Hogyan öltöztessük fel a babát alváskor, ha 18-19 fok van a szobában?
Hogyan öltöztessük fel a babát alváskor, ha 18-19 fok van a szobában?
Bár a szakmai ajánlás – amely még ma is eltérő lehet - 20-22 fokban állapítja meg a legideálisabb alvási szobahőmérsékletet a babák és kisgyermekek számára, a 18-19 fok is megfelelő.
Gyermekek számára az alvás kellemesen hűvös levegőn ajánlott, mert így elkerülhető a bemelegedés.
Ehhez természetesen olyan ruhát szükséges választani, amelyik jól szellőző, nedvszívó, kellően melegít. Ha nem figyelünk oda az anyag minőségére – például erősen műszálas termékeket választunk -, akkor könnyen megtörténhet, hogy a vastagabb rétegben felöltöztetett gyermek leizzad, bőre kiütéses lesz, és természetesen az alvása sem lesz nyugodt.
Hidegben altatni a babákat a skandináv országokban teljesen természetes dolog. Sőt, a nappali alvást is gyakran kint töltik a gyerekek babakocsiban, igen alacsony hőmérsékleten, jól felöltöztetve. Nálunk nagyobb félelem uralkodik a megfázástól, kihűléstől, ezért alapvetően nem szoktuk a piciket sétálni sem vinni fagypont alatt.
Úgy gondoljuk, hogy a hozzáállás nagyban függhet attól, hogy az emberek milyen klímához szoktak hozzá és milyen hőmérsékletekhez alkalmazkodtak. Ezért jó irány számunkra is ezt alapul venni.
Nem túl alacsony a 18-19 fok a baba alvásához?
Ahogyan a mondás is tartja: magunkból indulunk ki. Valóban, sokszor ha fázós típusok vagyunk, akkor gyermekünket is a saját hőérzetünk alapján öltöztetjük, és hamarabb kezdünk aggódni, ha lejjebb hűl a levegő. Ez esetben ritkán állítjuk a fűtést alacsony értékre alváshoz.
Ha viszont jól bírjuk, sőt kedveljük a hidegebb időt, akkor jobban támogatjuk a 18 fokot alváshoz, magunk és gyermekünk számára is.
Hogyan döntsük el, hogy hány fokon altassuk a babát?
Mivel ma találhatunk ajánlásokat 18-22 fok értékekig, talán nehezen tudunk dönteni. Vonzónak tűnhet a hűvösebb levegőn altatás, mert azt halljuk, hogy így nyugodtabban alszik a baba, sőt, a felnőttek is. De vajon nem fog fázni? Vizsgáljunk meg néhány kérdést, így könnyebben fog menni a döntés!
Mennyire fázós, vagy izzadós gyermekünk?
Ha azt tapasztaltuk, hogy gyermekünk hamar bemelegszik, leizzad, akkor valószínűleg már eleve igyekeztünk eddig is lazábban öltöztetni, vagy alacsonyabb levegő hőmérsékletet biztosítani számára. Ez esetben bátrabbak lehetünk, és aludhat hűvösebb szobában is.
Milyen hőmérsékleten altatjuk az év többi napján?
Ha nyáron van lehetőségünk szabályozni a hőmérsékletet a szobában, amivel elkerülhetjük a kánikulát, és kellemes hűvös időben tud aludni csemeténk, akkor a téli időszakban is könnyebben hozzászokik a 18 fokos hűvösebb levegőhöz. Ha azonban nyáron sokat aludt melegben, akkor elég nagy lehet számára a hőmérséklet különbség. Ilyenkor általában a gyakori 20-21 fokot szoktuk választani.
Az egyéni szokásaink is számítanak
Van, hogy fel sem merül a 18-19 fok, extrémnek érezzük, mert lakásunk hőmérséklete állandó 20-22 fokra van állítva nappal és éjjel. Ha mégis azt érezzük, hogy este betakarózva meleg van, akkor nyugodtan vegyük picit lejjebb a hőt 1-2 fokkal, így lehetséges, hogy pihentetőbb lesz az alvásunk nekünk is és gyermekünknek is.
Mit tartunk kedvezőbbnek, miben tudunk jobban bízni?
Olvasgatunk...nyilván a legelső lépés az, hogy utánajárunk, mit ajánlanak mások és mit tapasztaltak. Ez esetben mi a szakmai oldalakat javasoljuk, hiszen ők adják a hiteles információkat számunkra.
Mit javasol a védőnő és a gyermekorvos?
