Az újszülött hátát a mellkasa alatt átnyúlva karunkra fektetve tudjuk megmosni

Mire figyeljünk az újszülött fürdetésekor?

Ugye te is nagyon várod már az első otthoni fürdetést a családdal? Általában az első alkalom amolyan beavatás jellegű érzést ad az újdonsült szülőknek, és örömmel fogadják el a tapasztalt nagymamák segítségét, akik boldogan vesznek részt az eseményen.

A törékeny és teljesen önállótlan újszülött fogása, mozgatása kis aggodalmat okozhat a szülőknek az első néhány napon, de nagyon hamar kialakul a rutin.

 

baba fürdetés

 

Egy-két dologra kell figyelni főként. A kisbaba ellátása az ösztönös anyai gondoskodás és gondozás mintáiból és néhány jó tanácsból gyorsan biztossá válik.

 

Milyen eszközökre van szükségünk az újszülött baba fürdetéséhez? 

 

Az újszülött fürdetéséhez szükséges többek között pamut kifogó, vagy puha törölköző, vízhőmérő, és babakád

 

  • Babakádra
  • Vízhőmérőre
  • Pamut textil kifogóra
  • Tiszta vízre
  • Popsikrémre, pelenkára
  • Puha hajkefére
  • Ruhákra
  • Szükség esetén babafürdetőre

 

Az ideális környezet a baba fürdetéséhez 

A legfontosabb szempontunk a levegő és a víz hőmérséklete. A víz akkor ideális, ha 37 fokos, a szoba hője pedig érje el a 24 fokot.

A víz hőmérsékletét ellenőrizzük mielőtt a gyermeket beletesszük, mert előfordulhat, hogy lejjebb hűl a kád felülete, vagy a készülődés miatt. A fürdővíz magassága a kis kádban 5-6 cm legyen, így nem fogja a köldökcsonkot ellepni.

Forrás: Babadoktor

 

Hogyan fogjuk meg és hogyan tegyük a kádba a kisbabát? 

 

Az újszülöttet bal kezünkkel a tarkója alatt átnyúlva tartjuk stabilan a fürdetéskor

 

Egy konkrét tartási technikát írunk le, amely a legegyszerűbb, és legbiztonságosabb is egyben.

Bal karoddal nyúlj át gyermeked tarkója alatt, és fogd meg a bal karját! Így egy kezeddel egyszerre tudod tartani a felső testét, és a még hátrabiccenő fejecskéjét. Közben másik kezeddel nyúlj a popsija alá, és már teheted is őt a kádba. 

Arra mindenképpen figyelj tudatosan, hogy a gyermeket lassú mozdulatokkal emeld, és tedd a kádba. Ez bármilyen más helyváltoztatás esetében is fontos. Azért kell tudatosnak lennie, mert az ember alapvetően gyors mozdulatokat használ. A kisbabának viszont a hirtelen „felrepítés”, majd gyors „leesés” érzés félelemkeltő.

A kisbaba alapvetően szereti a vizet, hiszen hosszú hónapokon át ilyen közegben élt anyukája pocakjában. Ha nemtetszését mutatja, az az eleinte szokatlan helyzet, testtartás és tevékenység miatt lehet főként. Emiatt nem kell aggódni, hamarosan élvezni fogja a fürdést, sőt, amikor már felismeri az esti rutint, akkor látni fogod rajta, hogy előre örül.

 

 

Az újszülött fürdetésének helyes módja

A baba első heteiben nem szükséges hosszúra venni a fürdetést, elég néhány perc.

Az újszülött a kádban semmiképpen sem üljön, hanem feküdjön. Az előző módon leírt kéztartással fogd őt végig a fürdetés alatt. Meglátod, nagyon kényelmes és biztos érzést ad mindkettőtöknek! A popsiját tedd le a kádba, így a jobb karoddal kényelmesen tudod őt mosdatni. Figyelj arra, hogy a köldökcsonkja ne kerüljön víz alá, tehát alapvetően ne érintkezzen a vízzel, ne ázzon benne, de ha véletlenül nedves lesz, az nem fog problémát okozni.

Először a baba felső részeivel kezdd a mosdatást: a fejével, arcával. Ha az arcát végigsimítod a vizes kezeddel, ezt a mozdulatodat meg fogja szokni és ismerős lesz számára. Nem fogja zavarni a víz. A fülei mögötti területet mindig tisztítsd meg, mert az újszülöttek füle még rásimul a fejükre, és nem tud szellőzni.

A füleihez hasonlóan az álla alatti nyakrész is nehezen hozzáférhető, ezért itt is végezzünk néhány óvatos simító mozdulatot. Amikor a végtagjait megmosod egyenként, akkor az egyes hajlatokra is figyelj: hónaljára, térd mögötti területre, combhajlatokra, lábujjközökre, és a cuki kis comb-hurkákra. Most meg lágy simogató mozdulatokkal a hasát.

