Baba megmutatja, hogy hány fogacskája bújt már ki

Ismerjük meg a baba fogzásának tüneteit és kezelésüket!

Az első tejfogas babamosoly az egyik legaranyosabb pillanat a család életében. Nagy esemény ez, azonban nem mindig könnyű átélni a folyamatot a kicsinek és szüleinek sem. Ha szülőként megismerjük a fogzás körüli állapotot, az előjeleit, tüneteit, akkor ügyesen tudunk segíteni gyermekünknek, hogy könnyebben átvészelje ezt az időszakot.

A fogzás bár természetes dolog, egyes babákat nagyon megviseli, másoknál szinte már csak a kibukkanó fogacskát veszik észre szüleik. A legtipikusabb tünetek az erőteljes nyáladzás, nyűgösség és az étel elfogadásának problémái szoktak lenni, de emellett vannak még jelei annak, hogy beköszöntött a gyakran nehézkes korszak.

Az íny kezdetben inkább viszket, és duzzadt. A baba mindent a szájába vesz és rágja, hogy ezzel próbálja csillapítani az érzést. Szinte megállás nélkül folyik a nyála, alig győzi lenyelni. Ha visszacsorog, vagy félrenyeli, akkor megköhögteti őt. Közben az orrnyálkahártya vérkeringése is erősödik, a nyálkatermelés beindul, emiatt folyhat az orra, mintha meg lenne fázva. 


Forrás: Clinident Fogászati Centrum, Gyermekfogászat


Mikor indul el a gyermek fogzása?

Baba édesen mosolyog, közben láthatóak középső alsó metszőfogai

Az időpont elég széles skálán mozoghat. Vannak babák, akiknek már 4 hónapos koruk táján érzékelhetőek az első jelek, és vannak, akiknek majd valamikor fél éves koruk után, 8, 10 hónaposan. Az első tünetek gyakran még nem láthatóak. A gyermek kellemetlen érzést tapasztal, amikor a mélyben lévő foggyökerek nőnek. Ez az állapot hetekig eltarthat, mielőtt áttöri a fogacska csúcsa a baba ínyét. A fogak megjelenése általában 6 hónapos korra tehető, a 20 tejfog pedig 3 éves korig kibújik.


Számít a fogak előbukkanásának sorrendje? 

Nem. Általában hasonló a sorrend a gyermekeknél, hiszen először a középső metszőfogak bújnak ki, majd a mellettük lévő oldalsó metszőfogak, de nem kell megijedni, ha eltér a fogak egymásutánisága. 


Forrás: Clinident Fogászati Centrum, Gyermekfogászat


Milyen tünetei lehetnek a fogzásnak?  


  • Erőteljes nyáladzás

  • Fogíny duzzanata, érzékenysége, fájdalma

  • Megemelkedett hőmérséklet, de nem láz

  • Nyűgös baba, aki mindent a szájába vesz (gyakrabban, mint szokott)

  • Alvásproblémák

  • Pelenkakiütés

  • Étel elutasítása

  • Fül irányában fájdalom érzés, fül piszkálgatása

  • Arcpír

  • Hurutos tünetek, vizes orrfolyás

  • Hígabb széklet, mely lehet zöldes, nyálkás

  • A baba szája körüli bőr kipirosodhat, felmaródhat a nyáltól


A tünetek között meg kell említenünk a hurutos és fülfájdalommal járó panaszokat, melyek lehetnek akár betegség miattiak is, ezért mindenképp vigyük el a gyermeket orvoshoz még akkor is, ha egyébként a fogzás tünetei is jelen vannak.


Enyhítsük a gyermek fájdalmát!  

Vannak babák, akiken szinte meg sem látszódik a fogacskák kibújása, sem az előkészületek kellemetlensége. Azonban jó, ha tudjuk, hogy a fogzás gyakran igen kellemetlen, és a területre koncentrált fájdalommal járhat. Ha a gyermek sokat sír, vegyük komolyan a problémát, és próbáljunk neki segíteni a fájdalmak enyhítésében.

Ha úgy látjuk, hogy enyhe tünetei vannak, akkor tehetünk olyan intézkedéseket, amelyekkel megkönnyítjük számára ezt az időszakot. Ha az ételét hígabbra készítjük, akkor kevésbé dörzsölődik az érzékeny íny felszíne. A szoptatás is lehet problémás, mert ilyenkor egy vákuum keletkezik a szájban, ami irritálhatja az ínyt, ezért megpróbálkozhatunk az itatópohárral, de nem biztos, hogy a baba ezt el fogja fogadni.


