Mi az a szülési terv?
Hallottál már erről a kifejezésről? Gondoltál már arra, hogy a szülésedet a választott intézmény protokollja ellenére szeretnéd kicsit a saját igényeidre szabni?
Sok kismama aggodalmának az alapja, hogy nem tudja, mi fog történni szülés közben. Nem tudja, hogy mire számítson, milyen szakmai és emberi dolgokkal fog találkozni. Egyre többen vágynak a természetes szülésre, ahol szeretnék megélni a háborítatlanságot önmaguk és gyermekük részére.
Ha van lehetőség a választott intézményben szülőszoba látogatásra, vagy szülésfelkészítőre, akkor információkat kapva a szorongás oldódhat. Azonban gyakran vannak a kismamáknak olyan egyéni elképzeléseik, vágyaik életük egyik legnagyobb eseményéhez, amelyet nagyon szeretnének úgy, abban a bizonyos formában megélni.
A szülési terv lényege, hogy a szülni készülő nő tulajdonképpen egy párbeszédet kezdeményez az őt gondozó egészségügyi szakemberekkel arról, hogy vegyék figyelembe, és lehetőség szerint valósítsák meg azokat az elképzeléseket, amelyeket ő fontosnak tart a szülése során.
A szülési terv kifejezéssel kapcsolatosan érezzük, hogy kissé pontatlan, hiszen a szülést nem lehet megtervezni. Csupán egy irányvonalat lehet adni bizonyos értékek mentén, és ezt követni, amennyire az anyuka és a baba állapota engedi.
Mit tervezhet meg a kismama a szüléséhez?
Ez teljesen egyéni lehet, és számtalan variáció létezik. Lássunk néhány gyakoribb pontot:
- Bizonyos beavatkozásoktól szeretne mentesülni, például beöntéstől, vagy gátmetszéstől
- Meghatározott bánásmódot szeretne kapni
- Kiválasztott kísérőt, családtagot szeretne maga mellé
- A fájdalomcsillapítás lehetőségeivel élne a saját elképzelései szerint
- Másoktól eltérő hagyományok esetén (például vallási) saját szokásainak tiszteletben tartását kéri
- Csak nőkkel akar szülés közben kapcsolatba kerülni
- Születés után a babát szeretné azonnal megkapni, ha véletlen altatásos műtétre kerül sor, meghatározza, hogy a babát kinek adják
- Meghatározza, hogy milyen szerepet kapjon szülés során a párja
- Milyen testhelyzetekben szeretne vajúdni és szülni
- Ki vágja el a köldökzsinórt, és mikor
Ezeken a pontokon kívül még számtalan egyéni elképzelés létezik, a szülési terv mindenkinek a saját programja.
Milyen nehézségek adódhatnak a szülési tervvel kapcsolatban?
A legnehezebb talán összehangolni a kismama legőszintébb vágyait a szakemberek által megvalósítható, általuk támogatható lehetőségekkel, és a hajlandóságukkal. Mivel a szülési terv, és ez a fajta bizalmi kommunikáció nem eléggé ismert nálunk, ezért az egészségügyi szakemberek talán meg is lepődhetnek egy-egy ilyen kérésen. Esetleg bizalmatlanságnak is vehetik, mert azt érezhetik, hogy a a szülő nő akarja őket irányítani, és meghatározni, hogy hogyan cselekedjenek olyan dolgokban, amelyekben ők rutin szerint járnak el.
Ha a kismama kifejezi mély érzelmeit, és azt a vágyat, ahogyan ő a gyermekét világra szeretné hozni, akkor világossá tud válni, hogy nem a szakértelemmel vannak kifogásai, hanem választani szeretne, másképp szeretné megélni a szülését, ami számára egy élmény.
Minden anyuka tudja, hogy kórházi szülés esetében teljes mértékben nem szólhat bele a folyamatokba. Erre akkor van nagyobb lehetősége talán, ha magánkórházban hozza világra a gyermekét, vagy az otthon szülést választja.
A szülési terv nem is arról szól, hogy olyan abszurd, irracionális elképzelésekhez ragaszkodjon, amelynek megvalósítását a kórház nem támogatja, hanem inkább szól egy olyan megnyugtató harmóniáról, amelyben ő el tud lélekben lazulni, és amelyben néhány számára fontosabb dolog megvalósulhat.
Forrás: Emma Egyesület
Hogyan lehet az igényeket összehangolni az intézmény lehetőségeivel?
Alapvetően szükséges hozzá a tiszta, nyílt – mondhatjuk, hogy asszertív – kommunikáció, mely során az ember nyugodt hangon, beszélgetéssel teszi meg a lépéseket azért, hogy a saját elképzeléseinek utat nyisson. Számíthatunk arra, hogy a megszokott gyakorlatuktól az orvosok és a szülésznők nehezen fognak eltérni. Mégis akár 1-2 dolog megvalósulása is sokat jelenthet az anyukának.