Az újszülöttek és csecsemők haja még ritka és vékony szálú. Tulajdonképpen nem is annyira a hajukat tisztítjuk, hanem a fejbőrüket, ami napközben megizzadhat, ráfolyhat az anyatej. Mosásukhoz nem szükséges sampont használni. Tisztítsd meg babád fejét minden nap sima vízzel. Nem szükséges újszülött korban a hajára vizet önteni, egyszerű simító mozdulatokkal mosd meg a fejecskéjét épp úgy, ahogyan a többi testrészét is.

Akkor kezdj el babasampont használni, amikor a haja már dúsabb, vagy amikor már össze tudja koszolni magát. A hatalmas hajjal született gyerekek esetében is elég a víz használata újszülött korukban.

 

Hogyan fordítsd át a babát a hasára a kádban? 

Amikor a popsiját és hátát szeretnéd megmosni, megfordíthatod őt a hasára. A babát két kezeddel fogd meg mindkét hónalja alatt úgy, hogy veled szembe forduljon, miközben figyelj arra, hogy a fejecskéjét egyik kezed ujjaival kicsit támaszd meg hátul, hogy ne biccenjen hátra.

Fordítsd őt hasra úgy, hogy nem rakod bele a vízbe – hiszen a feje azonnal víz alá kerülne –, hanem a bal kezeddel a mellkasa alatt átfogod, kiemelve őt a vízből. Az nem baj, ha a fejecskéje kicsit lóg. Előrefelé lóghat, hátrafelé ne biccenjen.

Ebben a helyzetben a babák gyakran komfortosabban érzik magukat, mint háton fekve. Bal kezeddel tartva őt a jobb kezeddel meg tudod mosni a hátát, a nyakredőit, popsiját, lábait.

 

Forrás: Babadoktor

 

Milyen fürdető termékeket használjunk? 

Amennyire csak lehet, törekedjünk a természetes alapanyagú, kifejezetten újszülöttek és csecsemők részére készült termékek választására. A kezdeti időszakban a tiszta víz a legideálisabb a pici bőrének tisztításához, de ha a popsiját szeretnénk valamilyen fürdetőszerrel is lemosni, akkor gondosan olvassuk el a boltokban, gyógyszertárban, drogériákban kapható termékek összetevőit!

 

Fürdetés utáni teendők

 

Törölgetés, öltöztetés 

A babát tedd egy pamut textil kifogóra, vagy nagyon puha babatörölközőre, és törölgesd meg lágyan a bőrét mindenhol. A hajlatokra most is figyelj, ne maradjanak nedvesek.

 

A vizes babahaj szárítása 

Fürdés után törölközővel óvatosan itassuk le a fejéről a vizet, figyelve arra, hogy meg ne nyomjuk az érzékeny kutacsot. Amikor már csak picit nedves a haja, akkor az egyébként meleg levegőn – melyet a fürdéshez biztosítunk – gyorsan megszárad.

 

A fülek tisztán tartásának helyes módja 

A baba fülét óvatosan kezeljük! A vattás végű fültisztító pálcika a hallójárat külső részében termelődő fülzsírt képes a dobhártya felé a mélyebb részekbe nyomni. Innen eltávolítani orvosi segítséggel lehetséges, ami a gyermek számára nem fájdalmas, de igen kellemetlen procedúra lehet.

A pálcikáról a vatta vége le is eshet, amit viszont valóban nehéz az orvos számára is eltávolítani. A pálca vége néha szúrni képes, amikor a vatta elcsúszik rajta. Ez sérüléseket okozhat.

 

Mi a szerepe a fülzsírnak?

A fülzsír termelő mirigyek bőrvédelmi szempontból működnek. Alapvetően a fülzsírt nem lenne szükséges eltávolítani, mert a felesleget a szervezet kifelé juttatja. Ennek az öntisztulásnak köszönhetően nem tud nagy mennyiségben felgyűlni. Ha mégis, akkor annak egészségügyi probléma állhat a hátterében.

 

Hogyan lehet a fültisztító pálcikát használni? 

Mivel a fülzsírt nem szabad befelé nyomni a fül belsejébe, ezért csak a kint látszódó, mondhatni esztétikai, vagy higiéniai jelleggel zavaró (jelen korunk hozománya a sterilitás és tisztaság minden területen) részeket szabad letörölni vele. Helyette csecsemők esetében nyugodtan használhatunk egy vékony, összecsavart megnedvesített pamut textilt is.

 

Forrás: Gyerekszoba

 

Hogyan ápoljuk a köldökcsonkot?

 

Az újszülött köldökcsonkja

 

Az utóbbi években nagyon gyakran változtatták a protokollt, mert az egyik módszerről kiderült, hogy káros. A jelenlegi ajánlásokról a védőnőt és a gyermekorvost kell megkérdezni.

A baba fürdés utáni ellátásának utolsó mozzanatai a pelenkázás és öltöztetés.

 

×