Ha nem tudunk dönteni, érdemes megkérdezni egészségügyi szakemberek véleményét is. Ők tudományos ismeretekkel is rendelkeznek, és azt is tudják, hogy milyen élettani hatásai vannak a babára nézve a hűvösebb hőmérsékleteknek. Emellett számtalan tapasztalatot megismertek már más anyukáktól is.
Hogyan ellenőrizzük le, hogy a baba fázik-e?
Ha biztosak vagyunk magunkban, és 18-19 fokos szobahőmérsékletet alkalmazunk, vagy ha még dilemmázunk, akkor is mindkét esetben tegyük meg azt, hogy időnként megvizsgáljuk gyermekünket, nem fázik-e.
Önmagában a végtagjai nem mutatják meg azt, hogy hogyan érzi magát. A nyakánál nyúljunk a ruhája alá, és érintsük meg a hátát, tarkóját. Ha megfelelő testhőmérsékletet érzünk, akkor rendben van, de ha hideg a bőre, akkor bizony fázik.
Figyeljünk a páratartalomra is!
A hőmérséklethez mindig kössük hozzá elméletben a levegő páratartalmát is. Gyermekek esetében a 60-70% ideális. Ekkor tudjuk elkerülni azt, hogy a nyálkahártyák kiszáradjanak, irritáció lépjen fel, köhögés, torokkaparás alakuljon ki. Ha a nyálkahártya száraz, akkor nem tud megfelelően védeni a kórokozókkal szemben sem.
Forrás: Budai Egészségközpont, Webbeteg Dr. Kónya Judit
Ha alacsony páratartalmat mérünk (mindig abban a szobában mérjük, ahol a baba alszik, mert a lakásban az értékek igen eltérőek lehetnek), akkor könnyedén és azonnal orvosolhatjuk a problémát.
Párologtassunk!
Ezt a legtöbben megoldják a mosott ruhák kiteregetésével. Arra azonban figyeljünk, hogy ha a lakás légterébe szeretnénk a nedvességet átjuttatni a ruhákból, akkor ne használjunk a mosáshoz vegyszert. Vegyszer található a mosószerekben és a finom illatú öblítőkben is. Ha ezeket teljes mértékben a levegőbe juttatjuk, az egész család nap mint nap belélegzi.
Használhatunk párologtató készüléket is, vagy a legegyszerűbb megoldással helyezzünk ki vizes tálkákat a lakásba.
Az újszülötteknek melegebbre van szükségük
Az újszülött osztályokon nem hiába van olyan meleg. A néhány hetes babák még nem tudják saját testhőmérsékletüket szabályozni, ezért nekik fontos, hogy a hőmérséklet 23 fok körüli legyen, nehogy kihűljenek.
Forrás: EFCNI Academy
A LiaaBébé babaruha ajánlásai 18-19 fokos alvási hőmérséklethez
18-19 fokos szobahőmérsékleten a babát picit rétegesebben kell öltöztetni. Ez az az eset, amikor talán a legjobban meg kell néznünk, milyen anyagból készült a ruha, amit ráadunk. A bambusz rostból készült alapanyag azért kiemelkedő, mert hőszabályozó képessége van. Nyáron hűti, télen pedig melegíti a testet, miközben jól szellőzik és tökéletesen nedvszívó. Ez utóbbi akkor lehet előnyös, amikor a gyermek testhőmérséklete hajnalra picit feljebb kúszik – ez egy természetes emberi reakció.
- Adjunk rövid, vagy hosszú ujjú bodyt a babára. Ha bambusz rost anyagú terméket választunk, akkor a gyermek bőre jól fog szellőzni, nem fog bemelegedni, leizzadni. Kellemesen puha ruhácskájában jól fogja magát érezni alvás közben is.
- A bodyra jöhet a kényelmes kezeslábas. Ha fontos számodra, hogy a kis ruha olyan rugalmas legyen, hogy gyermeked szabadon tudjon benne éjszaka is fordulni, akkor válaszd a bambusz viszkózt, melyhez 5% elasztánt is adtunk!
- 2.5 TOG hálózsákban a téli időszakban is melegen tarthatod őt. Ha már mocorgósabb, nyugodtan válaszd a tipegő hálózsákot!
- Ha gyermeked már önállóan tud takarózni, akkor adhatsz rá pizsamát is. 18-19 fokban a pizsama felső alá egy hosszú ujjú póló is elfér, a hőmérsékletet a továbbiakban vastagabb takaróval szabályozhatod.
- Zoknit, vékony cérnasapkát is használhatsz, ha úgy érzed, hogy szükséges.
Szeretnél a témáról még többet olvasni? Ajánljuk számodra korábbi cikkeinket is: