
Milyen a baba fejlődése 6 hónapos korában?
Sok szülő érzi, hogy amikor gyermeke betölti a 6 hónapos korát, egy új korszak kezdődik el, ami főként a kommunikáció, közös játék miatt olyan izgalmas. A baba ekkor már sokkal jobban tud a környezetével kapcsolódni, és tudatosan szeretném saját magadat megértetni a felnőttekkel. Várja a választ a jelzéseire. A beszélgetés számára már igény, amibe bele akarja vonni az embereket.
Már többet van ébren, és az alvása is nagy kiegyensúlyozottá vált. Igaz, hogy beköszönthet a fogzás időszaka, ami okozhat némi problémát. A hozzátáplálás új tapasztalatokat és kihívásokat hoz számára, de nagyon érdeklődő, ezért szívesen próbálja ki a változatos baba főzelékeket.
Mozgása olyan rutinos, hogy aktívabban kell figyelned őt, mert a helyen igen gyorsan változtatja. Ezért is fontos olyan terepet kínálni a számára, ami teljesen biztonságos. Minden apróság szemet szúr neki a földön, vigyázzunk a pici tárgyakkal, mert az első mozdulattal a szájába teszi őket! Belenyúlhat a konnektorba, letépheti a szobanövények levelét és be is kaphatja őket. Legyen számára az otthonotok bababarát, így biztonságban tudhatod őt minden nap!
6 hónaposan részleteket és mélységeket figyel meg
Már világosan látja maga körül a környezetet, a mozgásokat, apró részleteket . A tárgyakon lévő pici lyukakat megtapintja, ujját beledugja, de szájával is örömmel vizsgálgatja a játékokon lévő kis dudorokat. Érdekes, amikor rájön arra, hogy egy tálkába bele tud kerülni egy másik játék.
Felismeri a tárgyakat, észleli a távolságot és a mélységet , így a lakáson belül is egyre több dolog kelti fel a megfelelő. Hogy szabadnak érezhesse magát, a számára ártalmatlan eszközöket tegyük elérhető helyre, hogy kíváncsisága felébredhessen és el tudja érni őket. Legyünk azonban óvatosak, mert még nem érzékeli megfelelően a mélységet , és könnyen leeshet például az ágyról. Ebben az időszakban a legjobb, ha a földön közlekedik és ott adunk neki olyan alacsony tárgyakat (kispárna, speciális baba eszközök), amivel érezheti a mélységet.
Keresi a hangok forrását
A tőle oldalt lévő tárgyak, vagy emberek felé fordul, ha hallja őket. Hátrafelé még nem figyel, mert az egyensúly nem elég fejlett hozzá. Nem csak keres, de zajt kelt! Imádja ezt a játékot, szinte bármit egymáshoz ütöget, hogy megfigyelje, milyen hangot ad ki.
Beszélgessünk vele! Hiszen már figyel ránk, sőt felismeri saját nevét is a szövegben. Tudja, hogy mikor kell várnia, és mikor válaszoljon. Igyekszik utánozni a felnőttől jövő hangzást.
Mikor lehet a hallással gond?
Ha beszélgetés közben a baba nem vár, hanem gyakran közbeszól, akkor gondolhatunk arra, hogy nem hallja, amikor ő következik. A krónikus fülgyulladás is állandó, vagy időszerű hallásromlást.
A gagyogás már a kommunikáció elkezdése
Az eddigi gőgicst felváltja a gagyogás , ami már létezik és felismerhetőbb hangokat hangkapcsolatokat jelent. Tudatosan igyekszik anyanyelvünk hangjait képezni, és ezeket össze is rakja szótagokká (papapa, tetete). Sőt, gyakran így üdvözli szüleit. Közben örül, rugdos, fülig érő mosollyal. Azonban nem mindig ilyen vidám...a negatív érzelmeket is megmutatja. Fontos, hogy kommunikáljunk vele minden helyzetben, ezzel érzi, hogy meghallgatjuk, működik a kölcsönösség, biztonságban érzi magát. Akkor is kapja meg a támogatást, amikor épp rossz kedve van, vagy valamilyen igényt szeretne, ha kielégítené.
Mozgásfejlődése rohamos tempóban halad
Amikor a baba a hátán fekszik, végtagjait egyformán mozgatja. Lábai enyhén hajlítva vannak. Már tudatosan mozgatja karjait, lábait és ujjait, melyek egyre finomabb mozdulatokra képesek. Amikor egy játék után nyúl, és eléri, akkor könnyen átrakja a másik kezébe is. Így már egyszerre két tárgyat tud egyszerre. Hangadás miatt pedig imádja őket egymáshoz püfölni.
A hason fekvés igazán rutinos, hát, váll-és karizomzata kellőképp megerősödött. Két kezével tenyéren támaszkodva tartja fent magát, sőt, magasra is emeli mellkasát , főként akkor, ha másik kézzel játékért szeretne nyúlni. Két irányban át tud fordulni: hasról hátra és hátáról a hasára.
Egy 6 hónapos baba már úgy tartja a fejét, mint egy felnőtt. Érdemes a fejtartásra figyelni , mert információt árul el a fejlődéséről, idegrendszeréről, ugyanis fél korra a fejtartása végleges évessé válik, lezárul. Ezért jobban tájékozódhatunk róla, mint a többi mozgásról, kúszásról, forgásról, mely eltérőbb ütemben fejlődik.
A hozzátáplálás újfajta mozgásokat fejleszt ki a gyermek száj körüli izomzatában. Megtanul harapni, rágni , elfogadni a kanalat, pohárból inni. Nyelvével egyre ügyesebben továbbítja a falatot, és egyre kevesebb kerül az arcára, ruhájára. Szívesen csippenti össze ujjaival az elé rakott pici ételfalatokat, és rakja a szájába őket, ezzel önállósodik.
6 hónapos kor környékén nagyon oda kell figyelni arra, hogy a kúszás, mászás ne maradjon ki, a megfelelő mozgásfázisok a megfelelő sorrendben meglegyenek. Ha úgy tűnik, hogy ezzel a probléma lehet, például a baba nem szeret hason feküdni, akkor forduljunk egy baba mozgásfejlesztő szakemberhez , aki személyre szabott tornagyakorlattal egy előzetes felmérés után speciális segítségettud adni. Ezzel elkerülhetjük, hogy a gyermeknek később tanulási nehézségei legyenek. Ne az internetről keressünk mozgásfejlesztő videókat, mert a gyakorlatsort egy szakembernek személyre kell szabnia!
Forrás: ProfiSzülő Ónodi Ági , Koragyermekkori program
A 6 hónapos baba szociálisan egyre fejlettebb

