Hogyan készülhetsz fel a terhességre?
Ha ezt a cikket olvasod, akkor te is azok közé a jövendőbeli szülők közé tartozol, akik tudatosan és felelősséggel szeretnék a tőlük telhető legtöbbet megtenni azért, hogy az új kis élet egészségesen induljon növekedésnek. A családtervezés célja az anya és a baba testi-és lelki egészségének a biztosítása, megóvása, a fejlődési rendellenességek elkerülése. Jelentősége óriási.
Ha első babátokat tervezitek
Nagyon izgalmas időszak az, amikor a pár mindkét tagja kifejezi egymás számára, hogy közös gyermekre vágynak, és családot szeretnének alapítani. Ettől a pillanattól mindkét fél kicsit átszellemül, és gondolatai fókuszában fontos helyet kap a családtervezés megvalósítása, az odáig vezető út megtervezése.
Vannak, akik szinte zsigerből érzik a feladatot, és pontosan tudják, hogy mit hogyan akarnak csinálni, és vannak nők, férfiak, akik számára kissé idegen a dolog, ezért informálódnak. Ez teljesen természetes, hiszen mindenki más családból jön, más tapasztalatokkal. Te hogyan érzed ezt?
Első gyermek tervezésekor mindenképpen érdemes szakmai oldalakat olvasgatni, beszélgetni másokkal a tapasztalataikról, egészségügyi probléma fennállása esetén orvossal konzultálni. A terhesség létrejötte során a védőnői segítség megérkezik, azonban a tervezés során ő még nincs jelen mellettünk, hacsak nem keresed fel a Családvédelmi Szolgálatot, ahol tanácsadás keretében segítséget kaphatsz tőle.
Ha második, vagy többedik babátokat tervezitek
Jelentős előnnyel indultok már, megfelelő tapasztalattal és önbizalommal. Ha az előző terhesség nemrég volt, akkor anyukaként valószínűleg ismered saját egészségi állapotodat is. Kialakult a babaápolási rutinotok, a hétköznapok rendje, amelybe talán már nagyobb könnyedséggel várjátok a kis testvért.
Következő gyermeknél is ugyanolyan fontos a tudatos tervezés, hiszen egyetlen év alatt is történhetnek változások az ember életében, helyzetében, egészségében. Jó újravizsgálni néhány pontot, és ami a legfontosabb: együtt, ketten őszintén kommunikálni róla.
Miért fontos a terhességet tudatosan tervezni?
A baba fogantatásának legideálisabb esete az, amikor a pár mindkét tagja vágyik rá, és felelősséggel készül az utód születésére, felnevelésére. Azonban ez ma a terhességek jelentős részében nincs így. Sőt, a kívánt terhességeknél is viszonylag ritka a megfontolt és felkészült gyermekvállalás.
Ha a pozitív terhességi teszt napján kezdi el a kismama az életmódváltozást, a dohányzás elhagyását, és ekkor említi meg nőgyógyász orvosának, hogy magas vércukorszintje van, esetleg nemrég gyógyszert szedett, akkor az esetleges káros hatásokon már nincs lehetőség javítani.
Több oka is van annak, hogy a baba fogantatását és születését próbáljuk meg a lehető legoptimálisabb életkörülményeink közé helyezni. Ehhez néhány fontos szempontot jó végiggondolnunk, megvizsgálnunk, mielőtt belekezdünk a családalapításba, mert vannak közöttük olyanok is, amelyek kiemelt fontossággal bírnak.
Forrás: NAP Medical
A párkapcsolatotok stabilitása
Az új családtag érkezéséhez a szülők közötti szeretetteljes kapcsolat és együttműködés elengedhetetlen. Ha megvan az az alap, amelyre egy család épülhet – bizalom, egymás támogatása, érzelmi biztonság, együttműködési készségek, empátia stb. - akkor a gyermek születése körüli újdonságokhoz és esetleges kihívásokhoz a szülők együtt sokkal könnyebben tudnak alkalmazkodni. Ilyen lehet az új szerepek megismerése és elfogadása, a felelősségérzet megjelenése, a hétköznapok teendőinek gyarapodása, váratlan nehézségek.
Pszichés felkészültségetek
Érdemes önmagukban lelkileg is utazást tenniük. Mennyire érezzük magunkat befogadónak az új szerepre, és az életünkben bekövetkező változásra? Mentálisan is felkészültünk az új feladatokra? Képesek vagyunk-e segítséget kérni és elfogadni, ha arra szükség lesz? Tudjuk-e egymást szeretettel támogatni akkor, amikor a másiknak arra szüksége van?
