Anyuka boldogan öleli magához nemrég született babáját

A gyermekágyas időszak izgalmai és nehézségei

Ha már rutinos anyuka vagy, pontosan tudod, hogy nagyjából mire számíthatsz a szülés utáni néhány hétben. Könnyebben fel is tudsz rá készülni, és valószínűleg kevesebb aggodalommal várod gyermeked érkezését.

 

Ha első babádat várod, akkor előfordulhat, hogy érzel némi szorongást, bizonytalanságot, hiszen új lesz az élmény. Ilyenkor érdemes informálódni, mert ha megismered azokat a dolgokat, amikkel a szülés után legelőször találkozni fogsz, akkor már számodra is ismerősebb lesz a helyzet.

A gyermekágyas időszak végére a legtöbb anyuka már jól ismeri gyermekének ízlését és reakcióit. Felismeri sírását, és annak okát. Pedig ez mindössze néhány hét...mégis olyan intenzív az élmény, az újdonságok áradata, hogy te is nagyon gyorsan belejössz!

 

A kórházban kezdődik el…  

A gyermekágyas időszak elején az édesanya szülés után elfoglalja helyét a kórház kórtermében, szobájában. Az itt töltött néhány – általában 3-5 nap alatt a terhesség utolsó heteihez képest nagy változások történnek. Nem csak testileg, az új tevékenységeket illetően, de lelkileg is. 

Ezekben a pillanatokban eszmél rá az első szülését megélt kismama arra, hogy édesanyává vált. Épp, hogy lepihen, és teret enged a belső világának, amely még a szülés emlékei körül mozog, már hozzák is az első szoptatáshoz újszülöttjét, akit most pillanthat meg így, nyugalomban először. 

Innen, ahogyan mondani szokták, beindulnak a dolgok. A pihenés mellett mindig akad teendő is, hiszen a baba etetése rendszeres időközönként történik, és a tej belövellése után rendszeres mellre tétellel lehet a legjobban kialakítani az igényelt tejmennyiséget, a kereslet-kínálat egyensúlyát. Sok kismama a lefejt tejet a kórházban már el is tudja tárolni.

 

A kórházi időszak az egészségügyi szakemberek támogatásával egy olyan szakasz, amelyben az újdonsült anyuka sok mindent elsajátíthat a baba gondozásáról. Az orvosok figyelemmel kísérik az újszülött állapotát, és az édesanya regenerálódását, a csecsemős nővérek pedig gyakorlati tanácsokkal segítik a kismamát. Érdemes elfogadnod az iránymutatásukat, és bátran kérdezned, ha valami nem érthető.

 

Forrás: Géndiagnosztika

 

A kórházban a kismama és gyermeke is tanul 

 

Egy szoptatási tanácsadó segít mellre helyezni a kisbabát

 

A szoptatás, a gyermek táplálása annyira természetes dolog, hogy azt gondolnánk, nem igényel tanulást. Természetesen van olyan helyzet, amikor minden jól sikerül, vagy az anyuka már rutinos, mert már vannak gyermekei. Első baba esetében azonban el kell sajátítani a megfelelő szoptatási pozíciót, a harmonikus együttműködést, megismerni egymás reakcióit...ez szépen majd kialakul a gyakorlat során. A kórházakban vannak szoptatási tanácsadók is, akik megtanítják az anyukákat mindenre.

 

Ezekben a napokban anya és gyermeke elkezdik megismerni egymást. Egymásra hangolódnak, mélyül a kötődés. A kismama megtanulja, hogyan gondozza a picit, a baba pedig felismeri édesanyja hangját, mozdulatait, és reagál rájuk.

 

Mire érdemes figyelni a kórházi napok során?

 

Anya pihen, közben kezében tartja gyermeke játékait

 

A kismama szervezetének most a legfontosabb feladata a tejelválasztás megkezdése, működtetése, és a visszaalakulás a terhesség előtti állapotába. A tej termeléséhez sok folyadékot szükséges inni, ami leginkább víz legyen. A puffasztó hatású rostos üdítőket érdemes elkerülni, mert a baba szervezetébe is bejuthatnak. A tej termelése igen energiaigényes folyamat, ezért fontos, hogy a kismama megfelelően tudjon pihenni, napközben is. A kimerültség, aggodalom, stressz gátolják a tej termelődését.

 

Forrás: Géndiagnosztika

 

Elérkezik a hazamenetel

 Mindenki a legnagyobb izgalommal várta már ezt a napot! Ekkor tud a család egyesülni, és a kismama is valószínűleg szívesen élné a mindennapokat a megszokott meghitt családi fészekben. Ha úgy érzed, hogy aggódsz az önállósodástól, tudnod kell, hogy ez teljesen normális dolog, és főként az első gyermeküket szült nők java része átéli az érzést – csak általában nem beszél róla. Gondolj arra, hogy otthon is kapni fogsz segítséget családtagjaidtól, a védőnőtől, gyermekorvosotoktól. 

 

Az utolsó napra már előkészítitek a baba utazós ruháit, és azokat az egyéb dolgokat, amiket a kórház kér esetleg erre a napra, például pelenkát, anyatejtároló steril zacskókat, ha van összegyűjtött tejed, amit hazaviszel. 

 Kórháztól függ, hogy a babát az édesanya öltözteti-e fel segítséggel, vagy pedig a csecsemős nővérek. A hazautazásnál legyetek körültekintőek a kinti időjárásra, és annak megfelelően hozzatok ruhát a picinek. 

