babaholmik és jegyzetfüzet a listához

Babakelengye lista – Mi az, ami tényleg fontos?

A babakelengye listák látványa kissé ijesztő lehet... Vajon mennyibe fog mindez kerülni? Honnan tudom, hogy mi az, ami fontos, és mi nem az? Hogyan jöhetek ki olcsóbban? Sok tízezret lehet megspórolni azzal, ha nem vásárolsz felesleges vagy használhatatlan dolgokat.

Mi most nem csak egy egyszerű listát szeretnénk a kezedbe adni, hanem az egyes tételeknél közzéteszünk néhány javaslatot, tapasztalatot. Segíteni szeretnénk, hogy könnyebb legyen számodra a döntés, és anyagilag se vágjon földhöz a dolog. 

Vágjunk is bele a közepébe!

Először a tápláláshoz, majd a babaápoláshoz/öltöztetéshez, aztán az altatáshoz, végül a közlekedéshez szükséges eszközöket elemezzük ki egy kicsit.

 

Babakelengye lista az etetéshez

 

Mellszívó 

Bár a kézi fejés is elsajátítható, de az általános tapasztalat az, hogy egy jó minőségű mellszívó rengeteget segít. Ne spórolj a minőségen: egy elnagyolt módon kialakított mellszívó akár szöveti sérülést is okozhat.

A felesleges tejet mindenképpen érdemes lefejni és tárolni. Egyrészt szükség lehet rá később, másrészt ezzel elkerülheted a mellgyulladást és a tej elapadását. Később már nem nagyon lesz erre szükség, amikor már beáll a kereslet-kínálat egyensúly a tejtermelésben. De az elején biztosan fejned kell majd. Mivel itt döntő jelentősége van a minőségnek, a választáshoz kérd ki szakember (például szoptatási tanácsadó) véleményét!

 

anyuka kisbabát tart a karjában és mellszívót a kezében

 

Cumisüveg vagy itatópohár?

 

Valamilyen módon fel kell készülnöd arra, hogy szükség lehet egy tápláló eszközre a melleden kívül. Érdemes tudni, hogy a cumisüveg zavart kelthet a babában, ronthatja a szoptatás hatékonyságát. Ez később a tej apadásához vezethet.

Az egyik legkedveltebb eszköz a svéd itatópohár, amelynek alkalmazása nem okoz ilyen problémákat. Viszont van arra is példa, hogy a baba csak a cumisüveget hajlandó elfogadni, ezért nem baj, ha van egy olcsóbb verzió vésztartalékként a cumisüvegből is. (Ha valamiért szükségessé válik, később vásárolhatsz egy drágább, jobb minőségűt is.)

(Mielőtt még feladnád a szoptatást, mindenképpen konzultálj szakemberrel, mert könnyen lehet, hogy karnyújtásnyira vagy a megoldástól.) Tehát a babakelengye listádban legyen egy szoptatási tanácsadóelérhetősége is.

 

Hipoallergén tápszer újszülöttnek

Sok kismama nagyobb biztonságban érzi magát, ha otthon tart egy doboz tápszert vészes esetekre, ha bármi miatt egyik pillanatról a másikra akadályozná valami a szoptatást. Ha ez az éjszaka közepén történik, vagy amikor nincs nyitva egyetlen bolt sem, akkor az nagyon kellemetlen lehet.

Lehetséges, hogy soha nem fog előkerülni a tápszer, de növeli a biztonságot, ha van otthon egy dobozzal. Ha már a lejárathoz közelít a fogyaszthatósági ideje, akkor Te is elfogyaszthatod a reggeli tej helyett, felhasználhatod zabkása készítéséhez, vagy bármihez, amihez tej is kell. Így nem fog kárba veszni. 

Mivel az elején nincs arról ismeretünk, hogy van-e a babának ételérzékenysége, ezért érdemes eleve hipoallergén változatot beszerezni.

Mielőtt megvásárolod, érdemes megérdeklődni anyuka ismerőseidtől, hogy van-e otthon felesleges tápszerük. Elképzelhető, hogy így olcsóbban hozzájuthatsz. A lejárati időt természetesen figyelni kell.

 

Sterilizáló    van más megoldás?

Ha mellszívót vagy cumisüveget használtok, akkor időnként mindenképpen sterilizálni kell azokat. A mikrózható sterilizáló használata gyors és kényelmes, azonban érdemes tudni, hogy ezt mégis megspórolhatod. Alkalmazhatod a hagyományos módszert: egy fazék forrásban lévő vízbe beteszed az eszközöket néhány percre. A vízkövesedés ellen egy nagyon kevés étkezési citromsavat érdemes a vízbe tenni.

