Kórházi szülés vagy otthon szülés?
A legtöbb édesanya természetesnek érzi és gondolja azt, hogy gyermekének kórházi körülmények között ad életet. Van azonban egy másik lehetőség is – az otthon szülés - amelyre jóval kevesebben választanak, bár bizonyos feltételek megléte esetén megvalósítható Magyarországon is.
Egy igen megosztó téma ez, hiszen a saját szüléséről minden nőnek általában határozott elképzelése van, és más-más szempontokat tartanak elsődlegesnek, és másak az aggodalmaik is.
Milyen szempontok alapján döntenek az édesanyák általában?
Kórházban szülni sokak számára nagyobb biztonságot jelent
A folyamatos orvosi felügyelet lehetősége megnyugtató érzés sok kismama számára. Az egészségügyi intézmény kétségen kívül rendelkezik azzal a pótolhatatlan előnnyel, hogy bármilyen nem várt fordulat, komplikáció esetén azonnal be tud avatkozni. Ez jelenti a helyben meglévő eszközök gyors használhatóságát és az azonnal segítségre érkező orvos kollégákat. Vészhelyzet esetén pillanatokon belül elvégezhetőek például műtéti, vagy más életmentő beavatkozások.
A szülési fájdalomtól való félelem és a választható fájdalomcsillapítási lehetőségek is szerepet játszhatnak abban, hogy a kismama kórházban tervezze világra hozni babáját. Sokan idegenkednek az alternatív megoldásoktól, mert ismeretlennek érzik őket. Összességében a biztonságérzet és a családi, társadalmi példa áll a kórházi szülések gyakorisága mögött.
Otthon szülni és otthon születni, a természet szerint
Belső vágyból eredhet a természetes szülési élmény átélése, melyet az anyuka szeretne önmagának és a babájának megadni. Ez lehet egy életfelfogás alapján történő meggyőződés is.
A szülés az egyik legtermészetesebb esemény az életünkben. Háborítatlan szülés során az anya az érzéseinek, igényeinek és kéréseinek teljes támogatásával befelé figyelhet és a természet folyamatait élheti át nyugodt környezetben, a saját ritmusában. Ez nem jelenti azt, hogy magára marad, hiszen személyzet figyeli és támogatja minden pillanatát megfelelő távolságból, és az igényei szerint segít.
A zavartalan szülés során az édesanya nyugodt, és képesnek érzi magát arra, hogy babáját világra hozza beavatkozások – például burokrepesztés, gátmetszés - nélkül. Bízik önmagában, érzi saját tartalékait, így ritkábban fordulnak elő komplikációk.
A szülés idején létrejövő légkör érzelmi biztonságot nyújt számára. Az otthon szülés családi esemény. Az édesapa teljes közelségből lehet tanúja gyermeke érkezésének és aktívabban tud részt venni párja segítésében, a vele való kommunikációban. Vannak családok, ahol a gyerekek is részt vesznek kis testvérük világra jövetelénél és együtt üdvözlik őt, amikor megérkezik.
Ma már léteznek köztes megoldások is
Ezek a kezdeményezések a kismamák igényei mentén valósulnak meg olyan egészségügyi intézményekben, amelyek az otthon szülés élményét adják a család számára, megfelelő kórházi biztonság mellett. Találhatunk olyan háborítatlan szülést támogató kórházakat, amelyek családközpontú szülészeti osztályokkal, és hasonló szellemben dolgozó egészségügyi szakemberekkel várják a kismamákat és családjukat megfelelő szakmai és technikai felkészültséggel, biztonsággal.
Ezek a kórházak természetesen a terhesgondozást is végzik, sőt, az újszülött körüli teendőkben is támogatást adnak az újdonsült szülőknek. A kismama szabadon választhat vajúdási, szülési pózokat, bizonyos alternatív módszereket, különféle segítő eszközöket, vagy akár vízben szülést is.
Az otthon szülés jogszabályban leírt feltételek alapján valósulhat meg
2011-ben hatályba lépett az otthon szülést szabályozó rendelet.
Alapvető feltétel a szövődménymentes terhesség, a magzat koponyavégű fekvése, és a 37 -41. terhességi hetet betöltött időszakban elindult szülés. Mivel probléma bármikor előfordulhat, ezért a kórháznak legfeljebb 20 percen belül elérhetőnek kell lennie.
