelemmel, nyári sapkában, megfelelő mennyiségű folyadék ivása mellett tartózkodjanak a napon, de sohasem hosszú ideig. Pihenjenek sokat az árnyékban.

 Forrás: Semmelweis Hírek

Figyeljünk oda tudatosan a gyermek öltözékére nyáron. Hozzánk hasonlóan ők is ugyanúgy érzik, ha melegük van. A baba nyári öltöztetése több szempont szerint is mérlegelhető, korábbi cikkünkben részletesen olvashatsz róla.

Tervezzük meg tudatosan a szórakozást! Nem ajánlott a nyári melegben, kánikulában 11-15-óráig a szabadban lenni. Autóban utazáskor ma már a klíma elengedhetetlen. Az ablakhoz tegyünk napárnyékolót, hogy a sugárzás ne érje a gyermeket közvetlenül.

Figyeljünk oda arra, hogy a kicsi lehetőleg árnyékban legyen, ne érje közvetlen tűző nap a fejét. A feje mindig legyen befedve. Ezt oldjuk meg akkor is, ha véletlenül otthon felejtettük a kis sapkáját.

baba szívószállal iszik pohárból

 

Adjunk elegendő folyadékot a gyermeknek! A nyári melegben szükséges a víz mellett időnként más jellegű folyadékokkal is pótolni az elektrolit veszteséget. Megfelelőek a gyümölcslevek, a tej, tápszer, limonádé, bio teák, sós levesek, enyhén sózott paradicsomlevek. Válogathatunk olyan gyermekitalok közül, amelyek természetes módon tartalmaznak szénhidrátot.

Sose maradjon a gyermek az autóban, egyetlen percre, árnyékban sem! Bár azt gondolhatnánk, hogy a klíma eléggé lehűtötte az utasteret, és egyébként is csak egy pillanatra ugrunk be a boltba, ez nagyon veszélyes lehet. Bármi közbe jöhet, elvész az időérzékünk, az autó levegője pedig pár perc alatt felforrósodik, 50-60 fok fölé is emelkedhet. A hőguta életveszélyes állapot, és 40 fok feletti testhőmérsékletnél kialakul.

 

 

 

 

×