Kisbaba rágókát rág, hogy enyhítse a fogzás tüneteit

 

Jól bevált régi megoldás a rágókák használata. A kicsi szereti a fájdalmas ínyét kedvére nyomkodni velük, ha pedig lehűtjük előtte, akkor erősebben csillapítja a fájdalmat, picit zsibbaszt. A rágókák esetében figyeljünk arra, hogy biztonságos, bababarát anyagból készült terméket válasszunk, és hűtőben hűtsük, de soha ne fagyasszuk le, és ne adjuk fagyosan a gyermek kezébe! 

Ha úgy látjuk, hogy a baba kifejezetten szenved, és a fájdalma a hétköznapokra is kihatással van, akkor kérjünk a gyermekorvostól tanácsot arra vonatkozóan, hogy milyen fájdalomcsillapító készítményt alkalmazzunk. A ma kapható helyileg alkalmazható gélek összetételét alaposan vizsgáljuk meg, mert sajnos tartalmazhatnak káros anyagokat, alkoholt, allergiát okozó hatóanyagokat, melyeket nem szeretnénk gyermekünk szervezetébe juttatni.


Ha pelenkakiütés keletkezik a popsin, akkor azonnal el kell kezdeni ellátni, mert a gyulladás gyorsan tud terjedni. Ha érintett gyermeked ebben, akkor kérlek olvasd el előző cikkünket, melyben részletesebben írtunk a pelenkakiütés tüneteiről és megoldásairól


Amikor a baba szája környékén kipirosodás és érzékenység látható, akkor fogzás idején gondolhatunk arra, hogy a nagy mennyiségű nyál kimarta a bőrét. Ez egy roppant kellemetlen érzés a számára, hiszen a nyál folyamatosan csípi a bőrét, és ha megpróbáljuk letörölni, azzal irritáljuk, fájdalmat okozunk. A problémára nagyon jó hámosító krémeket lehet kapni, melyek védő réteget is képeznek a bőrön, kérjünk tanácsot a megfelelő termék kiválasztásához a gyermekorvostól. 

A baba lelki érintettsége is rossz közérzetet okoz számára. Próbáljuk többször ölbe venni, megnyugtatni. Sajnos a folyamatos nyáladzás és egy esetleges pelenkakiütés, vagy hasmenés miatt naponta igen sokszor szükséges lehet átöltöztetni őt, amit ebben a nyugtalan időszakában kifejezetten nehezen visel. Próbáljunk meg olyan ruhácskákat előkészíteni, amelyeket könnyedén tudunk levenni róla és feladni rá. A LiaaBébé bambuszrost babaruhái áldásosak tudnak lenni a nyűgös napokon, hiszen extrém rugalmasságuk szinte észrevétlenné teszi az öltözködést.

 

A szájüreg ápolását az érzékeny napokban se mulasszuk el  


A tejfogak könnyebben romlanak, mint a maradó fogak. Könnyebben szuvasodnak, ezért ahogyan megjelennek, attól kezdve figyelmet kell fordítanunk a védelmükre.


Anyuka dörzsöli kisbaba fájó ínyét

 

Ha a fájdalom okozása miatt nem tisztítjuk meg a gyermek már meglévő fogait, akkor könnyebben kialakulhat egy fertőzés az ínyfelszínen, ami gyulladást okozhat. Legyünk óvatosak, a duzzadt és érzékeny részhez ne érjünk, csak a többi területet tisztítsuk meg.

A tejfogak egészségének megőrzése nekünk, szülőknek fontos feladatunk. Nem mindegy, hogy milyen ételeket és főként italokat kínálunk a picinek. A feleslegesen adott cukros italok és édességek nem csupán a fogaknak ártanak, de túlzott szénhidrátterhelést jelentenek a szervezet számára is. A megfelelő szájhigiéniával a lehető legtöbbet tehetjük azért, hogy gyermekünk fogai egészségesek legyenek.


Forrás: Tündéri Doktornéni Dr. Tajti Zsanett


Mikor forduljunk orvoshoz? 


Ha egyéves korra sem látjuk jelét az első fog megjelenésének, illetve ha már elkezdődött a fogzás, és a gyermek rosszul viseli, nehezen eszik, rosszul alszik, hurutos köhögése, fülfájdalma, erőteljes pelenkakiütése van, de abban az esetben is, ha a hőmérséklet emelkedése magasabb, tehát lázas.

A gyermekfogászati rendelő rendszeres felkeresésével megtaníthatjuk gyermekünknek azt, hogy egészségének megóvása fontos. Ha kiskorától hozzászokik az orvosi ellenőrzéshez, akkor kialakul a felelősségérzete abban, hogy később önmagáról gondoskodjon. Nem utolsó sorban hasznos is ez a figyelem, mert az esetleges problémák azonnal észrevehetőek és orvosolhatóak. Ezeken a rendeléseken szakszerű segítséget kapnak a szülők ahhoz, hogy gyermekük fogát megfelelően tudják ápolni.

 

×