Tehát ha nagyon kell spórolnod, akkor mikrózható sterilizáló nélkül is fel fog nőni a baba. Ha mégis nagyon hiányzik majd, akkor ezt később is megveheted.

 

Szoptatós melltartó 

Vedd figyelembe, hogy a szoptatás ideje alatt derül majd ki, hogy mekkora lesz a mellméreted. Ezért ebből a szülés előtt ne vegyél túl sokat. Szerezz be néhány olcsóbb darabot az első napokra, amelyek biztosan nem szorítanak majd. Inkább legyenek tágasak. Aztán majd úgyis látni fogod, hogy pontosan mekkorára lesz szükség.

 

Szoptatós betét

Otthonra érdemes beszerezni pár darab mosható melltartó betétet. A kórházi tartózkodás idején sokkal praktikusabb lesz az eldobható verzió. Ezeket olyan kismamáktól is beszerezheted olcsóbban, akiknél maradt néhány felesleges példány.

 

Szoptatós párna 

A szoptatós párna olyan eszköz, ami nélkül lehet élni, de nem érdemes. A szoptatás sikerét jelentősen befolyásolhatja, hogy fel tudtok-e venni egy babának és anyának is kényelmes helyzetet. Ebben segít a szopipárna.

 

Ez kell a babaápoláshoz

Nézzük először a fürdetés és bőrápolás témakörét!

 

Fürdetőkád 

Szükség lesz egy kicsi fürdetőkádra. A választásnál tervezd meg, hogy melyik helyiségben fogsz fürdetni, elfér-e a fürdőszobában, vagy egy másik helyiségbe kell majd vinned. Ahol nagyon pici a fürdőszoba, pl. csak zuhanyzó van, ott valószínűleg egy másik szobába kell majd vinned a kádat. Ilyenkor lényeges lesz az egyszerű szállíthatóság, kicsi méret.

 

Kisbabát fürdetnek babafürdető kádban

 

Babafürdető krém

 Az újszülött babának nincs szüksége erősebb tisztító hatású, habzó szerekre, sőt, árthatnak is. Több kismama megfigyelte már, hogy a baba haja onnantól kezdett el zsírosodni, hogy mesterséges összetételű babasampont kezdtek használni. (A sampon eltávolította azt a védőréteget, amely fenntartotta volna a fejbőr természetes állapotát.)

A legkímélőbbek a természetes növényi olajokból álló babafürdetők, amelyekből a vízbe kell tenni egy keveset és eloszlatni benne. Ezek megakadályozzák, hogy a csapvíz kiszárítsa a bőrt.

 

Babatestápoló/popsikrém

 A legtermészetesebb eszközök és ruhadarabok mellett is előfordulhat, hogy kipirosodik az újszülött bőre, esetleg melegkiütések jönnek létre. Habár ezeket a megfelelő ruhaválasztás is segít megelőzni (lentebb lesz róla szó), nem árt, ha van otthon valamilyen természetes alapú, újszülöttek esetén is használható krém. Léteznek olyanok, amelyek popsira és az egész test ápolására is alkalmasak. Fontos, hogy bármilyen szert próbáltok ki, első alkalommal csinálj allergiatesztet (akkor is, ha 100 %-ban növényi készítményről van szó): csak egy pici területre kenj belőle a baba karján. Ha másnapra sem pirosodik be, akkor mehet nagyobb területre is.

(A natúr készítményeknél egyébként nagyon minimális az esélye annak, hogy bármilyen gondotok lesz vele.)

 

A köldökcsonk ápolásához szükséges szerek

 Ide most konkrétumot nem írunk. Többgyermekes anyák tapasztalták, hogy ahogy teltek-múltak az évek, mindig változott a protokoll: minden gyermek esetén mást javasolt a gyermekorvos a köldökcsonk ápolására vonatkozóan. Ezért csak annyit tudunk mondani, hogy szerezed be azokat a termékeket, amelyeket éppen javasol a gyermekorvos vagy a védőnő erre a célra.

 

Fültisztító pálcika? Vigyázz vele!

 Fül-orrgégészek szerint a fülbe turkálni még babáknak szánt pálcikával sem javasolt, mert bentebb nyomhatjuk vele a fülzsírt, tehát a fülpálcika maximum más célokra lehet alkalmas. Hagyjuk természetes módon ürülni a fülzsírt, és a fülkagylót tisztítsuk óvatosan kívülről. Erre a törölköző csücske is alkalmas lehet.