 

Megérkezik az új családtag! 

Valószínűleg már jó előre igyekeztetek úgy irányítani a családtagokat, hogy a ti elképzeléseteknek megfelelően jelenjenek meg gyermeketeket meglátogatni. Ez családi hagyományoktól is függhet. Gyakori szép szokás az, amikor első nap a nagymama segít lányának az újszülött fürdetésénél.

Te, mint édesanya talán kifejezetten aktívnak érzed majd magad ezekben az első napokban. 

 

Mire számíthatsz az első 6 hétben?

Míg szoptatod és gondozod gyermekedet, közben egyre jobban összeszoktok, megismeritek egymást. Kicsinyed megismeri a hangodat, illatodat, az anyatej ízét, és azt is, hogy hogyan kommunikáljon veled, amikor éhesnek érzi magát.

 

Babád ebben az időszakban nagyrészt alszik. Közben viszont rohamtempóban fejlődik. Mire eléritek a gyermekágyas időszak végét, már fejét hanginger irányába fordítja, különféle sírással jelzi ha éhes, fél, álmos. Észreveszed, hogy kezd egyfajta napirend kirajzolódni. Ez később majd könnyen borulhat is, ami természetes. 

 Az egyik sarkalatos ponttal – a szoptatással – kapcsolatban lehetnek a későbbiekben is kérdéseid. Felmerülhet probléma, amit bármikor megkérdezhetsz a védőnőtől, vagy szoptatási tanácsadótól. Még az altatással kapcsolatosan is találhatsz szakembert, ha úgy adódik, hogy szükség lesz rá.

 

Testileg napról-napra egyre jobban regenerálódsz. Méhed lassan visszahúzódik eredeti méretére, ezt néha érezheted is, amikor szoptatás közben összehúzódásokra lehetsz figyelmes. Ez az oxitocintól van.

Gondosan ápold a gátvarratot, ha van, ezzel elkerülheted a fertőzéseket. A szülés utáni folyás természetes, 4-6 hétig tart.

 Még ha sok is a feladatod, akkor is szánj időt az érzelmeidre! A szülés élményének feldolgozása minden esetben fontos. Akkor is, ha nagyon pozitívan élted meg, és akkor is, ha nem. Ahogyan a sok kavargó érzés feltör, fogadd őket természetesen. A hangulatváltozásokat nagyban befolyásolják a hormonok drasztikus változásai, az új szerep furcsasága, a szülés emlékei. 

 

Forrás: Géndiagnosztika

 

Milyen problémák jelentkezhetnek a gyermekágyas időszakban? 

 

Szoptatási nehézségek

 Előfordulhat, hogy a baba nem akar, vagy nem tud szopni. Ezt okozhatja több dolog is, például a túlzottan telített melleket nehezebben tudja szájba venni. Ha a mellbimbó alakja miatt van a probléma, az valószínűleg már a kórházi napok alatt kiderül, és a hozzá való megoldás is. Ha ilyen jellegű gondok merülnek fel, szoptatási tanácsadó segítségét kérheted.

 

Mellgyulladás 

Amikor a mellben egy vagy több tejcsatorna nem ürül ki rendesen, akkor eltömődik, és fájdalmas csomó keletkezik. Szoptatás során magától fellazulhat, eltűnhet, de ez nem mindig sikerül. Ha az egész mellen elterjed, akkor a mell nagyon érzékennyé, feszessé válik, az anya belázasodik. 

Amikor még nincs gyulladás, akkor masszírozó mozdulatokkal fel lehet lazítani a tejcsatornákat, hogy a tej szabadon mozdulni tudjon. Ha már kialakul, akkor viszont érdemes orvoshoz fordulni.

 

Forrás: La Leche Liga

 

Császármetszés utáni fájdalmak

Minden anyukának más a fájdalomérzete császármetszés után. Mindenkinek másak a maga határai, de az újszülött ellátásához mindenképp szükség van az édesanyára is. Ha a fájdalmak erősen korlátozó hatásúak, orvosi segítséget kell kérni fájdalomcsillapítás céljából.

 

Forrás: Dr. Tömösváry Zoltán

 

Aranyér megjelenése

A kép egy illusztrációt mutat be az aranyeres csomókról

 

Az aranyér igen gyakori velejárója a terhességnek és a szülésnek. Vérzést, fájdalmat, viszketést okozhat. Fontos ekkor odafigyelni a megfelelő higiéniára, rostdús táplálkozásra. Jó hír az, hogy gyakran a szülés után néhány héttel magától elmúlik. Ha mégsem, akkor proktológus szakorvost érdemes felkeresni a problémával.

 

Forrás: Dr. Bánfalvi Péter

 

Szülés utáni depresszió 

 Az anyukák egy része bizony hangulatzavarral küzd a szülés után, és erről ma már mindenki nyíltan beszél. Tünetei az állandó szomorúság, sírás, kedvetlenség, motiválatlanság, érdektelenség. Az édesanya nem tud örülni gyermekének, és kapcsolatot is nehezen alakít ki vele. Ha a tüneteket komolyak, szükséges szakorvost felkeresni, aki segíteni fog túllépni ezen a nehéz időszakon.

 Egy korábbi cikkünkben az anyukákat érintő mentális terhelésről írtunk, hasznos lehet elolvasni!

A gyermekágyas időszakban érdemes elfogadni minden jó szándékú segítséget, hiszen ilyenkor a kismamának még sok pihenésre van szüksége.

 

 

 

×