Az első lépés mindig a terv elkészítése. Hiszen akkor lehet eredményes vele előállni, ha megvannak a gondolatok, a legfontosabb pontok, és az anya felkészülten tud róluk beszélni. Ha bizonytalan a dolgokban, akkor a megbeszélés során nem tudja jól képviselni a saját érdekeit.
Fontos, hogy a kismama pontos választ kapjon a kérdéseire. Jó rákérdezni azokra a lehetőségekre is, amelyek egy nem várt helyzetben előfordulhatnak. A szülő nő szülés során kiszolgáltatva érezheti magát akkor, ha például egy komplikáció fellép. Azonban megnyugtató lehet számára az, ha kéri, hogy az elkerülhetetlen beavatkozásokról folyamatos tájékoztatást kapjon, és kísérője képviselhesse az ő érdekeit.
Nem könnyű laikusként meghatározni azt, hogy egy adott beavatkozás mennyire lehet szükséges. Egy burokrepesztés például hozhat nem várt hatásokat, mégis adott helyzetben kisebb veszélyt rejthet, mintha nem történne meg az elvégzése. Ezeknek a kockázatoknak a megítélése az orvos és az egészségügyi személyzet feladata.
Ezért a szülési terv egy törekvés lehet, egy irányvonal, amihez nem jó túl görcsösen ragaszkodni. Hiszen a szülés menetét senki sem tudja előre megjósolni. Inkább jelentse a megértő hozzáállást, az együttműködésre való igényt, a bizalmat úgy, hogy közben a leírt pontok minél jobb megvalósulása legyen szem előtt.
Jó, ha van a kismamában is megfelelő rugalmasság, hiszen bármikor történhet nem várt fordulat, amikor a terv felborulhat. Ezt el kell tudnia fogadni adott helyzetben, mert a gyermeke és saját egészsége az elsődleges.
Számodra mi adja a biztonságérzetet?
A szülési terv valószínűleg azért születik meg, mert szeretnéd kiszámíthatóbbá tenni az eseményeket, olyan tapasztalatokkal, amelyekkel a szülésedet átélnéd. A tervezhetőség biztonságérzetet ad, mert eltűnik az ismeretlentől való félelem. Az, hogy meghatározod előre a várt eseményeket, biztosítják számodra azt a fajta megélést, amire vágysz. Amire majd visszaemlékezve örömöt érzel.
A szülési tervvel egy olyan segítő közeget tudsz magad mellé építeni, amelyben mindenki a legjobb szándékával fog melletted állni, és ebben a csapatban a te kísérőd – általában a párod – is fontos szerepet fog kapni.
A szülési terv az apának is segít
Az apukák legalább annyira aggódhatnak a szülés miatt, mint a kismamák. Ők kevésbé ismerik a helyszínt, a szakembereket, és magát a folyamatot. Gyakran ott szembesülnek azzal a számukra nagyon kínzó érzéssel, hogy szeretnének, de nem tudnak a szerelmüknek segíteni. Szülés során nem csak anya, hanem apa is születik, és gondolni kell arra, hogy az eseményeknek ők is tanúi.
A szülési terv nagyszerű segítség lehet számukra abban, hogy készülni tudjanak párjuk támogatására, mégpedig úgy, hogy a személyzet által is elfogadva érezzék saját jelenlétüket. Ha a férfi segíteni tud néhány dologban – például párját tarthatja bizonyos testhelyzetekben, jelen lehet, simogathatja, vagy egy esetleges műtét esetén az ő mellkasára helyezik el a picit először – akkor másként fogja megélni ez eseményeket.
Ha előre megbeszélve képviseli párját olyan helyzetekben, amikor ő esetleg nem eléggé döntésképes, akkor ezzel fontos szerepet kap egészen végig, gyermeke megszületéséig.
A szülési terv átadása az egészségügyi szakembereknek
Az írott szülési terv ne legyen túl hosszú. A kismama érdekeit szolgálja, ha jól és viszonylag gyorsan áttekinthető, hiszen nem várható el a kórházi dolgozóktól az, hogy mindent fejben tartsanak. A szülés idején legyen tehát lehetőségük újra átolvasni.
A terv elején egy rövid levélben érdemes megszólítani a szakembereket, és tiszteletteljes hangon kérni őket, hogy különleges körülmények hiányában a kiválasztott pontokban legyenek szívesek támogatni a szülést. Azt is szükséges kifejezni a pár részéről, hogy minden váratlan helyzetben számítanak az orvosi beavatkozás szükségességével kapcsolatos magyarázatra.
A szülési terv végén kérni érdemes, hogy a tervet csatolják a kórlaphoz, hogy elérhetővé válhasson mások számára is.
Forrás: Marie F. Mongan: Szülés, ahol én irányítok c. könyv
Ha vannak álmaid, és nagyon ragaszkodsz az elképzeléseidhez, akkor jobb, ha követed az érzéseidet. Ha vannak lehetőségeid és választhatsz, akkor olyan helyen hozd világra babádat, ahol támogatókra találsz, és megnyugvással indulhatsz a szülés felé.