Az édesanyák körbeveszik az úszásoktatót a babaúszás foglalkozáson gyermekeikkel

Miért hasznos a babaúszás?

A babaúszás kedvelt közös program a szülők és gyermekük számára, akadnak azonban kérdések és bizonytalanságok is a téma körül. Jó ötlet egy kisbabát másokkal közös vízbe vinni? A babaúszás csupán egy szórakozás, vagy van valami hasznos funkciója is? Érdemes kipróbálni?

Talán az lehet az első gondolatunk, hogy ez a foglalkozás a gyermek úszástudására van – illetve lesz a későbbiekben - jó hatással. Azonban a babaúszásnak nem csupán ez a lényege és célja. A foglalkozás fejlesztő hatással van a picik mozgására, érzékelésére, központi idegrendszerére is.

A legkisebbek még nem idegenkednek a víztől, hiszen az anyaméhben is benne éltek. A víz nyugtató hatással van számukra, biztonságot adó emlékeket hordoz.

Amikor a gyermekek eltávolodnak a víztől néhány évre, és utána először jutnak el a strandra, gyakran félelemmel reagálnak. Bizonytalannak érzik magukat ebben a közegben, jogosan, hiszen nem tanultak meg benne rutinosan mozogni. Ezért is hasznos a babaúszással, és a későbbi kisgyermekek számára szervezett úszásoktatással megelőzni azt, hogy bennük félelem alakuljon ki.

 

Öröm kicsiknek és a szülőknek is

 

Anyuka tartja a vízben boldogan lubickoló kisbabáját

 

Olyan élményeket szerez ez a kellemes kikapcsolódás a családnak, amelyben a gyermek és szülei közösségben lehetnek. Ez főként az édesanyáknak jó érzés, mert kicsit kimozdulnak a hétköznapi feladatok alól, ráadásul nem akármilyen térben. A víz segít ellazulni a babának és anyukájának, miközben aktívan részt vesznek a feladatokban és játékokban. Kapcsolatuk még szorosabbá válik, és életre szóló közös élményeket szereznek együtt. Erősödik kettejük kommunikációja is, hiszen a vízben a gyermek elkezd tudatosan tanulni, amelyet a szülő nagy figyelmével támogat.

 

Mikortól érdemes a babaúszást elkezdeni?

Egy néhány hetes csecsemő szépen begyógyult köldökkel már részt vehet a programon. Általában 2 hónapos kortól kezdik el a picik, az 5 kg-os súlyhatárt érdemes megvárni. Minél kisebb korban javasolt elkezdeni, amikor a víz még nagyon természetes közeg a gyermeknek.

A babaúszás órákon általában korosztály és tudásszint szerinti csoportokba vannak a kicsik beosztva. Már egészen korán ki lehet alakítani náluk a helyes mozdulatokat, amelyek jól megalapozzák a későbbi úszástudásukat is. Nagyon jól, időben korrigálhatóak a technikák. Ugyanígy tartáshibák is javíthatóak a vízben való mozgással.

Forrás: Uszibuli

 

Milyen hatással van a babaúszás a babára?

A gyermek 4 éves korában válik fejletté ahhoz, hogy elkezdje az úszást tanulni. Babakorban olyan egészségügyi, pszichés és kapcsolati előnyei vannak a vízben mozgásnak, amelyek komoly hatással lehetnek a fejlődésére:

  • növekedik tüdeje teljesítménye
  • légző izmai erősödnek
  • izmainak ereje fokozódik
  • fejlődik végtagjainak a koordinációs készsége, mozgásukat összeharmonizálja
  • megelőzhetőek tartáshibák
  • fokozódik a vérkeringése, erősödik szívének vérellátása
  • immunrendszere védelmi funkciója nő
  • szociális készségei, kommunikációja és önbizalma fejlődik
  • tudatos tanulási képessége fejlődik a reflexes reakciókat háttérbe szorítva
  • fejlődési rendellenesség esetén nagyon sokat segít
  • terápiás hatása van a szülési traumák esetén

A baba a korai fejlődési szakaszában a gravitáció miatt még nem tud úgy mozogni, ahogyan a vízben igen. Ezért ebben a közegben jó lehetőséget kap ahhoz, hogy fejlődjön. Ha folyamatosan része lehet ezekben a foglalkozásokban, akkor a vizet egy természetes helynek fogja érezni, és a későbbiekben is tud majd benne mozogni. Mozgásfejlődése a vízben rendkívüli módon fejlődik.

Forrás: Babaúszás Debrecen

 

Hogyan zajlik a babaúszás? 

 

A babaúszás foglalkozáson színes labdákkal játszanak az anyukák és gyermekeik

 

Általában 1 szülő vehet részt a foglalkozáson a gyermekkel. Az országban számtalan helyen elérhető a babaúszás. Mindenhol más időtartamú egy foglalkozás, ahogyan a kialakított programok, feladatok, játékok is eltérőek. Általában van bemelegítés, játék, éneklés, és szabad foglalkozás. Vannak oktatók, akik az úszás felől közelítik meg a célokat, és a résztvevő babák már pici korukban lemerülnek a víz alá. Közben ügyesen megtanulják a megfelelő levegővételt, fejlehajtást, technikát, és alkalmazni is tudják.

A szülőkkel is munka folyik ám. Ők is tanulnak, mégpedig a megfelelő fogásokat, melyekkel biztonsággal meg tudják tartani gyermeküket. A szakember végzi az első bemutató mozdulatokat, hiszen a szülők ilyenkor gyakran izgulnak.