 

Babáknak szánt körömolló vagy körömcsipesz

Fontos, hogy ezekből ne a család többi tagja által használt eszközöket vegyük igénybe, hogy még egy kis mikroszennyeződés se kerüljön rá tőlünk. A baba körmét nagyjából 2 hetes koráig nem szabad vágni, éppen emiatt jön a következő javaslatunk:

 

Újszülött kiskesztyű

Erre az első két hétben lehet szükségetek, vidd magaddal a kórházba is! Mivel eleinte nem szabad levágni a körmét, csikarhatja vele a kicsi arcát a baba. Ha kap egy vékony kiskesztyűt, akkor ezt meg tudjátok előzni.

 

Babatörölköző

Olyan törölközőt érdemes választani, amibe jól bele lehet bugyolálni a babát, miután kivetted a fürdőkádból. Tehát a hosszú téglalap alakúak nem lesznek annyira praktikusak. A négyzet alakú babatörölközőkkel már sokkal jobban jársz. Ha van egy kis kapucni a végén, akkor a fejét is be tudod bugyolálni biztonságosan, és azzal megtörölgetni. Legalább 2-3 db legyen belőle, hogy ha az egyik mosásban van, akkor tudd váltogatni őket.

 

Vízhőmérő?

Hasznos lehet, mivel a baba bőrének túl forró lehet az olyan hőmérsékletű víz is, amit mi csak kissé érzékelünk melegnek. Ezért fontos, hogy a fürdetővíz nagyjából testhőmérsékletű legyen. Azonban sokan ma is nagymamáink módszerét tartják gyorsabbnak és egyszerűbbnek, amelyhez nem szükséges hőmérő: ha beleteszed a könyöködet a vízbe, és nem érzékeled sem hidegnek, sem melegnek, akkor a babának pont jó lesz.

 

Orrszívó

Reméljük, hogy az elején még nem rá szükségetek, de amikor kell, akkor egyik pillanatról a másikra kell... Tehát ezt is be kell szerezni előre.

 

Lázmérő

Erre se legyen szükség, de sajnos időnként előkerülhet.

 

Párásító a szobába

 A száraz levegőjű hideg napokon jó eséllyel szükség lesz rá a légutak védelméhez.

 

Baba hajkefe

Legyen minél puhább és antisztatikus anyagú.

 

A pelenkázás kellékei

A popsikrémet ide is sorolhattuk volna, de mivel erősen kapcsolódik a babatestápolás témakörével, ezért ezt a fenti címsor alatt találod meg.

 

Pelenkák 

Két nagy csoportjuk van: lehetnek moshatóak vagy eldobhatóak. Ha a mosható mellett teszed le a voksodat, akkor azt javasoljuk, hogy mindenképpen újszülött méretet válassz, mert a tapasztalat szerint az állítható méretűek még nem lesznek megfelelőek az elején. Egy típusból ne vegyél túl sokat, mivel minden gyereknél más válik be. Érdemes néhány különböző fajtát beszerezni, és menet közben látni fogod, hogy miből érdemes többet vásárolni.

Erről a témáról bővebben is olvashatsz A pelenka fajták és a pelenkázás módja című összefoglalónkban.

 

Pelenkázó asztal és pelenkázó alátét

Számos olyan kiságy van, amelyhez eleve tartozik pelenkázó asztal. Erre kerül a pelenkázó alátét, amelyet viszonylag könnyű tisztán tartani. Ezt természetesen mindig le kell majd terítenek egy textilpelenkával. De ha nagyon nem fér bele a pelenkázó asztal, esetleg kicsi a lakás, akkor az sem gond, ha a pelenkázó alátétet az ágyra teszed, és így oldod meg a pelenkázást.

 

babát pelenkáznak pelenkázó alátéten

 

Textilpelenka

Textilpelusból legyen bőven, legalább 10 db, mert több funkciója is van, nem csak a pelenkázás során kerül elő. Büfiztetésnél érdemes a válladra teríteni, hogy ha bukizik a baba, ne a ruhádon landoljon a tej vagy a tápszer. Ezen kívül a baba arcának megtörlésétől kezdve számos szerepe lehet még.

 

Pelenkázó táska

Bárhova mentek, még ha csak a szomszéd utcába is, mindenhova vinned kell a pelenkázás kellékeit: a pelenkákat, a hordozható alátétet, textilpelust, popsikrémet. Váltás ruha is mindig legyen nálatok, mert könnyen előfordulhatnak kisebb balesetek: például egy-egy nagyobb bukizás eláztathatja a gyermeked ruháját. A legpraktikusabb, ha van egy pelenkázó táskád, amelyben mindig tartasz tartalékot a kellékekből, így nem kell újra és újra összecsomagolni őket.

 

Babaruhák

Ruhákból spórolási célból sokszor használtakat szerzünk be, és ez sokszor teljesen rendben is van. Azonban a baba bőrével közvetlenül érintkező daraboknál (a body és a rugdalózó is ilyenek) legyen az elsődleges szempont a ruha anyaga. Egy rosszul megválasztott darabbal szenvedést is okozhatunk a babának, ha esetleg viszket tőle a bőre, nem biztosít megfelelő hőérzetet, nem szellőzik stb.

Nálunk csak olyen típusú rugdalózókat és bodykat találsz, amelyek a baba jó közérzetét szolgálják.

A bambusz ruhák egyrészt természetes anyagúak, másrészt támogatják a hőszabályozást: nyáron nem melegszenek rá a gyermekre, télen pedig hatékonyan melegítenek. Ezért ajánljuk, hogy inkább legyen egy kicsit kevesebb darab belőlük, de azok mindenképpen kímélőek és komfortosak legyenek a baba számára.

Természetesen szükségetek lesz egyéb ruhadarabokra is, főleg akkor, ha a kisbabád hűvösebb évszakban születik. De pulcsi, cérnasapka egy nyári babának is kell.

A téli babáknak még több ruhadarabot kell beszerezni. Lennie kell egy kabátként funkcionáló overallnak és meleg sapkának is. Hagyományos sál helyett a garbónyak alakú sálat javasoljuk: biztonságosabb, és minden oldalról jól melegít.

Zokniból sem árt néhány pár...

Arról, hogy hogyan érdemes öltöztetni az újszülötteket a különböző évszakokban, tudj meg többet a babaöltöztetésről szóló összefoglalónkból.

 

A kisbaba altatásához szükséges kelengye lista

 

Babaágy

Kihagyhatatlan kellék a biztonságos kiságy. Ma már vannak olyan alvóhelyek is a baba számára, amelyek némileg eltérnek ettől: léteznek négyzet alakú, tágasabb, többfunkciós Montessori babaágyak. Ha együtt szeretnél aludni a babáddal, akkor annak a legbiztonságosabb módja az, ha az ággyal összetolható babaöblöt választasz. Így mindenki kényelmeseb elfér, a légzésfigyelőt is alkalmazhatod, és biztosan nem kerül rá a takaród a baba fejére.

 

kiságy babának

 

Babamatrac

Az ágyra természetesen matrac is kell. Legyen természetes anyagú, jól szellőző!

 

Babaágynemű és lepedők

 Ezek közvetlenül érintkeznek a baba bőrével, tehát az ágyneműknél is elengedhetetlen, hogy természetes, antiallergén összetevők alkossák. A huzatból is legyen legalább 2 váltás, hogy a mosás ne okozzon fennakadást.

 

Babahálózsák

A hálózsáknak több előnye is van a takaróhoz képest. Biztosan nem rúgja le magáról a gyermeked, így Te is nyugodtabban alhatsz. Ennek hosszú távon elég nagy lesz a jelentősége, hogy mennyit tudsz pihenni. A babának is sokkal kényelmesebb, hogy végig egyenletes hőmérsékletet biztosítunk így neki. Ebben az esetben is az egészséges hőszabályozást támogató bambusz hálózsákokat érdemes alkalmazni.

baba hálózsák

 

Éjjeli fény  

A babához nagy valószínűséggel gyakran fel kell kelni éjjel. Az viszont megzavarhatja őt is, ha mindig a nagy lámpával világítjuk meg a teljes szobát. Hogy ne menjen ki az álom a szeméből, javasolt éjjeli fényt alkalmazni.

 

Légzésfigyelő

A légzésfigyelő kiválasztásánál kérd ki szakember (védőnő vagy gyermekorvos) véleményét. Vannak olyan darabok, amelyek túl gyakran jeleznek hamisan. Tehát egy rossz választással mellé lehet lőni. Ha megvan, akkor mindenképpen teszteld le, hogy jelzi-e, ha nincs semmilyen mozgás a matracon. Léteznek már pelenkára csatolható változatok is.

A baba hordozásához szükséges eszközök 

 

Babakocsi vagy hordozókendő? Vagy mindkettő? 

Ha a babakocsit választod, akkor természetesen ügyelned kell a minőségre. Egy gyengébb változatnak kitörhet a kereke egy-egy bukkanón, vagy egyéb gondok is lehetnek vele.

A legpraktikusabbak azok a babakocsik, amelyek többrészesek: az autós hordozót is hozzá lehet csatlakoztatni, a mózeskosarat és a sportbabakocsi ülést is. A többrészes babakocsik az első naptól kezdve végig ki fognak titeket szolgálni. Újszülött korban a mózeskosaras verzió lesz praktikus, ülni tudástól a sportbabakocsi ülés. Autós hordozóra pedig alapból szükségetek lesz.

A babakocsihoz szükséged lesz majd esővédőre és szúnyoghálóra is. 

Egy kicsit más a helyzet akkor, ha a hordozás mellett dönthetsz. Viszont később ekkor is szükséged lehet babakocsira, mert vannak olyan időszakok, amikor a babák elutasítják a hordozást, és könnyebben megnyugszanak babakocsiban. Ez főleg mozgásfejlődéses ugrásoknál fordul elő gyakran. A legtöbb baba a hordozást részesíti előnyben, de van kivétel. Ha bizonytalan vagy, akkor megteheted, hogy a babakocsit majd csak akkor vásárolod meg, amikor már tényleg szükségét látod.

Ha a babahordozás mellett döntesz, akkor mindenképpen képzett hordozási tanácsadóktól tájékozódj! Sokat segíthet, ha ellátogatsz hordozós klubokba, ahol élőben is megnézheted, hogy hogyan kell helyesen megkötni a kendőt. Nem véletlen, hogy rögtön a kendőt említjük: újszülött ill. ülni még nem tudó babát hordozókendőben tudod ortopédiai szempontból megfelelő testhelyzetben tartani.

A kenguru teljesen alkalmatlan minden korosztály számára: egy teljesen káros helyzetben tartja a babákat. A mei tai és egyéb eszközök ülni tudástól lehetnek megfelelőek.

Mindenképpen javasoljuk tehát a szakszerű babahordozás elsajátítását.

 

újszülött baba kék hordozókendőben édesanyja ölében

 

A szakemberektől vagy hordozási kluboktól javaslatokat kaphatsz a megfelelő eszköz kiválasztásához. A hordozókendőnél mindenképpen vedd figyelembe, hogy a célnak megfelelő szövésű legyen. A sima vászonszövéssel készült eszközök alkalmatlanok babahordozásra, mert a legkisebb sérülésre is gyorsan hasadnak. De például a keresztsávoly vagy gyémántsávoly szövésűek kis sérülés esetén lassabban szakadnak, és időben észlelheted a bajt. 

Mindenképpen ellenőrizd a kendőt, hogy ne legyen rajta sérülés: ha van rajta szakadás, akkor sajnos már nem használható megvarrva sem, hiszen a varrás mentén könnyebben szakad tovább. De egy kimondottan babahordozásra szánt, megfelelő szövésű, sérülésmentes kendőben már biztonságban tudhatod a babádat.

Egy jól megkötött kendőben az újszülött baba is olyan pozícióban lesz, amely ortopédiai szempontból ideális lesz számára, és jó hatással lehet később a mozgásfejlődésre. A mozgásfejlődés pedig kihat az idegrendszer, az agy fejlődésére is, tehát érdemes rá odafigyelni, és probléma esetén szaksegítséget kell kérni.

 

Hordozós kabát vagy takaró

Ha a hordozást választod, ezekre is szükségetek lesz a hidegben. A kabát mindkettőtöket melegíteni fogja, a hordozós takaró inkább a még nem túl hideg napokon tesz majd jó szolgálatot.

 

Babahordozó autóba

Ezt akkor sem lehet kihagyni, ha esetleg nincs otthon saját autó. Szinte biztos, hogy lesz olyan élethelyzet, amikor autóval kell szállítani a babát (még ha nem is saját autóban). Másban pedig tilos, mert életveszélyes lehet. A babahordozót be lehet kötni biztonsággal az autóba. Olyat érdemes választani, amelyek kiváló eredményt kaptak törésteszteken, elég erősek.

A biztonsági utasításokat mindig olvasd el. Ott valószínűleg szerepelni fog az is például, hogy légzsák mögé soha nem kötjük be. Tehát az előtte lévő helyen ki kell kapcsolni a légzsákot, a legjobb a hátsó ülésre tenni.

 

Árnyékoló az autó ablakára

 Az erős napsugárzás ellen így tudod védeni a babát.

 

A kórházi csomag 

 A szülés előtti hónapban elő kell készítened a kórházi csomagot. Erről egy külön összefoglalót írtunk, fogadd szeretettel: ide a megfelelő blogcikk linkje (még nincs feltöltve) a Kórházi csomag szüléshez horgonyszövegre

 

 

×