A 6 hónapos baba már egyre több mindent megértett, amit a szülei beszélnek. Figyeli őket, kommunikál velük, rájuk mosolyog és szól nekik. Élvezi a közös játékot, és hangadással erősíti ezt meg. Az apának kulcsszerepe van a gyermek érzelmi fejlődésében. Hogy miért, az előző cikkünkben olvashatsz. Játsszunk a gyermekkel együtt, és játsszon vele az édesapja is külön, mert a szülőktől eltérő módokon szoktak a gyermekkel foglalkozni.
Találjunk ki olyan játékokat, amelyek fejlesztik a tárgyra valót. Ha például elkérünk tőle egy játékot, és mondjuk, hogy „kérem”, majd visszaadjuk neki, és mondjuk, hogy „tessék”, akkor hamarosan rá fogni arra, hogy odaadhatja kezéből a tárgyat, biztosan nem elveszíti, mert azonnal visszakapja.
A 6 hónapos baba örömmel tanul
A hozzátáplálás elérkeztével a kicsi új tapasztalatokat szerez az eddig ismeretlen ízekről, és magáról az étkezésről is. Megtanulja, hogyan működjön együtt, amikor édesanyja megeteti: figyeli a csatornát, nyitja a száját, érdeklődik az étel iránt.
A fürdés is rutinosan megy, már ismeri a folyamatokat és várja, szereti őket, általában nyugodtan viselkedik.

A tárgyállandó észlelése egy folyamat, mely már elkezdődött, de még tart. A kukucs játék az egyik legnépszerűbb elbújós játék, ami segít a babának megtanulni azt, hogy a tárgyak akkor is léteznek, ha ő nem érzékeli őket.
Adjunk a gyermeknek olyan eszközöket is, amelyeket otthon válogatunk ki számára! Ne csak az üzletekben vásárolható játékokat ismertessük meg vele.
Forrás: Koragyermekkori program
Legyen a gyermek aktív résztvevője a gondozásának

Ezzel fog kialakulni az önállósága. Már adhatunk neki felügyelet olyan puha, szilárd ételeket (kis főt zöldségfalatkákat), ami mellett ő maga kedve szerint foghat meg ujjaival és teheti a száját. Az étkezést felismeri és várja, épp úgy, mint a pelenkázást, vagy a fürdetést.
Együttműködik édesanyjával, emeli a lábait öltöztetéskor.
A 6 hónapos korszak egyik legszebb része a gyermek odafordulása a környezetéhez, a közös beszélgetés, verbális-és nonverbális kommunikáció.