 

Mi szükséges a babaúszáshoz?

Minden foglalkozás esetében konkrétan meg kell kérdezni azt, hogy mit kell magunkkal hozni minden alkalommal.

Általánosságban elmondható, hogy a gyermek számára úszópelenka szükséges, mely lehet eldobható, de ha környezettudatosak és takarékosak szeretnénk lenni, akkor a mosható pelust is választhatjuk, hiszen gyakran lesz rá szükségünk. A legideálisabb és legbiztosabb tartást ad a combnál és derékrésznél gumírozott pelenka típus.

Törölköző helyett jobb megoldás fürdőben a kis poncsó, vagy fürdőköpeny használata. A kísérő felnőtt természetesen hozzon magával fürdőruhát, papucsot, törölközőt.

Közvetlenül a babaúszás előtt javasolt a kicsit megetetni, mert mozgás közben gyorsabban meg fog éhezni, mint ahogyan várható lenne. Sokkal jobban fogja magát érezni a vízben, ha nem éhes. Arra is fontos gondolni, hogy úszás után gyorsan kérni fogja a tejet, tápszert, bébiételt.

 

Forrás: Pelenka.hu szakember interjú

 

Baba a víz alatt? 

Sokan ódzkodnak attól, hogy gyermeküket a babaúszáson a víz alá „nyomják”. Kissé elterjedt aggodalom az, hogy a piciket váratlanul a vízbe dobják, vagy erőltetik számukra a merülést. Ez a hozzáállás semmiképp sem volna helyes.

A víz alá szoktatásnak mindig megfelelően felépített folyamatnak kell lennie, melyet képzett szakember vezet. Minél kisebb a baba, annál korábban tud víz alá merülni, de még a legkisebbek esetében is több – 3-4 óra – foglalkozás szükséges ennek előkészítéséhez. Minden esetben más a módszer.

A legkisebbeknél például még jól kihasználható a búvárreflex. Ez e veleszületett reflex 5-6 hónapos korig váltható ki, és működése szerint a babák azonnal bezárják hangrésüket, szájukat, és orrukon levegőt fújnak ki, amikor vizet éreznek az arcukon.

Ez akkor is kiváltódik, ha egy kis víz elkezd csurogni az arcukon. Kezdetben pici locsolással, „imitált merüléssel” indítva eljut a baba odáig, hogy a vizet már teljesen rezzenéstelen arccal várja. Ezzel a kezdő mozdulattal történik a vízbe merülés fokozatos bevezetése.

Az egy év fölöttiek esetében 10-15 óra is eltelik, mire biztonsággal le tudnak merülni. Ebben a korban már saját akaratuk, gondolataik és félelmeik is vannak.

Amit nagyon fontos szülőként tudunk, hogy soha sem kötelező a gyermeknek víz alá mennie! A víz iránti vonzó vagy taszító hatás tiszteletben tartása minden babaúszó programon alapvető elvárás. A szülő is idegenkedhet a dologtól – van, hogy saját félelmei miatt -, és kérheti, hogy gyermeke ne kerüljön víz alá, és ne locsolják az arcát sem. Ezekben az esetekben azonban gyakran megfigyelhető, hogy az aggodalom hamar elszáll, amikor látja, hogy a többi babának milyen öröm a lemerülés, és mennyire el tudnak közben lazulni.

 

Forrás: Pelenka.hu szakember interjú

 

Milyen biztonsági előírásokra érdemes figyelnünk?

 

Személyi elvárások

Olyan helyet válasszunk a babaúszás foglalkozáshoz, ahol leinformálható, megfelelő végzettséggel rendelkező szakember dolgozik. Ne féljünk megtudakolni a szakember minősítését.

 

Környezeti előírások 

  • Megfelelően fertőtlenített legyen a víz, hiszen a baba elkerülhetetlenül vizet nyel
  • Megfelelő vízhőmérséklet ideális (legalább 32-34 fok), mert a csecsemő hőszabályozása fejletlen, nagyobb a kihűlés veszélye
  • Bőrét ne irritálja a vízben lévő vegyszer, tüdejét pedig a klór (oxigénnel és UV fénnyel lehet fertőtleníteni)
  • Olyan medencébe szabad a babát bevinni, ahol az üzemeltetőnek engedélye van a babaúszáshoz, az ÁNTSZ feltételeknek megfelel.

 

A baba biztonságérzetének támogatása

A szülő mindig optimális érintési távolságban legyen gyermekétől, akit a saját ritmusának megfelelően lehet terhelni. Semmit sem szabad ráerőltetni. Mindennek örömtelinek és kellemesnek kell lennie számára.

 

Forrás: Doktorpalánta, Babaúszás Debrecen

 

A babaúszáson részt vett gyermekeknek sem biztosabb az úszástudása 

Téves lenne azt gondolni, hogy a babaúszás a gyermeket felvértezi a későbbiekben biztos úszástudással. Az ehhez vezető út hosszabb, és későbbi oktatásokra is szükség van hozzá az óvodás, iskolás évei alatt, illetve megfelelő rutinra, elméleti tudásra, gyakorlásra. A későbbi úszásoktatást megfelelően fejlett korban ugyanúgy el kell majd kezdeni.

 

A nagyobb gyermekeknek szükségük van további úszás ismeretek elsajátítására a biztos úszástudásért

 

Ha a szülő tudatosan szeretné gyermekével megkedveltetni a vizet, és kialakítani a vízben való megfelelő mozgás alapjait, akkor lehetősége van egészen a megbízható úszástudásig eljutni gyermekével az évek során. 

 

×