
Hogyan fejlődik az 5 hónapos baba?
Kisbabád ebben a korban már gyakran meglephet egy-egy új mutatvánnyal, hiszen olyan erős a motivációja az új dolgok felfedezésére, gyakorlására és megtanulására, hogy amikor nem alszik, szinte folyamatosan mozog. Már akár felülhet, elkezdhet kúszni, hasról hátra és onnan vissza fordul. Figyel, utánoz, sokszor olyannyira, hogy a szoptatás is valóságos tortúrává válik.
Lassan készülődik a hozzátápláláshoz: pár hetes nyálazás után kibújik az első metszőfogacska alul, majd 2-3 hét múlva a másik is. Ezzel egy időben kezd érdeklődést mutatni a felnőttek ételei iránt, és ha megkóstolja, már nem utasítja el úgy, mint régebben. Ez azonban egyénenként változó, vannak babák, akik még nem kérik az újfajta ételt és ízeket, őket természetesen nem szabad siettetni ezzel. Minden gyermek fejlődése eltérő ütemben halad, ezért az időpontokat nem lehet előre megjósolni, azonban az egyes szinteket jó ismerni, hogy feltűnhessen, ha valamivel esetleg elmarad.
Forrás: Vida Ágnes
Hogyan lát a baba 5 hónapos korában?
Már fel tudja ismerni édesanyja arcát, követi tekintetével és fejével a mozgó tárgyakat. Szereti nézegetni a kezeit, ujjai mozgását. A játékokat most már nem csak szemével fedezi fel, hanem kézbe és szájba véve tapintja őket, amivel ügyesedik a kéz-száj koordinációja.

A szájba vétel természetes módja a környezet megismerésének, és fontos a fejlődéshez. Ilyen módon elég részletesen tud információkat szerezni az adott tárgyakról, de nem csak megismeri, hanem szopogatja és rágcsálja is őket. Így a száj körüli izmok is erősödnek.
Egyre távolabbi tárgyakat vesz észre, és mivel nagyon kíváncsi, mindent megtesz, hogy elérje őket. De ha csak messziről nézi őket amint mozognak a térben, akkor is fejlődik a látása. Amikor lerakjuk őt a szőnyegre, gondoljunk arra, hogy hagyjunk számára elegendő helyet ahhoz, hogy távolabb is észrevehessen játékokat, és akár eljuthasson hozzájuk.
Vigyázzunk az apró elemekkel! A baba hason fekve a szőnyeg legapróbb moszatjait is képes észrevenni, és pici ujjacskáinak finom mozdulataival felvenni, szájába tenni. Ne hagyjunk kint semmilyen apró játékdarabot!
Forrás: Koragyermekkori program
Ismerős és ismeretlen hangok?
Bizony, már meg tudja különböztetni a sokszor hallott hangokat azoktól, amelyek még újak a számára. De leginkább a szülei beszédét, hangszínét, stílusát, hanghordozását. Amikor meghallja távolról édesapja hangját, örömmel és izgatottsággal reagál. Mivel minden érdekli, egy-egy új hang arra ösztönzi, hogy irányába forduljon, hátha meglátja, hogy honnan származik. Ha nem látja, akkor is rá fog jönni, hogy maga a dolog létezik akkor is, ha nem látja. Kialakul a tárgyak állandósága.
A hangok, dallamok lelki szinten is hatnak rá. Ha édesanyja énekel neki, akkor megnyugszik tőle, és figyel, szemmel láthatóan jól érzi magát. De nem csak ezért fontosak. Felismeri már a mondatok hanglejtését, a hangszín-és ritmus változásait. Szülei hangjából tanulja meg az érzelmeket. Ezért kell, hogy anyukája egész nap szóljon hozzá.
A megszokott rituálékat is felismeri csupán a hozzájuk kapcsolódó hangok alapján. Amikor például megcsörren a popsitörlő zacskója, vagy elkezd folyni a víz a kis kádba, azonnal tudja, hogy mi fog következni.
A testi kontaktusnak fontos szerepe van a kommunikációban
Az érintésekre, simogatásra a csecsemő már saját akaratából reagál, nyúl, kapaszkodik, hiszen a kapaszkodóreflex eltűnt. Kapcsolatot tart fenn a szüleivel verbális-és nonverbális módokon.
Amikor gőgicsél, akkor fejleszti beszédszerveit, és egyre változatosabb, ritmikusabb és jelzőértékkel bíró hangokat ad ki.

