Öttagú családi fotó három kisgyermekkel, melyen mindenki jól érzi magát

Milyen napirend ideális a babának?

Milyen érzéseket kelt benned a napirend kifejezés? Vonz a kiszámíthatóság biztonsága, vagy kötetlenül szereted élni a mindennapjaidat, és úgy érzed, hogy neked ez nem megy?

Mind a kettőre van példa bőven, hiszen eltérőek vagyunk mindannyian. Vannak, akik már jó előre tudják, hogy mikor fogják este lefektetni a családot, és vannak, akik el sem tudják képzelni az életüket a megszokott szabad életérzés nélkül. Az is természetes, amikor az anyuka úgy érzi, hogy a gyermekkel töltött otthoni időszakra változtatni akar, mert szeretné ezeket az éveket kiegyensúlyozottabban élni.

Ma nem könnyű napirendet kialakítanunk, hiszen alapvetően nekünk, felnőtteknek annyi feladatunk van, hogy nem tudjuk őket előre kiszámíthatóvá tenni. Minden napunk másképp zajlik, más feladatokkal. Hogyan is tudnánk szervezettebb életmódba kapcsolni? Pedig szeretnénk, mert tudjuk, hogy ezzel a gyermekünknek adunk nyugalmat és biztonságérzetet.

Amikor pedig ennek eljön az ideje, sokszor örömmel tapasztaljuk, hogy valójában adott élethelyzetünkben nekünk ez jó, és ránk és családunkra is pozitív hatással van a napirend megléte. Mert a baba mellett mi is kiegyensúlyozottabbá válunk, jobban tudunk tervezni, és megvalósítani.

 

Miért jó a napirend a babának?

Egyértelműen a biztonságérzetet kell megemlítenünk elsőként, amikor a baba napirendjének előnyeit soroljuk fel. A kicsi még nem az óra szerint éli napjait, ahogyan mi, felnőttek. Ő a saját bioritmusa szerint működik, és az eseményeket jegyzi meg, melyek egymás után történnek nap mint nap. Amikor a szülők tudatosan kialakítják számára ezt az előre kiszámítható rutint, akkor nyugodtabbá válik, és az etetést, fürdetést, alvást derűsen és elfogadóan várja.

 

Apa esti mesét olvas a kisfiának alvás előtt

 

Egyfajta kiegyensúlyozottságot jelent a számára az, amikor lehetőséget kap arra, hogy a következő programra ráhangolódjon. Fontos azt szem előtt tartanunk, hogy ezek a felvezetések kellően türelmesek legyenek és a baba jól fel tudja ismerni őket, tehát igyekezzünk mindig ugyanúgy viselkedni.

Minden esetben vegyük figyelembe az ő ritmusát is, mert ha ezzel szemben próbálunk haladni, akkor épp a köztünk lévő bizalom sérülhet. A babának ugyanis elsődleges igénye az, hogy bármikor válasz érkezzen az ő jelzéseire, kéréseire.

 

A napirend a szülőknek is nagy segítség 

A baba körüli teendők az édesanya egész napját meghatározzák. Ösztönösen tudjuk - de ha nem, később rájövünk - hogy a hétköznapok számunkra is könnyebbek, jobban élhetőek lesznek, ha rendszerbe foglaljuk, és kiszámíthatóvá tesszük őket.

Már a terhesség idején vannak elképzeléseink arról, hogy mit hogyan fogunk megszervezni, és mik lesznek a főbb pontjai napirendünknek. Érezzük, hogy a babának erre szüksége lesz, általában őmiatta tervezünk, majd rájövünk, hogy ez tulajdonképpen a mi érdekünket is szolgálja. Ez egy tanult dolog is nálunk, mert a napirend alapvető fontossága generációkról generációkra öröklődik. Terveinket természetesen a gyakorlat majd felülírhatja, hiszen a baba megérkezésekor már ő is kifejezi saját igényeit.

 

Mindennek legyen meg a maga ideje?  

A napirend alapját a gyermek alvási és evési szokásai adják. Az esti alvás idejének betartása azért fontos, mert így nem lesznek elcsúszások a lefekvésnél, ami a szülők számára is fárasztó lenne, és a baba is kipihenten fog ébredni reggelente, valószínűleg közel ugyanabban az időpontban. Ez adja a napoknak azt a stabilitását, ami biztosítani tudja a család számára a legjobb pihenést.

Az evések, fő étkezések nagyobb gyermek estében szintén jól időzíthetőek. Az újszülöttek és a csecsemők szoptatásánál ma már elengedtük a pontosan 3 óránkénti etetés módszerét, és helyét átvette a babához igazodó igény szerinti szoptatás. Míg a rendszeresség a legtöbb dolognál kiszámíthatóságot ad a picinek, az időre történő szoptatás épp ellenkezőleg tud hatni. A baba akkor érzi magát biztonságban, ha nem kell bizonytalan ideig várakoznia, jelzésére válasz érkezik, éhségérzete azonnal ki van elégítve.