Ezeken kívül számos más feltételről is olvashatunk részletesen, többek között a jelen lévő személyzet felelősségéről, megfelelő szakmai gyakorlataikról, az újszülött születés utáni ellátásáról. Ezek mind azt biztosítják, hogy a szülés időpontjában az édesanya és a baba kiváló egészségi állapotban legyen. Csak ez esetben valósítható meg az otthon szülés.
Ha szeretnéd a jogszabályt tanulmányozni, itt megtalálod:
35/2011. (III. 21.) Korm. rendelet az intézeten kívüli szülés szakmai szabályairól, feltételeiről és kizáró okairól
Szülést segítő módszerek, amelyekkel a kismama könnyebben át tudja adni magát a folyamatnak
Ha az édesanya kórházban szeretné gyermekét világra hozni, és szívesen készülne fel a nagy eseményre lélekben, akkor választhat olyan technikák közül, amelyek hatásosan segítenek eloszlatni a félelmeket és létrehoznak egyfajta természetes lelkiállapotot, amelyben a szülés egy csodás pozitív várakozás és élmény lesz. Ezt a jól begyakorlott tudást magával tudja vinni és képes lesz alkalmazni vajúdás és szülés közben is, ami alapvetően egy biztonságérzetet fog számára nyújtani.
Így pozitív várakozással fog tekinteni a szülés elé és azt fogja érezni, hogy teljességében meg szeretné élni minden pillanat örömeit.
Szülésfelkészítő tanfolyamok
Ha megismerjük női testünk működését a várandósság és a szülés alatt, akkor félelmeink nagy mértékben csökkenni fognak, vagy eltűnnek. A kismama gyakran nincs tudatában annak, hogy teste milyen csodára képes, és hogy mekkora erőket tud a szülés során összpontosítani, melyek őt segítik végig a folyamaton. A szakemberek rámutatnak ezekre a működésekre.
Kismamatorna és légzésgyakorlatok
A speciális lazító -és légzőgyakorlatok olyan eszközt adnak az anyuka kezébe, melyeket a szülése során szinte bármilyen helyzetben képes lesz előhívni, és velük ellazítani magát testileg és lelkileg, csökkenteni a fájdalmat, melyet gyakran a feszültség is képes növelni. A légzőgyakorlatokkal az anyuka és a magzat is több oxigénhez jut.
Szülés önhipnózissal
Marie F. Mongan-nek (Szülés, ahol én irányítok című könyve) köszönhetjük a hipno-szülés módszerét. A folyamat teljes megismerése és az általa kidolgozott vizualizációs, relaxációs -és légzéstechnikák örömteli terhességet és szülést képesek adni a kismamának. Ma már Magyarországon is elérhető a technika.
Ezek a módszerek akkor is sokat tudnak segíteni, ha a szülés váratlan fordulatot vesz. Bármilyen helyzetben előhívható a jól begyakorolt ellazulás, a lelki nyugalom, ami a kismamára és a babára is jó hatással van.
Próbálkozhatunk illóolajokkal, gyógynövényekkel is, azonban alkalmazásukról mindig kérjük ki szakember véleményét.
A kórházi szülést és az otthon szülést támogató kismamamák leggyakoribb szempontjai
- Biztonságra törekvés
- Folyamatos orvosi és műszeres ellenőrzés
- Terhesgondozás során megismert szakemberek és környezet
- Fájdalomcsillapítás
- Előző negatív szülésélmény
- A megálmodott szülés élmény
- Természetes, háborítatlan folyamat megélése
- Alternatív elemek alkalmazása
- Családcentrikusság
- Kényelmes, otthonos környezet
- Vállalható költségek (A TB nem támogatja az otthon szülést)
- Jogszabályok
A kismamák alapvetően érzik, hogy melyik megoldás szimpatikusabb számukra, és melyikhez szeretnének ragaszkodni. Épp olyan határozottan választják a kórházban történő szülést, amennyire vonzza őket az otthoni szülés.
Mindenki helyzete és elképzelése más és mindegyik módnak lehetnek előnyei, hátrányai. Felelős döntést úgy tud hozni a kismama, ha kellően informálódik. A lehetőségeket megismerve és mérlegelve a család meg tudja hozni a legmegfelelőbb döntést, mely legelső szempontjának mindig a baba és saját maga biztonságának, egészségének kell lennie.