Hogy a kommunikáció folyamatos legyen, mindig tartsuk fenn gyermekünkkel az érdeklődést és a válaszadást. A válasz lehet egy mosoly is, egy érintés, simogatás, vagy ölbe vétel. De szólhatunk mi is hangokkal, beszéddel.
Hogy kinél mikor, az változó lehet, de egyszer csak megjelenik a gőgicsélés után a gagyogás. Észreveszed, hogy kisbabád már nem csak hangokat, hanem hangkapcsolatokat alkot, melyeket a saját hallott anyanyelvéből hoz. Ezekből lesznek majd később a szavak.
Forrás: Koragyermekkori program
Unatkozik a baba?
5 hónapos kortól jelentkezhet egy olyan kis korszak a csecsemő életében, amikor azt látjuk, hogy frusztrált, elégedetlen. Mert szeretne újabb dolgokat megismerni, de még nem tud helyet változtatni. Olyan okos már, hogy sokkal több új információra és tapasztalatra vágyna, de nem tudja őket megszerezni. Jól lát, hall, van akarata is, tenni szeretne, de még nem tud.

Ez az állapot végül kibillenti őt a helyzetből, elkezd kúszni, mászni. Ha szeretnénk, hogy ez a motiváció valóban jól működjön, akkor ne próbáljuk meg őt szórakoztatni. Figyeljük meg, hogy épp tevékenykedne, vagy ölelésre vágyik? A testi kontaktust ezentúl is ugyanúgy kapja meg, mint eddig, ez fontos szempont.
Átfordult már a baba? Hangzik a kérdés gyakran. Már 4 hónapos kortól várjuk nagyon ezt a mozdulatsort, azonban minden gyermeknél máskor jön el az ideje, ahogyan a módja is. Van, aki hasról hátra, és van, aki a hátáról a hasára fordul először. A technika is lehet eltérő: térdeit felhúzva oldalra gurul, lábát talpra támasztva oldalra fekszik, vagy a fejével löki el magát.
A forgás már összetett mozdulatsor, szükséges hozzá a fej, vállöv, törzs és végtagok összehangolt működése. Ezzel gyakran el is mozdul a helyéről, így mindig új és új helyzetben találja magát.
A primitív reflexei eltűntek. Már nem találjuk és nem tudjuk kiváltani a fogóreflexet, keresőreflexet, szopóreflexet, járóreflexet. Fejét háton fekve is felemeli, ha például feléje nyúlunk, és ő tudja, hogy fel akarjuk venni. Lábait felhúzva lábfejét szájába veszi. Izomzata erősödik és fokozatosan terhelődik.
A fokozatos felegyenesedés segíti a szem és kéz együttes működését, a baba tájékozódását. Már egyre céltudatosabban nyúl a tárgyak után, elengedéskor pedig az ujjait nyitja. Az icipici szöszöket és morzsákat is képes felvenni a földről, sőt, azonnal a szájába veszi őket.
Nagyon szereti a különféle tárgyakat a játékok mellett, ezeket gyakran a konyhából szokta kapni, de vannak anyukák, akik készítenek rázókát flakonba töltött rizsszemekkel, vagy egy dobozt telepakolnak érdekes dolgokkal, és a pici elé teszik. Nagy sikere szokott lenni!
Forrás: Vida Ágnes, Koragyermekkori program
A megfelelő fejlődéshez szabad mozgástér szükséges
Fontos, hogy a gyermek tágas teret érezhessen maga körül, és a lakásban több helyen is tartózkodhasson. Gyakran lekorlátozzuk a helyét, mert aggódunk, nehogy baj érje. Az ő mozgásfejlődését a figyelme, érdeklődése indítja el. Engedjük, hogy felfedezze a lakást, és mozgásfejlődése biztosabbá, gyorsabbá válik!
A baba mozgásfejlődéséről korábbi cikkünkben olvashatsz!
ProfiSzülő, Mozgásfejlődés tanácsadás Ónodi Ágival
Megérett a baba a „szemtől szembe” kommunikációra
Ha felvesszük vele a kapcsolatot, figyeli és értelmezi a tekintetünket, reagál rá, mosolyog, és képes a hangulatát szabályozni. Erre természetesen mi, felnőttek is válasszal reagálunk. Egyre jobban fordul felénk, ezt kezdetben kontrollált és tudatos viselkedéssel teszi.
Blogcikkeink tudatosan építik fel a kisbaba fejlődését hónapról-hónapra, ha azonban rövidebb verziót keresel, akkor a kisbaba fejlődéséről szóló cikkünket ajánljuk neked!