Egészségi állapototok
Főként az anya jelenlegi egészsége van erős hatással a terhességre és a babára. Ha például fennálló betegsége van – cukorbetegség, PCOS, pajzsmirigy problémák, autoimmun betegség, epilepszia stb. -, vagy csak a gyanú merült fel, hogy valami nem működik megfelelően a szervezetében, akkor ezeket célzottan a terhesség függvényében is mindenképp meg kell vizsgáltatnia akár több szakemberrel is, több területről.
Pénzügyi helyzetetek és lehetőségeitek
Gondolhatunk rövid-és hosszú távú tervekre egyaránt. A babavárás jelentős anyagi terhet jelent a szülők számára. Ennek a megoldásán érdemes elmélkedni, mert számtalan olyan módszer és ötlet létezik, amellyel rengeteg pénzt lehet spórolni. Mindenki a saját helyzete alapján meg tudja ítélni, hogy mikor tud aktuálissá válni a babavárás időszaka anyagi szempontból, és hogy milyen tartalékokkal tudnak rendelkezni a jövőre nézve.
Célzott életmódbeli változtatások a baba érdekében
Sokan döntenek úgy, hogy a terhesség és a baba-mama egészsége érdekében bizonyos dolgokon módosítanak. Ez leggyakrabban károsnak ítélt anyagok, ételek, szerek elhagyása szokott lenni, például a túlzott szénhidrátról, feldolgozott élelmiszerekről, alkoholról, cigarettától való lemondás.
De gondolhatunk olyan életvitelre is, ami esetleg a jövőben már nem tud megfelelően igazodni a családi élethez. A túlhajszolt életmód, sok utazás, ingázás, sok stressz mind ide tartozhat.
Legalapvetőbb óvintézkedések a születendő babátok egészségéért
- Dohányzás abbahagyása az anya-és apa részéről egyaránt
- Rendszeres, vagy nagyobb mennyiségű alkohol fogyasztásának elkerülése
- Fogamzásgátló tabletta abbahagyása legalább 3 hónappal a tervezett terhesség előtt
- Nyugodt lelkiállapot megteremtése, stressz kerülése
- Magzatvédő vitamin készítmény szedése legalább 3 hónappal a tervezett terhesség előtt
A dohányzás késleltetheti a teherbeesést, és egy sor terhességi problémát, szövődményt okozhat. Az alkohol fogyasztás terhesség alatt gátolja a magzat növekedését és idegrendszerének megfelelő fejlődését.
Forrás: NAP Medical
Tanácsadások babátok egészségéért
Célzott vizsgálatokat érdemes elvégeztetni
Ma már számtalan különféle területre specializálódott szakrendelés működik, mégis kevesen tudják, hogy a terhesség tervezésekor is választhatnak olyan vizsgálatokat, tanácsadásokat, amelyekkel a születendő gyermekünk egészségét nagyban támogathatjuk.
A baba egészsége jelentős mértékben függ attól, hogy a fogamzás pillanatában milyen volt a szülei egészségi állapota. Megtörténhet, hogy egy vizsgálat során fény derül az egyik szülő eddig ismeretlen betegségére, amelyet orvosolni szükséges. Krónikus betegségben szenvedők esetében indokolt gyakran a terhesség hónapjaiban is a rendszeres kontroll. Gyógyszerszedés esetén csak a szakorvos tudja megállapítani, hogy a gyermek fogantatására lehet-e káros hatással a hatóanyag, kell-e leállni vele, vagy másikra váltani. Tehát láthatjuk, hogy a baba érkezését felelősségteljesen szükséges tervezni.
Családvédelmi Szolgálatokat is felkereshettek
A CSVSZ védőnőinek tanácsadását ingyenesen igénybe veheted lakóhelyedtől függetlenül, ha szeretnél felkészültebb lenni a családalapításhoz, kérdéseid vannak, vagy épp válsághelyzetbe kerültél.
Forrás: NAP Medical
Forrás: Nemzeti Népegészségügyi Központ
Mikor fordulj orvoshoz?
Ha a tervezett terhesség 1 év rendszeres házasélet mellett nem következik be, illetve ha 35 év fölötti vagy, és fél éven belül nem esel teherbe, akkor érdemes felkeresned nőgyógyász szakorvosodat, aki vizsgálattal ellenőrzi, hogy nem áll-e fenn kismedencei gyulladás, vagy bármilyen rendellenesség a szervezetedben. Korábbi vetélés esetén is érdemes nőgyógyászati vizsgálaton részt venni.
Forrás: Asszisztált Reprodukciós Centrum