Ezért a napirendet minden esetben észszerűségre törekedve kell megalkotnunk, mindig hangsúlyozva, hogy a gyermek igényei az elsődleges szempontok.

 

A napirend nyugalmát segítik az állandó helyszínek 

Az otthon ismert részei fontosabbak, mint gondolnánk. Egyrészt azért, mert például a megszokott helyeken történő szoptatáskor a baba teljesen meg tud nyugodni. Ha új helyen szopik, akkor idegen érzete támad, ami zavarhatja őt.

Nem csak az ismerős érzések harmóniájának van pozitív hatása, hanem a helyszínek tudatos alkalmazásának is. Ez azt jelenti, hogy az egyes helyeket csak bizonyos tevékenységekhez használjuk. A babaágy például csak a lenyugvást, az alvás helyét jelentse a gyermeknek, a karosszék pedig a szoptatásét. Ha etetőszéket használunk már, itt az étkezés történjen, ne pedig a játszás. Ugyanígy az önfeledt és önálló játék is azonnal beindul, amikor a gyermeket lerakjuk az ismerős babaszőnyegre a játszósarokban.

 

A baba etetőszékében ül és önállóan, jó kedvvel eszi a bébiételt

Ezek a helyszínek egyrészt a bizalmat, biztonságérzetet alakítják ki a gyermekben, mert megtapasztalja és megszokja azt, ami ezeken a helyeken minden alkalommal bekövetkezik. Másrészt nem zavarják meg a tevékenységét. Nem akar majd minden erejével például az etetőszékben játszásba kezdeni az evés helyett.

 

A napi rutin legyen megszokott 

Talán ez az a pont, amitől a legkönnyebb eltérnünk. Az otthoni programok bevezetését nem könnyű mindig ugyanúgy csinálni, idővel túl megszokottá válik számunkra, és változatosságra fog a lelkünk vágyni, törekedni. Észre sem vesszük, ha eltérünk a napirend egyes pontjaitól.

 

 

A kisbaba esti fürdetése elérkezett, anya és apa együtt fürdetik őt

 

Mégis rendkívül fontos lenne néhány jól kialakított rutint megtartani, például az esti lefekvés előtti gyakorlatot. Ennek nagy a jelentősége, hiszen a fokozatos elcsendesedés tudja a babát a játékból és pörgésből a nyugalom, és később az alvás felé terelni. Bár nem gondolunk bele, de ránk is jó hatással van a fokozatos lelassulás.

 

Forrás: Miniszkóp-Török Csenge

 

Mi alkossuk meg a napirendet, de vegyük figyelembe a baba igényeit is!  

 Minden szülő másképp képzeli el a gyermeknevelést, és más életritmusban él. Ha tudjuk, hogy hogyan lássuk el szülői teendőinket úgy, hogy közben pihenhessünk is, akkor ezt kell egyeztetnünk kisbabánk sajátos igényeivel, ritmusával. Ha jól csináljuk, ügyesen együtt fogunk működni. 

A gyermek ritmusa szinte folyamatosan változik. Az éjszakai kelések és evések idővel átalakulnak, a nappali evések, ébrenlétek és alvások szintén. Ezek a fejlődés természetes működései. Nem tudjuk befolyásolni őket, és nem is szabad olyasmit ráerőltetni a baba természetes ritmusára, ami megzavarja őt.

 A babák a saját biológiai ritmusuk szerint szeretnének enni és aludni. Ennek minden esetben a szempontok alapjának kell lennie. A gyermek fejlődése változásokon keresztül halad, ami teljesen természetes, ezért néhány alapvető szokástól eltekintve rutinjaink is időnként eszerint változhatnak.

 Ha például a gyermek a napi két alvásról tér át a napi egy alvásra, akkor átmenetileg megváltozhat a napirendünk. Ezek az átállási időszakok mindig fokozatosan mennek végbe, nem egyik napról a másikra. Eleinte néha-néha használja a baba őket, majd amikor elért egy bizonyos fejlődési szintet, akkor a szokás véglegessé válik.

 

Forrás: Kismamablog

 

Ne görcsöljünk rá a szabályok túlzott betartására!   

 Ha átesünk a túloldalra, és túlzottan mereven próbálunk minden pontot betartani, akkor azzal frusztrációt okozunk nem csak gyermekünknek, de talán a család többi tagjának is. Fontos a lazaság, hiszen egy kisbaba nem mindig ugyanúgy éhes, nem mindig eszik ugyanannyit, és bizony igen gyakran vannak fejlődési ugrásai, amikor azt érezzük, mintha minden megváltozna.

Nekünk ezekkel a változásokkal kell rugalmasan együtt mozognunk, és a lehető legtöbbet kihoznunk a lehetőségekből.

 

×